آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

فراموشی بیماران صرعی در نظام سلامت ایران

عمل درمان صرع در ایران هزینه بالایی دارد و بیمه‌ها نیز این عمل را پوشش نمی‌دهند.

1 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دخترش بیماری «صرع» دارد و هر بار که حمله عصبی همراه با تشنج به او دست می‌دهد، همه اعضای خانواده پریشان و مضطرب می‌شوند. صرع در علم پزشکی به تشنج و در واقع اختلال گذرای عملکرد مغزي گفته می‌شود که در اثر تخليه الکتريکي غیرطبیعی در سلول‌های عصبی مغز بروز می‌یابد.

فاطمه به «شبکه بیان» می‌گوید: «شش سال پیش دخترم در راه مدرسه تصادف می‌کند و به سرش ضربه‌ای می‌خورد و از همان زمان دچار حمله‌های عصبی می‌شود. در این چند سال به پزشک‌های فراوانی مراجعه کرده‌ایم؛ اما هیچ‌کدام توانایی درمان دخترم را نداشتند.»

بیماری سحر 17 ساله آن‌قدر هزینه مادی و معنوی روی دست خانواده‌اش گذاشته که چهره تک‌تک اعضای خانواده پریشان و افسرده به نظر می‌رسد. حمید برادر سحر می‌گوید: «آخرین باری که خواهرم تشنج کرد، دیروز در حمام بود. چند ماهی می‌شد این اتفاق نیفتاده بود. همه ما ترسیدیم و فکر کردیم زبان سحر بین دندان‌هایش قفل شده است.»

هر بار که سحر برای معاینه به پزشک مراجعه می‌کند باید نوار مغز بگیرد. مادرش می‌گوید: «هزینه نوار مغز با بیمه در مطب 250 هزار تومان است و در بیمارستان هم که یک روز باید در صف بنشینیم 120 هزار تومان باید پرداخت کنیم. هزینه ویزیت فوق تخصص و داروهای گران‌قیمت هم که دیگر توان مالی برایمان نگذاشته است.»

فاطمه در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «برخی پزشکان واقعاً بی‌انصاف هستند. آن‌ها نوار مغز بیمارستان را قبول ندارند و فقط نوار مغزی را که خودشان در مطب می‌گیرند برای بررسی حال بیمار می‌پذیرند. این در حالی است که هزینه ناعادلانه‌ای را بابت این کار دریافت می‌کنند.»

ایران یکی از کشورهایی است که توانایی درمان صرع را دارد. عمل درمان صرع در ایران هزینه بالایی دارد و بیمه‌ها نیز این عمل را پوشش نمی‌دهند. چند بیمارستانی که هم‌اکنون عمل درمان صرع را در ایران انجام می‌دهند، بیشتر از 20 میلیون تومان برای این عمل دریافت می‌کنند.

فاطمه با بیان اینکه توان تأمین این هزینه را ندارد، می‌گوید: «پدر سحر معتاد و بیکار است و توانایی تأمین هزینه عمل جراحی سحر را نداریم. برای دریافت کمک به کمیته امداد و بهزیستی مراجعه کردم ولی هر دو گفتند که این بیماری را پوشش نمی‌دهیم. حتی بیمه هم داروهای بیماری صرع را پوشش نمی‌دهد و ما مجبوریم این داروها را به‌صورت آزاد تهیه کنیم.»

سال 1392 با آغاز فعالیت دولت حسن روحانی بیماران صرع از لیست پوشش بهزیستی خارج شدند و یارانه درمان این بیماران نیز قطع شد. یحیی سخنگویی، معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی  در آن زمان گفته بود: «از ورود بیماران صرعی به بهزیستی جلوگیری کردیم چراکه بیمار صرعی بیمار است و نه معلول و نیاز به دارو دارد که وزارت بهداشت موظف است داروی این بیماران را تأمین کند.»

اگرچه سحر می‌گوید سعی می‌کنم بیماری صرع روی زندگی‌ام تاثیر نگذارد؛ اما حمله‌های عصبی و تشنج هرلحظه امکان دارد به سراغ بیمار بیاید و او را با مشکلاتی مواجه کند. این بیماری ابعاد مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حضور در اجتماع را برایش دشوار می‌کند. سحر می‌گوید: «چند جا برای کار رفته بودم که در برگه استخدام سابقه بیماری‌ام را نوشتم و برای همین من را قبول نکردند.» این مسئله نشان می‌دهد جامعه نیز روی خوشی به بیماران صرعی نشان نمی‌دهد و مردم حاضر نیستند دیدگاه خود را نسبت به چنین بیماری‌هایی تغییر دهند.

غلامرضا زمانی، معاون پژوهشی انجمن صرع ایران می‌گوید: «ما در نظر داریم تا نگرش منفی جامعه را نسبت به بیماران صرعی تغییر دهیم و با وضع قوانین و مقررات معضلات اجتماعی در رابطه با این بیماری را از بین ببریم.»

سحرهای فراوانی در ایران هستند که زیر بار هزینه‌های درمان و نگاه منفی جامعه کمر خم کرده‌اند و توانایی ادامه این روند را ندارند. بر اساس آمارهای انجمن صرع ایران «700 تا 800 هزار ایرانی به بیماری صرع مبتلا هستند.» این نهاد تصریح کرده است که بیماری صرع، سه تا چهار میلیون نفر را در کشور گرفتار و دچار مشکل کرده است؛ زیرا خانواده‌های مبتلایان به این بیماری هم به‌شدت درگیر امور بیمارانشان هستند.

صرع اهمیت فراوانی برای جامعه بین‌المللی پزشکان دارد، به‌گونه‌ای که با تلاش‌های سازمان جهانی صرع (IBE) و انجمن جهانی پیشگیری از صرع (ILAE) نهم فوریه به نام روز جهانی صرع تصویب شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی در بودجه سلامت هیچ توجهی به بیماران صرعی نداشته و دولت این افراد را با همه مشکلاتی که دارند کاملاً فراموش کرده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top