آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

اعتیاد 4/4 میلیون ایرانی به مواد مخدر و روان‌گردان

استفاده از روان‌گردان‌ها و اعتیاد به مواد مخدر دو معضل اساسی برای جامعه و حکومت ایران محسوب می‌شود.

4 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

استفاده از روان‌گردان‌ها و اعتیاد به مواد مخدر دو معضل اساسی برای جامعه و حکومت ایران محسوب می‌شود. تاکنون برنامه‌های فراوانی برای پیشگیری و مبارزه با این دو پدیده از سوی دولت‌ها طراحی و اجرا شده است. شاید مهم‌ترین اقدام در این زمینه تأسیس «ستاد مبارزه با مواد مخدر» در سال 1367 بود. این ستاد برای برنامه‌ریزی، نظارت، هماهنگی و پیگیری مسائل مرتبط با مقابله با عرضه مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و درمان آن ایجاد شده است. اگرچه سنجش موفقیت یا ناموفق بودن این ستاد کاری دشوار است، آمار اعتیاد به مواد مخدر در ایران نشان می‌دهد، این نهاد دولتی عملکرد رضایت بخشی نداشته است.

اعتیاد به مواد مخدر اغلب در بین اقشار فقیر و کم‌درآمد جامعه رواج دارد. جامعه شناسان ارتباط این دو مسئله را این‌گونه توجیه می‌کنند که مشکلات اقتصادی فشار روانیِ فراوانی را به همراه دارد که می‌تواند به انحراف‌های اجتماعی مانند سرقت، اعتیاد به مواد مخدر، قتل و سایر ناهنجاری‌ها برای فرار از این فشار منجر شود. به‌تازگی مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی ایران از اعتیاد 4.4 میلیون ایرانی به مواد مخدر و روان‌گردان خبر داده است. «حسن موسوی چلک» گفته است مصرف مواد مخدر زمینه‌ساز بسیاری از «معضلات و مشکلات در جامعه» است؛ بنابراین باید در برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه و طرح‌های پیشگیرانه ارائه کنیم.

جامعه ایران سال‌هاست به دلایل متعدد درگیر پدیده اعتیاد است و جای تعجب دارد که این مقام دولتی پس از گذشت چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی تازه می‌گوید «باید برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه و طرح پیشگیرانه ارائه کنیم.» از این گفته‌ها این‌طور برداشت می‌شود که دستگاه‌های مسئول هیچ‌گاه برنامه و طرحی برای مبارزه و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان‌ها نداشته‌اند. البته مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی به کم‌کاری حکومت در زمینه حل مسائل اجتماعی اذعان داشته و گفته است «بیش از 38 سال است که در حوزه سلامت اجتماعی غفلت کرده‌ایم و اگر امروز شروع کنیم شاید دو دهه دیگر آثارش را مشاهده کنیم.»

کارشناسان یکی از دلایل ناموفق بودن دولت را در مبارزه با اعتیاد، نپذیرفتن حقیقت و پاک کردن صورت‌مسئله می‌دانند. آن‌ها می‌گویند نهادهای مسئول برای مخدوش نشدن چهره حکومت، کمتر درباره اعتیاد و گستردگی توزیع مواد مخدر صحبت می‌کنند و آمارهایی که از میزان اعتیاد ارائه می‌دهند اساساً با واقعیت‌ها هماهنگ نیست.

رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ایران سال 1392 در اظهارنظری جنجالی گفته بود «حداقل ۱۰ میلیون نفر از 75.1 میلیون نفر از مردم ایران (۱۳ درصد)، درگیر مواد مخدر هستند.» این در حالی است که مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی مدعی وجود فقط 4.4 میلیون معتاد در ایران است. شاید منظور کارشناسان و جامعه شناسان از «نپذیرفتن حقیقت» از سوی مسئولان وجود همین آمارهای متناقض است که می‌توان گفت تحریف صورت‌مسئله محسوب می‌شود.

مسئله اعتیاد در ایران آن‌قدر دست‌کم گرفته شد که اکنون به یک ابرمشکل اجتماعی تبدیل شده است. همه دولت‌هایی که در ایران بر سرکار آمدند مدعی مبارزه با این پدیده ناهنجار بودند و برای دفاع از کارنامه خود آمارهای گمراه‌کننده‌ای را در زمینه کاهش اعتیاد به مواد مخدر در جامعه ارائه می‌دادند؛ اما واقعیت‌ها را باید در سطح شهرها دید که انواع مواد مخدر چگونه توزیع می‌شود. واقعیت در مناطقی چون شهریار، ورامین و امین‌آباد تهران قابل‌مشاهده است نه در آمارهای دولتی. درحالی‌که حکومت تلاش می‌کند بر مشکلات اجتماعی سرپوش بگذارد، اعتیاد به مواد مخدر در بین کودکان و نوجوانان روز به روز گسترش می‌یابد. چندی پیش مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی ایران به خبرگزاری ایلنا گفت هر جا «حاشیه‌نشینی» گسترش پیدا کند به همان اندازه «اعتیاد در کودکان و نوجوانان» نیز گسترش پیدا می‌کند.

طبق آمارهای رسمی جمهوری اسلامی و به گفته سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، هم‌اکنون 35 درصد از جمعیت 80 میلیونی ایران حاشیه‌نشین هستند. اگر صحبت‌های رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی را مبنای قضاوت قرار دهیم می‌توان استنباط کرد که خطر بزرگ اعتیاد به مواد مخدر جامعه کودکان و نوجوانان ایران را تهدید می‌کند.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top