آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

حمله نیروهای گارد ضد شورش به تجمع کارگران هپکو و آذرآب

یک فعال صنفی کارگری : کارگران به‌دنبال حقوق صنفی خود برای تهیه نان شب خود بودند و نباید با آنها اینگونه برخورد می‌شد

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روز گذشته نیروهای گارد ضد شورش با حمله به دو تجمع مسالمت‌آمیز کارگری در اراک به ضرب و شتم  و بازداشت تعدادی از معترضان پرداختند.

«کمپین حقوق بشر ایران» به نقل از یک فعال کارگری که نخواست نامش فاش شود گزارش داده «نیروهای گارد ضد شورش با حمله به تجمع کارگران ماشین آلات «هپکو» و تجمع کارگران «ساخت و ساز صنایع آذرآب»، با ضرب و شتم و بازداشت تعدادی از معترضان، کارگران را پراکنده کرده‌اند. »

این دو کارخانه در شهر اراک واقع در استان «مرکزی» و در یکی از صنعتی‌ترین مناطق ایران قرار گرفته است.

این منبع آگاه گفته است: کارگران برای دریافت دستمزد قانونی که ماه‌ها به تعویق افتاده، ناچار به تجمع شده‌ بودند که  پلیس به سود کارفرما دخالت کرده است.»

اگرچه گفته شده که به دلیل ایجاد فضای امنیتی و فقدان  اطلاع‌رسانی، تخمین دقیق شمار کارگران بازداشت شده در حال حاضر مقدور نیست. ولی به گفته این منبع مطلع به نظر می رسد 20 یا 30 نفر بازداشت شده اند.

این منبع آگاه همچنین در توصیف حمله نیروهای امنیتی تاکید کرد:«پلیس و گارد ضد شورش حمله کرد و هر کس جلوش بود را بازداشت کرد و کتک زد. هنوز نمی‌دانیم چند نفر بازداشت شده‌اند و یا چه اتهامی برایشان در نظر گرفته‌اند.»

این در حالیست که ابوالفضل پوروفایی، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی، در مورد اینکه آیا در جریان اجتماعات صنفی روز گذشته، از میان کارگران آذرآب یا هپکو فردی بازداشت شده، گفت: «در استعلام‌هایی که از شورای تامین استان گرفتیم، هیچ صحبتی از بازداشت کارگران در جریان تجمع روز گذشته نشده است.»

پوروفایی ضمن انتقاد از رفتارروز گذشته نیروهای امنیتی پلیس با کارگران معترض هپکو و آذرآب گفت: اعتراضات صنفی کارگران به دنبال احقاق حق آنها و دریافت مطالبات عقب افتاده شش ماهه‌شان بود، ولی برخورد نیروی انتظامی شایسته کارگرانی که به دنبال دریافت مطالبات خود هستند؛ نبود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا، رییس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان مرکزی، همچنین  از استقرار عوامل انتظامی در اطراف دو شرکت آذرآب و هپکو در ساعات ابتدایی صبح امروز خبر داده و گفت: «بخشی از این کارگران امروز در محل کار خود حاضر شده‌اند و کارگرانی که در معرض برخورد قهری روز گذشته قرار داشتند؛ حال عمومی آنها خوب است اما در حال حاضر به مرخصی رفته اند.»

این فعال صنفی کارگری که در ترکیب هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز حضور دارد؛ افزود: در حال حاضر وضعیت بحران کارگران این دو کارخانه از حوزه رسیدگی استانی خارج شده است؛ پس از شش ماه حقوق نگرفتن و اعتراض کارگران حالا دیگر کاری از دست مسئولان استانی برنمی‌آید و هیات دولت و شخص رئیس‌جمهور، وزیر صنعت و وزیر کار باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرند.

حسین حبیبی، بازرس کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز از دولت به ویژه مسئولان وزارت کار، نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و انتظامی خواستار «رسیدگی به وضعیت کارگران دو کارخانه هپکو و آذر آب در استان اراک که در جریان برپایی اجتماع صنفی روز گذشته با آنها برخورد قهری صورت گرفته بود؛ شد.»

وی افزود: این کارگران به‌دنبال حقوق صنفی خود برای تهیه نان شب خود بودند و نباید با آنها اینگونه برخورد می‌شد.

در عین حال، علی خدای، عضو کارگری شورای عالی کار نیز با اشاره به اینکه وضعیت روابط کار با چالش‌هایی روبه‌رو است، گفت: فضای کار کشور با توجه به مسائل رخ داده در برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مانند چسب هل و رفتار با کارگران و همچنین حاشیه‌های اعتراض کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب نشان می‌دهد که وضعیت حوزه روابط کار از رکود اقتصادی که مسئولان کشوراز آن صحبت می‌کنند؛ هم نامناسب‌تر است.

وی در پایان اضافه کرد: نباید در مقابل کارگرانی که شش ماه حقوق دریافت نکرده‌اند برخوردهای تند کرد. فعالان کارگری هرگونه برخوردی را با کارگران محکوم می‌کنند.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top