آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

کشاورزان اصفهانی در حسرت آب

کشاورزان اصفهانی بزرگ‌ترین قربانی بحران بی‌آبی و سوءمدیریت مولیان حوزه آب هستند و اعتراض چندین ساله آن‌ها نسبت به پایمال شدن حقوق‌شان هنوز به جایی نرسیده است.

9 روز قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

خشکسالی و سوءمدیریت در حوزه آب، فلات مرکزی ایران را با بحرانی به سابقه مواجه کرده است. کشاورزان اصفهانی بزرگ‌ترین قربانی این بحران هستند و اعتراض چندین ساله آن‌ها نسبت به پایمال شدن حقوق‌شان هنوز به جایی نرسیده است.

به گزارش «شبکه بیان» لب‌های زاینده‌رود 41 هزار و 500 کیلومترمربعی ترک خورده تر از همیشه است و گویی اصفهان بدون زاینده‌رود هیچ است. هزاران نفر از افراد بومی پائین‌دست این رودخانه که تنها راه کسب روزی‌شان کشاورزی بود حالا بی‌آبی آن‌ها را در سخت‌ترین شرایط ممکن قرار داده و عده زیادی از آن‌ها حتی چیزی برای خوردن هم ندارند.

کشاورزان شرق اصفهان هرروز وارد شهر اصفهان می‌شوند و در مقابل استانداری، شرکت آب منطقه‌ای و فرمانداری تجمع می‌کنند تا بلکه زاینده‌رود برای کشاورزی آن‌ها باز شود؛ اما در چند روز و چند سال گذشته پاسخ مسئولان به آن‌ها جز سرکوب، کتک و احضار به دادسرا نبوده است.

آب هست؛ نه برای کشاورزان!

مسئولان می‌گویند پشت سد آب زیادی نیست و اگر دریچه‌های سد را باز کنند، تأمین آب شرب مردم به خطر می‌افتد. کشاورزان البته این ادعای مسئولان را دروغ می‌دانند و می‌گویند پشت سد آب کافی وجود دارد ولی این آب را با خطوط لوله به شهرهای یزد، کرمان و قم انتقال می‌دهند. یک منبع آگاه در وزارت نیرو به شبکه بیان می‌گوید: «آب برای کشت امسال کشاورزان وجود دارد ولی به شرطی که فروش آب به صنایع و انتقال آب به کرمان قطع شود.» ایستگاه انتقال آب به یزد

                                   ایستگاه انتقال آب زاینده‌رود به یزد

بر اساس طومار شیخ بهایی آب زاینده‌رود بین کشاورزان اصفهان تقسیم ‌شده است و هر کشاورزی سهم‌آبه و حقابه خود را دارد. اما محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری خود در سفری که به استان چهارمحال و بختیاری داشت، این نظم قدیمی را زیر پا گذاشت و شرایط تقسیم آب را به هم زد. کشاورزان شرق اصفهان نه‌تنها نتوانستند کشت‌های پائیزه خود را انجام دهند، بلکه بی‌آبی باعث خواهد شد کشت بهاره‌ای هم برای آن‌ها در کار نباشد. بیکاری کشاورزان شرق اصفهان در چند سال اخیر فقر و مهاجرت آن‌ها به شهرهای دیگر را در پی داشته است.

سرطان؛ رهاورد تالاب خشک

خشکسالی و ندانم‌کاری‌های شورای عالی آب در چند سال اخیر علاوه بر اینکه زندگی کشاورزان را تباه کرده است، تالاب گاوخونی را هم که قدت 10 میلیون ساله دارد نابود کرده است. این تالاب که زیستگاه انواع پرندگان آبزی‌ها بود، حالا به کویری خشک تبدیل شده که برای مردم فقط سرطان تولید می‌کند.

بنابر آمارهای مرکز بهداشت اصفهان 84 نفر در «ورزنه» که نزدیک‌ترین شهر به این تالاب است، دچار سرطان شده‌اند. بادهایی که از روی این تالاب خشک می‌وزد انواع فلزات سنگین را وارد حلق مردم می‌کند و دیری نمی‌پاید که سرطان همه ‌چیز از مردم می‌گیرد. تحقیقات نشان داده است میلیون‌ها تن کادمیم، سرب و جیوه در بستر این تالاب وجود دارد. این فلزات با فاضلاب کارخانه‌ها به این تالاب ریخته و اگر بادهای شدید بوزد، ممکن شهرهای دیگر را هم با خطر مواجه کند. نابودی تالاب گاوخونی در یک دهه اخیر در حالی اتفاق افتاده است که ایران عضو «کنوانسیون بین‌المللی رامسر» است و طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که براثر آن تالاب‌ها خشک شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top