آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

مرگ پنهان در آرایشگاه‌های زنانه

این روایت مرگ تدریجی زنان و دختران جوانی است که برای جلب نظر دیگران، حاضرند با زندگی خود بازی کنند.

2 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ظاهرش اهمیت زیادی برایش دارد و تقریباً ماهی چهار بار به آرایشگاه می‌رود تا به سر و وضعش برسد و چهره‌ای زیبا برای شوهرش داشته باشد. علاوه بر داشتن چهره‌ای زیبا، تناسب‌اندام و لاغری را یک ارزش می‌داند و می‌گوید: «همسرم از اینکه دور پهلوهایم چربی جمع شده باشد ناراحت می‌شود. من هم همه تلاشم را می‌کنم تا او را راضی نگه‌دارم. از اینکه از من سیر شود و به سمت زن‌های دیگر برود می‌ترسم.» آتوسا به توصیه دوستانش به آرایشگاهی می‌رود که هم چهره او را زیبا می‌کند و هم با داروهای خاص! اندام مناسبی را به او می‌بخشند.

این روایت مرگ تدریجی زنان و دختران جوانی است که برای جلب نظر دیگران، حاضرند با زندگی خود بازی کنند. استفاده از مواد مخدر در بین دختران برای تناسب‌اندام، بحرانی پنهان است که در غفلت مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر می‌شود. زنان و دختران جوان مشتری پر و پا قرص اندام‌های باربی‌گونه هستند و به همین خاطر آرایشگاه‌های زنانه مرکز توصیه و فروش مواد مخدر و داروهای غیرمجاز برای رسیدن به اندام‌های مناسب هستند.

آتوسا با اشاره به سابقه استفاده از مواد مخدر برای لاغری به «شبکه بیان» می‌گوید: «سه ماه مانده بود تا جشن ازدواجمان را برگزار کنیم ولی به خاطر اضافه‌وزنم افسرده شده بودم. به خودم می‌گفتم با این اضافه‌وزنی که من دارم در لباس عروسی خوب به نظر نمی‌رسم و حتماً من را مسخره خواهند کرد.»

آتوسا به توصیه یکی از دوستانش که اتفاقاً آرایشگر ماهری هم هست، از قرص‌هایی استفاده می‌کند که به گفته خودش می‌تواند در عرض دو هفته 10 کیلو از وزنش را کاهش دهد. او ادامه می‌دهد: «چیزی به ازدواج من و سعید نمانده بود که به آرایشگاهی جدید رفتم و قرص‌هایی را خریدم که صاحب آرایشگاه می‌گفت بدون هیچ عوارضی وزنم را کاهش می‌دهد. من هم که از خوشحالی دست از پا نمی‌شناختم قرص را استفاده کردم. اولش با خارش پوست و قرمزی چشم مواجه شدم و حالت تهوع بهم دست داد. شب آن روز کمی بهتر شدم؛ اما فردای آن روز که از خواب بیدار شدم، بدنم شروع به لرزیدن کرد. دوباره به همان آرایشگاه رفتم و آرایشگر هم گفت باید بازهم از همان قرص استفاده کنی تا هم حالت خوب شود و هم به‌ تناسب‌اندام برسی.»

آتوسا اگرچه وزنش برای شب عروسی کاهش یافت، به گفته خودش چهره‌اش مانند زن‌های مسنی شده بود که انگار سال‌هاست مواد مخدر مصرف می‌کرده است. او می‌گوید: «پس از یک ماه استفاده از قرص‌ها، زیر چشمم کبود و چشم‌های از سرخی مانند گلوله‌های آتشین شده بود. خیلی تلاش کردم با استفاده از میک‌آپ این نقایص را برطرف کنم ولی آن‌طور که می‌خواستم نشد و برای همین در شب عروسی همه فکر می‌کردند به خاطر اختلاف با خانواده داماد، گریه کردم.»

یک سال از ازدواج آتوسا می‌گذرد؛ اما هنوز نتوانسته است از قیدوبند داروهای مخدر رهایی پیدا کند. او هرچند که دیگر از قرص‌های قبلی استفاده نمی‌کند، به توصیه آرایشگرش به ماده مخدر شیشه روی آورده است. شیشه یکی از خطرناک‌ترین ماده‌های مخدر محسوب می‌شود که مصرف آن در ایران افزایش یافته است. آتوسا می‌گوید: «دکتر گفته به‌صورت مادرزادی استعداد چاقی دارم و اگر رژیم غذایی نگیرم و ورزش نکنم به‌سرعت چاق می‌شوم.» او در پاسخ به این سؤال که به‌جای استفاده از شیشه چرا رژیم نمی‌گیرد و ورزش نمی‌کند، می‌گوید: «وقت ورزش کردن را ندارم و اشتهایم بالاست و به همین دلیل نمی‌توانم رژیم غذایی بگیرم. بهترین راه برای به دست آوردن اندامی مناسب همان آرایشگاه هست که شیشه را به‌راحتی در اختیارم می‌گذارند و همان‌جا هم به دور از دید دیگران می‌توانم مصرف کنم.»

وجود 20 هزار آرایشگاه غیرمجاز و بدون پروانه در تهران شرایط را برای انواع تخلفات و جرائم فراهم آورده است.ویدا آزاد، مشاور امور بانوان رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن تائید این آمار، می‌گوید: «نبود مدیریت و نظارت مستمر و دقیق بر آرایشگاه‌های زنانه از دلایل افزایش تخلفات این صنف است. مگر 4 تا 8 بازرس اتاق اصناف می‌تواند بر یک هزار و 47 آرایشگاه زنانه نظارت کنند؟»

غفلت مسئولان در حالی است که پدیده اعتیاد آرایشگاهی با سرعت زیاد افزایش می‌یابد و مواد مخدر صنعتی مادران را به کام مرگ تدریجی می‌برد. متلاشی شدن خانواده‌ها و وارد شدن ضربه روحی به کودکان این زنان ازجمله تبعات اعتیاد زنان است.

سمیه محمودی، نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار دقیقی از زنان معتاد نداریم، خاطرنشان می‌کند: «متأسفانه یکی از منابعی که باعث می‌شود زنان به سمت‌وسوی مواد مخدر صنعتی گرایش پیدا کنند، آرایشگاه‌های زنانه است و از خرید و مصرف این‌گونه مواد مخدر در آرایشگاه‌ها به بهانه لاغری و زیبایی استقبال می‌کنند.» جای سؤال است که این اعتراف نمایندگان چرا به قانونی تبدیل نمی‌شود که بتواند از توزیع مواد مخدر در آرایشگاه‌ها پیشگیری کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top