آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

ایرانی‌ها عصبانی و ناامیدتراز همیشه

ناامیدی و خشم یکی از ویژگی‌های منفی جامعه ایران محسوب می‌شود؛ جامعه‌ای که احساس می‌کند مورد ظلم واقع شده و سایه بی‌عدالتی زندگی‌اش را تباه کرده است.

8 روز قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ناامیدی و خشم یکی از ویژگی‌های منفی جامعه ایران محسوب می‌شود؛ جامعه‌ای که احساس می‌کند مورد ظلم واقع شده و سایه بی‌عدالتی زندگی‌اش را تباه کرده است. کافی است در خیابان تنه‌ات به تنه کسی بخورد تا با خشم‌های تلنبار شده‌اش قیامتی به پا کند. جامعه ایران خشم خود را نمی‌تواند کنترل کند و ریشه این مسئله را باید در ناامیدی آن‌ها نسبت به آینده جستجو کرد.

به گزارش «شبکه بیان» رسانه‌های حکومتی در ایران اعم از روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری در بازتولید ناامیدی و خشم در بین مردم نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. رسانه‌های سیاست‌زده‌ای که به جای انعکاس دردها و مشکلات واقعی مردم، مصلحت حکومت را مد نظر دارند و برای بودجه‌ای که هرساله دریافت می‌کنند، تن به تهیه محتواهایی می‌دهند که سبب خشم، کلافگی و ناامیدی مردم می‌شوند.

رتبه نخست در عصبانیت

خشم و ناامیدی ایرانی‌ها در عرصه‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند؛ از حین رانندگی و تصاحب بر سر جای پارک خودرو گرفته تا درگیری در مترو و اتوبوس برای هول داد یکدیگر عرصه‌هایی هستند برای تخلیه استرس‌ها، احساسات منفی و خشم‌های فروخورده‌ای که ساختارهای سیاسی و اقتصادی بر آن‌ها تحمیل کرده‌اند. در بخش آماری سایت پزشکی قانونی ایران اعلام شده است که در 10 ماهه امسال (1396) چهارصد و 64 هزار 816 مورد نزاع در ایران اتفاق افتاده است که سهم مردان دو برابر زنان است. البته در همین سایت رسمی آمار خودکشی از سال 1392 و آمار کشته‌شدگان با سلاح سرد از سال 1391 تاکنون به‌روزرسانی نشده‌اند.

بر اساس نظرسنجی موسسه «گالوپ» در سال 2017، ایران بالاتر از عراق و سودان جنوبی رتبه نخست را در شاخص «عصبانیت» به خود اختصاص داده است. در گزارش نظرسنجی گالوپ آمده که 50 درصد ایرانی‌ها،   49 درصد عراقی‌ها و 47 درصد از مردم سودان جنوبی دچار عصبانیت هستند. گالوپ وضعیت احساسات در جوامع مختلف در جهان را طبق درصدگیری بر مبنای پاسخ به 5 سؤال انجام داده است: «طی روز گذشته آیا درد جسمی داشته‌اید؟ نگرانی داشته‌اید؟ استرس داشته‌اید؟ ناراحت بوده‌اید؟ عصبانی بوده‌اید؟»

اوضاع کنونی و معادلات سیاسی و اقتصادی ایران به شکلی است که بسیاری از مردم نسبت به آینده امیدوار نیستند و همین سبب استرس عمیق مردم، ناراحتی‌های روحی و شیوع عصبانیت در جامعه می‌شود؛ بنابراین جای تعجب زیادی نیست که ایران در نظرسنجی گالوپ در صدر جدول نشسته است.

حکمرانی نامطلوب

بررسی وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران نشان می‌دهد ریشه بسیاری از مشکلات در این بخش‌ها ریشه در کیفیت پائین حکمرانی جمهوری اسلامی دارد. رویکردها و سیاست‌های حکومت به نحوی ساختارها و مناسبات سیاسی و اقتصادی را شکل داده‌اند که بهره‌وری و نتیجه به‌دست‌آمده به ‌هیچ‌وجه مورد رضایت جامعه نیست.

بر اساس گزارش موسسه «لگاتوم» ایران در بین 149 کشور جهان در شاخص حکمرانی خوب، رتبه 136 را کسب کرده است که نشان‌دهنده ایرادهای عمیق در نظام سیاسی ایران است. شاخص حکمرانی خوب شامل سه مؤلفه آزادی‌های فردی و محیط کسب‌وکار و وضعیت آموزش است که ایران در این مؤلفه به ترتیب رتبه‌های 145، 114 و 71 را به دست آورده است. علاوه بر این رتبه نامطلوب، ایران در زمینه فساد اداری و اقتصادی نیز به تازگی رتبه 130 جهان را به دست آورده که گویای فساد گسترده در دستگاه‌های حکومتی و دیوانسالاری جمهوری اسلامی است.

وجود فساد اقتصادی و اختلاس‌های کلان در بین نظامیان، مسئولان و مدیران حکومتی در موقعیتی که اوضاع مالی بسیاری از مردم وخیم است، نوعی احساس بی‌عدالتی و ظلم به جامعه تزریق می‌کند که در نهایت منجر به عصیانگری آن‌ها می‌شود؛ قیام دی امسال و تظاهرات مردم در بیش از 100 شهر ایران نمونه‌ای از انفجار خشم مردم و عصیانگری آن‌ها نسبت به حکومتی بود که سال‌هاست به مسائل و مشکلات ناشی از سیاست‌هایش بی‌اعتنا است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top