آخرین اخبار
مجلس ایران: در تجمع دراویش 5 نفر کشته، 300 نفر دستگیر و 35 پلیس زخمی شدندقطار باری در نیشابور ایران واژگون شدایران 2 شناور صیادی قطر را توقیف کردتجمع اعتراضی کارگران ایرانی در تهران با فراخوان تشکل های کارگری

بحران روابط جنسی در ایران

آمارهای رسمی نشان می‌دهند میزان تجاوز به عنف در سال 1393 در ایران به یک هزار 313 مورد رسیده است.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

استبداد هر جا پای بگذارد با خود فرهنگی جدید می‌آورد و فرهنگ و مناسبات گذشته را حذف می‌کند یا نادیده می‌گیرد. ما در تاریخ معاصر ایران هیچ‌گاه شاهد بحران‌هایی که در این سال‌ها گریبان ایران را گرفته است نبودیم. بحران‌های آب، محیط‌زیست، بیکاری، فقر و مهاجرت همراه با استبداد مذهبی به این کشور پا گذاشته‌اند. به‌تازگی نیز دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور ایران شش ابرچالش را برای ایران برشمرده است که شواهد نشان می‌دهد همه این ابرچالش‌ها پس از انقلاب اسلامی به وجود آمده‌اند.

مسعود نیلی گفته است بحران منابع آب، مسائل زیست‌محیطی، صندوق بازنشستگی، بودجه دولت، نظام بانکی و بیکاری شش ابرچالش ایران هستند. او در تکمیل صحبت خود تأکید کرده «قواعدی که بر این شش مورد حاکم است رفاهی را ایجاد می‌کند که اضمحلال منابع را در پی دارد.»

اغلب چالش‌هایی که دستیار حسن روحانی از آن‌ها نام برده است، اقتصادی هستند و در بین آن‌ها به ابرچالش‌های اجتماعی اشاره‌ای نشده است. حسن روحانی اگر در کنار دستیار ویژه اقتصادی، یک دستیار ویژه در امر جامعه‌شناسی هم به استخدام خود در می‌آورد، حتماً لیست ابرچالش‌های اجتماعی ایران را هم دریافت می‌کرد.

صرفاً به این دلیل که حل چالش‌های اقتصادی در اولویت هستند، بحران‌های اجتماعی نادیده گرفته می‌شوند. صدا و سیمایی که سالانه 3 هزار میلیارد تومان بودجه از دولت دریافت می‌کند، هیچ‌گاه کارشناسی را دعوت نکرده است تا اندکی درباره یکی از بحران‌های جامعه ایران که همانا «سکس» و «مشکلات جنسی» است، صحبت کند.

استبداد در ایران، رسانه‌ها را کاملا را در اختیار خود گرفته و ازآنجاکه مبنای این استبداد، یک ایدئولوژی مذهبی است، سردمداران آن هیچ‌گاه حتی یکی از 100 شبکه رادیویی و تلویزیونی را به بررسی مشکلات اجتماعی اختصاص نمی‌دهند. استبداد همواره به‌جای اینکه چاره‌ای برای ضعف‌های خود بی اندیشد، آن‌ها را پنهان می‌کند تا مبادا به اقتدارش خدشه‌ای وارد شود.

جامعه ایران با ابرچالشی به نام کمبود روابط جنسی مواجه است؛ ابرچالشی که جوانان ایرانی را مجبور می‌کند تا برای ارضای غرایز جنسی به تایلند، گرجستان و ارمنستان سفر کنند. حکومت اما چشمانش را بر روی این چالش مهم بسته و گمان می‌کند می‌تواند غرایز جنسی جوانان را هم مانند خواسته‌های سیاسی و اقتصادی آنان سرکوب کند.

اگر سرکوب غرایز جنسی را از سوی جمهوری اسلامی -که ارضای غرایز جنسی را صرفاً در چارچوب پیوند زناشویی به رسمیت می‌شناسد- مشروع بدانیم؛ بنابراین دیگر ماجراهای دلهره‌آوری چون «ستایش قریشی»، «آتنا اصلانی» و «اهورا» نباید چندان جای تعجب داشته باشد. حاکمان ایران حتی راه ازدواج را هم بر جوانان بسته‌اند. شرایط اقتصادی‌ای که نتیجه عملکرد و سیاست‌های نابخردانه حکومت است، باعث شده تا ازدواج و تشکیل خانواده برای جوانان مانند یک آرزو باشد.

نظام آموزشی بیمار و نبود شرایط فرهنگی و امکانات مناسب برای پاسخگویی به نیازهای طبیعی، پارادایمی را در جامعه ایران به وجود آورده که آمار تجاوز در آن شوک‌آور است. قنبرنژاد، نماینده معاونت راهبردی قوه قضائیه ایران دراین‌باره می‌گوید: «از سال 1389 تا 1393 موارد تجاوز جنسی 200 تا 300 درصد افزایش یافته است.» این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند بیشترین بازدید از سایت‌های پورن در جهان مربوط به کاربران ایرانی است.

این مقام قضایی آمار رسمی میزان تجاوز به عنف در سال 1393 را یک هزار 313 مورد عنوان کرده است. قطعاً بسیاری از تجاوزهای جنسی به دلیل حفظ آنچه «آبرو» خوانده می‌شود، گزارش و ثبت نمی‌شوند. این آمار گویای چیزی جز تبعات الگوهای غلطِ مذهبی و فرهنگی حاکم بر جامعه ایران نیست. این در حالی است که در دین مبین اسلام، سرکوب و تحمیل زور به انسانی که آزاده آفریده شده است، امری ناپسند و مغضوب شمرده می‌شود. تحمیل این الگوهای غلط به جامعه ایران در چهار دهه اخیر، مناسبات و ساختارهای اجتماعی را کاملاً زیر رو کرده و دیدگاه غالب نسبت به روابط جنسی را تغییر داده است. دراین‌باره نیز می‌توان گفت «قواعدی بر ایجاد روابط جنسی در ایران حاکم است که ادامه آن، انحطاط ارزش‌های جامعه را در پی دارد.»

هیچ گزاره دیگری جز آموزش نادرست در مدارس و دیدگاه کم‌ارزش دانستن زنان در فرهنگ سیاسی جمهوری اسلامی و به تبع آن فرهنگ ایرانیان نمی‌تواند 142 هزار و 933 مورد مزاحمت برای زنان و دختران در سال 1393 را توجیه کند. دور از ذهن نیست که فرهنگ ایجاد مزاحمت برای زنان و دختران از طریق مهاجرت جوانان، به کشورهای غربی سرایت کند و فرهنگ غنی و واقعی ایران مورد بی‌مهری قرار گیرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top