آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

ایرانی‌ها عصبانی و ناراضی از زندگی

رئیس هیئت‌مدیره انجمن روانشناسان ایران: ایرانی‌ها عصبانی‌اند و این نشان می‌دهد از شرایط زندگی خود خوشحال نیستند.

1 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ایرانی‌ها عصبانی‌اند و این نشان می‌دهد از شرایط زندگی خود خوشحال نیستند. این‌ها گفته‌های شیوا دولت‌آبادی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن روانشناسان ایران است. خانم دولت‌آبادی گفته است «میزان عصبانیت در میان ایرانیان بالاتر از میانگین جهانی است که این نشان می‌دهد از زندگی‌مان خوشحال نیستیم.»

پائین بودن آستانه تحمل ایرانی‌ها و نبود آرامش روحی در بین افراد یکی از مهم‌ترین دلایل عصبانیت است که روابط اجتماعی را با اختلال مواجه می‌کند. آمار نزاع و درگیری که از تبعات مستقیم عصبانیت محسوب می‌شود، نشان می‌دهد اوضاع اجتماعی ایران بسیار وخیم‌تر از حد تصور است.

طبق آمارهای جمهوری اسلامی فقط در هشت‌ماهه سال گذشته ۴۰۱‌ هزار و ۳۳۵ «مصدوم نزاع» به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که ۲۷۶‌ هزار و ۳۹۳ نفر مرد و ۱۲۴‌ هزار و ۹۴۲ نفر زن بودند. این آمار بیانگر یک نوع زمختی و عدم رواداری نسبت به یکدیگر در جامعه ایران است که سرمنشأ آن را می‌توان در حکومت اقتدارگرای این کشور جستجو کرد. پدرسالاری در خانواده و انتقال این روحیه به فرزندان نیز از دیگر دلایل خشونت و عصبانیت در جامعه است.

در صحبت‌های رئیس هیئت‌مدیره انجمن روانشناسان ایران نکته‌ای کلیدی نهفته است که اندکی تأمل در آن می‌تواند بسیاری از مسائل را روشن کند. به باور او عصبانیت ایرانیان نشان‌دهنده عدم خوشحالی از زندگی‌شان است. مقصر این عدم خوشحالی چه کسی است؟ دولت؟ حکومت؟ جامعه؟ یا عوامل دیگر؟

ایرانی‌ها گرفتار چرخه‌ای هستند که خشونت و عصبانیت را بازتولید می‌کند، تعداد پرونده‌های قضایی در آن از 17 میلیون بیشتر است و شهروندان در این چرخه اجازه کوچک‌ترین مخالفت یا ابراز عقیده را ندارند. بر اساس آمارهایی که اخیراً اعلام شده است، ایران در رده‌بندی «کشور خوب» رتبه 131 را به دست آورده است. شاخص‌های کشور خوب به ترتیب شامل: علم و تکنولوژی، فرهنگ، صلح جهانی و امنیت، نظم جهانی، محیط‌زیست، برابری و رفاه، سلامت و بهداشت است. هلند در رتبه نخست کشورهای خوب قرار دارد.

به نظر می‌رسد ایرانی‌ها بیشتر از هر چیزی درگیر بی‌ثباتی اقتصادی و محرومیت از رفاه و برابری هستند. این مسئله آرامش روحی را از میلیون‌ها ایرانی گرفته و به‌جایش کلافگی و ناامیدی را جایگزین آن کرده است. به باور روانشناسان ناامیدی می‌تواند سبب پرخاش، گوشه‌گیری و عصبانیت در افراد شود. اگر این مسئله را که ایرانیان به دلیل ناامیدی از شرایط بد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دچار ناامیدی هستند و این ناامیدی سبب عصبانیت در آن‌ها شده است، بپذیریم، باید گفت نقش حکومت در نارضایتی ایرانی‌ها از زندگی بسیار پررنگ است.

موسسه افکارسنجی «گالوپ» اخیراً اعلام کرد ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان هستند. بر اساس گزارش این موسسه بین‌المللی 50 درصد ایرانیان عصبانی هستند. این در حالی است که بیش از نیمی از ایرانیان در فقر یا فقر مطلق به سر می‌برند. اگر مبنای موضوع را صحبت‌های خانم دولت‌آبادی قرار دهیم، شاید این دو مسئله بی‌ارتباط نباشند. رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران می‌گوید: «به نظر می‌رسد گزارش موسسه گالوپ در بررسی میزان عصبانیت در دنیا بدون صداقت و بدون زمینه مطالعاتی منتشر شده است.» کوروش محمدی می‌افزاید: «نتایج این موسسه برخلاف واقعیت است. این مسئله گواه یک نگاه سیاسی و جانب‌دارانه نسبت به مردم ایران است.»

از سوی دیگر شیوا دولت‌آبادی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن روانشناسان ایران می‌گوید: «وقتی مردم کشورمان را با مردم ژاپن مقایسه می‌کنیم درمی‌یابیم که ژاپنی‌ها معروف‌اند به ملتی که همیشه لبخند بر لب دارند، درحالی‌که ما در چهره‌هایمان و منش‌مان با یکدیگر تظاهری از خشونت وجود دارد که در بسیاری از نقاط مختلف دنیا دیده نمی‌شود و متأسفانه این امر نشان می‌دهد، میزان عصبانیت در مردم ما بالاتر از میانگین جهانی است.»

قضاوت این‌که حق با کدام‌یک از این دو مسئول حکومتی است با خوانندگان؛ اما چگونه باید آمار بیش از 401 هزار نفری مصدومان مربوط به نزاع را توجیه کرد؟ 10 هزار تصادف رانندگی را در هفت‌ماهه امسال (1396) که اغلب به دلیل نبود تعادل روحی و آرامش ذهنی در افراد است با چه استدلالی می‌توان تفسیر کرد؟ 17 میلیون پرونده قضایی برای جمعیت 80 میلیونی و مورد خشونت قرار گرفتن بیش از 70 درصد زنان ایرانی را باید چگونه توجیه کرد؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top