آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

تعمیم دادن الگوی فمینیسم دوم به کل یک جامعه (بخش سوم و پایانی)

بخش وسیعی از این مبحث که تمامیت جنبش های فمینیستی را به چالش می کشد، خود زنانی هستند که به هیچ روی، تمایلی به این مباحث نشان نمی دهند.

8 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بخش وسیعی از این مبحث که تمامیت جنبش های فمینیستی را به چالش می کشد، خود زنانی هستند که به هیچ روی، تمایلی به این مباحث نشان نمی دهند. زنان بسیاری در ایران هستند که جدای از اوامر شبانه روزی روحانیون، صدا و سیما و سایر دستگاه های حکومتی، خود انتخاب می کنند که مادر یا همسری باشند که شاید قرابت کمابیش مورد توجهی هم با دستگاه حکومتی داشته باشد. این بخش از جامعه نیز با صراحت از سوی جوامع فمینیستی مورد هجمه قرار می گیرند. مساله اینجاست که نمی توانیم حد تعادلی میان خواسته های ایدئولوژیک دستگاه های حاکم و جنبش های مطرحه ایجاد کنیم.

حد تعادل کجاست؟

اما واتسون، ستارۀ مجموعه فیلم های هری پاتر، فمینیسم را برابری حقوق و فرصت ها برای مردان و زنان می داند. او در یک سخنرانی مورخ 20 سپتامبر 2014 به مناسبت آغاز به کار کمپین «مرد در کنار زن» در سازمان ملل متحد که وبسایت توانا آن را به فارسی ترجمه کرده، می گوید برابری جنسیتی مساله مردان نیز هست.

او می گوید: «...و هرچه بیشتر درباره فمینیسم صحبت می کنم، بیشتر به این نتیجه می رسم که مبارزه برای حقوق زنان در بسیاری از موارد با نفرت از مردان مترادف شده است. من کاملا به این یقین رسیده ام که این موضوع باید متوقف شود. فمینیسم به این معنی است که "به برابری حقوق و فرصت ها برای زنان و مردان باور داشته باشیم"؛ یعنی برابری سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جنسیت ها.»

اگر به درستی بتوانیم فمینیسم امروزی را تعریف کنیم، نیاز به جنبش چهارمی داریم. جنبشی که به دور از کلیشه های رایج فمینیستی، به دنبال برابری حقوق زنان و مردان در برخی عرصه ها دارد. عرصه هایی که عمومی تر هستند و زنان، خود آنها را مطالبه کنند. به طور حتم نباید جلوی زنانی را گرفت که تمایل به انجامِ اموری دارند که طی قرون گذشته، مردانه تلقی شده اند. اما قطعا این حق برای زنانی که می خواهند به اصطلاح "زنانگی" به شکل خاص خود را داشته باشند، نادیده گرفت.

زنان در دیدگاه فمینیسم چهارم، برابر هستند چراکه خود انتخاب می کنند مادر باشند، همسر باشند یا هیچکدام و ترجیح می دهند هیچ یک را نداشته و صرفا به اشتغال در هر حوزه ای بپردازند.

در جولای 2013، کمپینی با عنوان "زنان علیه فمینیسم" با هشتگ womenagainstfeminism شکل گرفت که نگاه دقیق به آن، اثبات می کند که آنان مخالف برابری نیستند و تنها با افراطیگری های فمینیستی به مقابله می پردازند.

در برخی از این نوشته ها مواردی چون "من نیازی به فمینیسم ندارم چون از این که مردان مرا تحسین می‌کنند خوشحال می‌شوم." یا "من نیازی به فمینیسم ندارم چون انتقاد از مردان به دلیل خطاهای برخی از آنان اشتباه است."،  یا "من نیازی به فمینیسم ندارم چون با انتخاب خودم مادری خانه‌دار شدم و همسر من که در بیرون کار می‌کند نباید مورد انتقاد قرار گیرد." دیده می شود.

در انتها لازم به ذکر است که بسیاری در ایران ما، پا را از جنبش دوم فمینیسم هم فراتر گذاشته و تلفیقی عجیب برای خود ایجاد کرده اند. برای مثال با فردگرایی، تجرد و تجدد برای زن موافقند و بعضا برای آن جنگ های کورکورانه می کنند اما در کنار آن و در برهه هایی از زندگی مثل زمان ازدواج، خواهان بازگشت به 14 قرن پیش هستند و مواردی چون مهریه و شیربها طلب می کنند. این عدم هماهنگی را حتی در کتب دوبوار نیز نمی بینید چراکه چنین چیزی در خاصترین حالت ممکن هم عجیب و غیرممکن می نمایاند.

 

اینگونه به نظر می رسد که نیاز است تا زنان و مردان در صحنه های مختلف زندگی خصوصی با یکدیگر به گفتگو بنشینند تا آنکه به صورت کورکورانه از مراجعی کهنه شبیه سازی شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top