آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

جنایتی به نام ازدواج کودکان بر اساس آخرین آمار - بخش دوم و پایانی

به لحاظ آسیب شناسی روانی و اجتماعی فارغ از قوانین یا مجوزهای افراد به نظر می رسد ازدواج زیر 20 سال حتی در شرایط جاری با مشکلات جدی همراه است.

9 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دکتر عزت الله کردمیرزا روانشناس بالینی- در مصاحبه ای با پایگاه خبری شبکه مجازی آستان مورخ 29 تیر 1395 در همین رابطه ضمن توجه به کنوانسیون هایی که حقوق کودکان را پیگیری می کنند اذعان داشت:

«به لحاظ آسیب شناسی روانی و اجتماعی فارغ از قوانین یا مجوزهای افراد به نظر می رسد ازدواج زیر 20 سال حتی در شرایط جاری با مشکلات جدی همراه است. این مشکلات در سه سطح روانی ، اجتماعی و فیزیکی قابل تحلیل است. از نظر روان شناسی به ویژه در ایران به نظر می رسد بعد از 20 سالگی هویت در افراد شکل می گیرد و افراد از اینکه 'کی هستند' و 'چه جایگاهی' دارند اطلاعات دقیق تری کسب می کنند. از این رو به لحاظ روانی راحت تر می توانند با حقوق خود آشنا شوند. ضمن مدیریت هیجانات خود مدیریت رابطه را نیز در دست خواهند داشت. بنابراین چنانچه این هویت در افراد شکل نگرفته باشد و اقدام به ازدواج کنند خطر طلاق، روابط فرازناشویی، بهره کشی ، بهره دهی و بسیاری از آسیب های دیگر از جمله افسردگی و اضطراب در کمین افراد خواهد بود.»

آنچه که در این ماجرا به هیچ روی غیر واقعی به نظر نمی رسد، بیش از تبعات جسمی، تبعات روحی و روانی است. افرادی که در این سنین ازدواج می کنند به زودی با مسائلی از جمله عقب ماندن از سایر همسالان خود مواجه می شوند. کودکانی که می بایست همچون همسالان خود به تفریحات، سرگرمی ها و آموزش های مختص به این سنین بپردازند اما وارد روابطی می شوند که تقریبا هیچ اطلاعی از آن ندارند. به دست آمدن نتایجی اعم آنچه که شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران- مبنی بر وجود ۱۵ هزار بیوه زیر ۱۵ سال در ایران اعلام کرد، تحت این شرایط به هیچ روی عجیب نیست؛ مضاف بر اینکه این تعداد کودک و نوجوان حال با تجربه های تلخی که داشته اند، دیگر به راحتی نمی توانند در اجتماع و در کنار همسالان خود حضور داشته باشند.

بسیار جای دارد تا فعالین و مدافعین حقوق کودکان و زنان در درون و بیرون از گود حاکمیت، به این مسائل، توجه بیشتری نشان داده و این موضوع را به بحث و شور بگذارند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top