آخرین اخبار
مجلس ایران: در تجمع دراویش 5 نفر کشته، 300 نفر دستگیر و 35 پلیس زخمی شدندقطار باری در نیشابور ایران واژگون شدایران 2 شناور صیادی قطر را توقیف کردتجمع اعتراضی کارگران ایرانی در تهران با فراخوان تشکل های کارگری

اگر دیروز فریاد میزدیم ...

اگر دیروز فریاد زده بودیم امروز سپنتا نیکنام بر صندلی خود در شورای شهر نشسته بود و ما به دنبال چانه زنی برای حقوقی بیش از این بودیم .

4 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

شاید کسی در هفته های گذشته تصور نمیکرد که موضوع سپنتا نیکنام , عضو قانونی و زرتشتی شورای شهر یزد , به یک جدال جدی و اساسی در نظام جمهوری اسلامی بدل شود . گمانه زنیهای زیادی در خصوص اهداف و نیات شورای نگهبان در خصوص چنین موضعی بیان شده است . اما آنچه بیش از تمامی اینها مهم جلوه میکند مواضع و اعتراضات گوناگونی بود که در پی این رخداد گرفته و بیان شد . در داخل و خارج از ایران اشخاص و گروههای سیاسی و حقوق بشری و فعالین مدنی به مقابله و اعتراض با این برخورد متحجرانه ی شورای نگهبان پرداختند . افراد زیادی , از طیفهای اصلاح طلب و اصولگرای ایران , به تقبیح این تصمیم پرداخته و آن را خلاف مصالح ملی دانسته اند . هر چند ظهور چنین موج و حرکتی کاری بسیار پسندیده و ارزشمند بوده و نشان دهنده ی بیداری جامعه ی مدنی در ایران  میباشد .

اما از زاویه ای دیگر میتوان نقدی هم بر این داستان داشت  . اتفاق سپنتا نیکنام اولین و شاید مهمترین اتفاق از این گونه زیاده طلبی قلدرمؤابانه ی  نهادهایی مانند شورای نگهبان نبوده است . بیش از این هم بارها و بارها چنین اعمالی با گستردگی بیشتر نیز تکرار شده است .

در ایران  هموطنان بهایی ما از بسیاری حقوق شهروندی خود محروم هستند . در موارد بسیاری شاهد ممنوعیت تحصیلی دانش آموزان بهایی در دانشگاهها بوده ایم . این جوانان به بهانه های واهی از دانشگاه اخراج و یا علی رغم پذیرفته شدن در کنکور سراسری ,  از ورود آنها به دانشگاهها جلوگیری شده و میشود  . چنین رفتار تبعیض گرایانه ای نمیتواند کمتر از لغو امتیاز سپنتا نیکنام باشد .

در سوی دیگر , بسیاری از شهروندان اهل سنت  در انتخابات مجلس و یا شوراهای شهر به دلایل عجیب و غیر قابل قبول رد صلاحیت شده و در نهایت شورای نگهبان و باقی نهادهای دست اندرکار در این ماجرا , با این کار سعی در راه یافتن کاندیداهای مورد نظر خود و از شهروندان غیر اهل سنت به مجلس را دارند . چنین تبعیضی نمیتواند کمتر از لغو عضویت سپنتا نیکنام باشد .

در سوی دیگر در گزینشهای  استخدامی و گزینش دانشجویان در دانشگاههای خاص  همواره شاهد سوالاتی در مورد اعتفاد و دین و مذهب گزینش شوندگان بوده و هستیم . به گفته ی بسیاری از کسانی که یک یا چند بار در چنین گزینشهایی شرکت کرده اند پاسخ به همین سوال به تنهایی میتواند تکلیف گزینش را پیش از پرداختن به سایر سوالات روشن نماید . یعنی اگر شما دارای دین یا مذهب غیر از آنچه در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است را داشته و بر آن اقرار نمایید شانس موفقیت و پذیرش شما بسیار اندک خواهد بود . از همین رو در مواردی گزینش شوندگان و خوانواده های آنان ترجیح میدهند دین یا مذهب خود را مخفی نموده و خود را با دین و مذهب رسمی که کمتر مورد سوء نیت است معرفی نمایند . چنین رفتار تبعیض آمیزی نمیتواند کمتر از لغو عضویت سپنتا نیکنام باشد .

خوشبختانه یا متاسفانه مواردی از این دست تبعیضات  در ساختار  جمهوری اسلامی بسیار زیاد و مفصل است و بیان تمامی آن زمان طولانی را میطلبد . اما در بسیاری از مواردی که ذکر شد و موارد دیگر تا کنون برخورد و واکنش  مناسب و در خور از سوی نهادهای حقوق بشر و جامعه مدنی و شخصیتهای سیاسی کشور دیده نشده است . تقریبا در تمامی این موارد شاهد انعکاس بسیار کم فروع و گذرا در میان رسانه ها و افکار عمومی بوده ایم که به زودی فراموش شده اند . شاید همین عدم توجه و حساسیت به آنچه پیش از این بر شهروندان دیگر اقلیتها و غیر اقلیتها گذشته است باعث گستاخی هر چه بیشتر نهادهایی مانند شورای نگهبان شده تا با وقاحت هر چه تمام تر پایه ای ترین حقوق شهروندی افراد را نقض نمایند . اگر دیروز در برابر هرگونه تبعیضی ساکت نمینشستیم و اعلام مخالفت و اعتراض خود را به گوش حاکمان میرساندیم امروز آنها با احتیاط  بیشتری به تاخت و تاز در حریم حقوق شهروندان میپرداختند . اگر دیروز فریاد زده بودیم امروز سپنتا نیکنام  بر صندلی خود در شورای شهر نشسته بود و ما به دنبال چانه زنی برای حقوقی بیش از این بودیم . 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top