آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

گسترش پدیده «شوگر ددی» در ایران

شوگر ددی در فرهنگ غرب به مردهای سالخورده و متمولی گفته می‌شود که به برکت پول‌های باد آورده‌شان، دخترکان زیبارو را برای رفع نیازهای جنسی خود به خدمت می‌گیرند.

26 روز قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تحول فرهنگی و پیشرفت‌های تکنولوژیک در کشورهای جهان سوم به ویژه ایران باعث به وجود آمدن پدیده‌هایی می‌شود که ساختارهای سنتی را به‌کلی زیر سؤال می‌برد. شوگر ددی (Sugar Daddy) نیز یکی از این پدیده‌هاست که به تازگی در ایران رواج یافته است.

شوگر ددی در فرهنگ غرب به مردهای سالخورده و متمولی اطلاق می‌شود که به برکت پول‌های باد آورده‌شان، دخترکان زیباروی و متقاضی را برای مجالست و رفع نیازهای جنسی خود به خدمت می‌گیرند. این عرضه و تقاضای جنسی هیچ‌گونه جنبه قانونی ندارد و صرفاً با توافق دو طرف آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد.

دخترهای متولد دهه شصت و هفتاد ایرانی که از نظر مالی در تنگنا قرار دارند و تمایلی هم به کار کردن و استقلال مالی ندارند، با روی آوردن به پیرمردهای پول‌دار که اغلب از قشر بورژوا و نوکیسگان جامعه هم هستند، نیازهای مالی خود را برطرف می‌کنند. برخی این دخترها علاوه بر داشتن دوست‌پسرهای جوان، شوگرددی هم اختیار کرده‌اند؛ زیرا به اعتقاد آن‌ها پسران جوان ایرانی اغلب بی‌پول هستند و نمی‌توانند خواسته‌های دوست‌دخترانشان را برآورده کنند.

در ایران حتی آهنگی نیز تحت عنوان شوگر ددی از «رضا پیشرو» و «شایان آسفالت» منتشر شده که نشان‌دهنده گسترش این پدیده در بین جوانان است.

مهدیس دختری 23 ساله و دانشجوی دانشگاه آزاد تهران است. او که به‌تازگی یک شوگر ددی ثروتمند پیدا کرده است به «شبکه بیان» می‌گوید: «دو ماه پیش در خیابان کارگر با حاج‌آقا آشنا شدم. او چیز زیادی از من نمی‌خواهد. هر از گاهی با هم به کافی‌شاپ یا سینما می‌رویم و گاهی اوقات هم من را به خانه‌اش دعوت می‌کند و با هم ناهار می‌خوریم. چه ایرادی دارد که در مقابل پول، خودرو مدل بالا و آرامش، نیازهای عاطفی یک پیرمرد را برطرف کرد؟»

مهدیس دلیل این دوستی نامتعارف را رفع نیازهای عاطفی و مالی عنوان می‌کند و می‌افزاید: «من دوست‌پسرهای زیادی داشتم که با هرکدام از آن‌ها به نحوی به مشکل خوردم. یکی بی‌پول بود و دیگری ثروتمند ولی خسیس و آن ‌یکی ظاهر مناسبی نداشت.... دلم از همه پسرها زده شده بود و احساس می‌کردم خیلی احمق هستم. حالا خدا را شکر حاج‌آقا هست و هوایم را دارد.»

پدیده شوگر ددی یا شوگر مامی در اروپا و آمریکا به‌طور گسترده مشاهده می‌شود. به گزارش بی‌بی‌سی اخیراً «شهردار پاریس دستور جمع‌آوری تبلیغاتی را داده بود که به دانشجویان در پایتخت فرانسه پیشنهاد می‌کرد برای تأمین هزینه دانشگاه، مردان پولدار (شوگر ددی) یا زنان پولدار (شوگر ماما) بیابند.»

بیلبوردی در اطراف دانشگاه سوربون پاریس سایتی را تبلیغ می‌کرد که دختران می‌توانستند در آن عضو شوند و شوگرددی پیدا کنند. نام این سایت «پولدار با خوشگل» است. در تبلیغ این سایت زوجی دیده می‌شوند و روی آن خطاب به دانشجویان نوشته شده «رمانتیک، شور و عشق و بدون بدهی دانشجویی.» به دنبال مخالفت مردم و دستور شهردار پاریس، این تبلیغات جمع‌آوری شدند. هلن بیدر، معاون شهردار پاریس گفته است این تبلیغ شکلی از روسپی‌گری محسوب می‌شود.

مهدیس نیز یکی از دلایل دوستی با «حاج‌آقا» را رفع نیازهای مالی خود می‌داند. او اذعان می‌کند: «هزینه‌های دانشگاهم بالاست و من هم باید این هزینه را تأمین کنم. خوشبختانه حاج‌آقا این مسئله را پذیرفته و همه هزینه‌های دانشگاه و مخارج زندگی روزمره‌ام را پرداخت می‌کند.»

بنابر آمارهای رسمی، زنان درصد مشارکت پائینی در اقتصاد ایران دارند و به همین دلیل اغلب آن‌ها از لحاظ مالی متکی به والدین، برادر و... هستند. هم‌اکنون درصد مشارکت اقتصادی زنان ایرانی به کمتر از 12 درصد می‌رسد که نشان‌دهنده بیکاری بالا در جامعه زنان ایرانی است.

دوستی با شوگرددی‌ها و شوگر مامی‌ها در غفلت مسئولان روز به روز رواج بیشتری در ایران می‌یابد و این می‌تواند زنگ خطری برای جامعه‌ای باشد که به دلیل نارسایی‌های اجتماعی و اقتصادی، اجباراً نیازهای عاطفی و مالی خود را به شکل نامتعارف برطرف می‌کند. به حراج گذاشتن زیبایی در مقابل پرداخت هزینه‌های دانشگاه و خوش‌گذرانی، بی‌تردید همان روسپی‌گری در قالبی شیک محسوب می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top