آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

تراز تجاری ایران امسال مثبت نمی‌شود

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران مثبت شدن تراز تجاری ایران تا پایان سال را بعید دانسته است.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

نایب‌رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با ابراز نا امیدی نسبت به مثبت شدن تراز تجاری ایران تا پایان سال جاری، گفته است «اگر به دنبال صادرات پایدار هستیم نباید فقط به انتظار یک اتفاق باشیم و به‌عنوان مثال بگوییم اگر روسیه را تحریم کنند بازارهای بیشتری خواهیم داشت.»

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» و به نقل از خبرگزاری ایسنا، جمشید نفر با لحنی که گویای انتقاد از وضعیت صادرات ایران است، اظهار داشته که «اگر مشتقات نفت و گاز را از صادرات غیرنفتی کم کنیم تازه مشخص می‌شود که وضعیت در این حوزه چگونه است.»

انتقاد این مقام ایرانی از وضعیت صادرات کشور در حالی است که آمارهای رسمی گمرک نشان می‌دهد تراز تجاری ایران در شش‌ماهه نخست امسال منفی شده است.

ارزش کل صادرات و واردات ایران در نیم سال 1396 به 44 میلیارد و 139 میلیون دلار می‌رسد. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد افزایش داشته که گویای افزایش واردات است.

بر این اساس در شش‌ماهه امسال میزان واردات ایران به 23 میلیارد و 595 میلیون دلار می‌رسد که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 15.37 درصد افزایش داشته است.

همچنین میزان صادرات انواع کالاها از ایران به کشورهای خارجی در نیم سال 1396 رقم 20 میلیارد و 544 میلیون دلار را نشان می‌دهد که گواه کاهش 3.20 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

اختلاف بیش از 3 میلیارد دلاری صادرات و واردات ایران نگرانی‌هایی را برای دولت حسن روحانی و فعالان اقتصادی ایران رقم زده است. تراز تجاری ایران در شش‌ماهه نخست امسال در حالی منفی شده که یکی از اولویت‌های ابلاغی به وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی حسن روحانی «تلاش برای تحقق رشد بیش از 15 درصد در صادرات غیرنفتی طی سال‌های دولت دوازدهم» است.

نایب‌رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است که آنچه در کشور ما رخ می‌دهد با فرهنگ صادراتی در تضاد است؛ چراکه به گفته او هنگامی‌که کالایی در خارج از کشور بازار مناسبی پیدا می‌کند و آن کالا در داخل کمیاب می‌شود، مسئولان از صادرات آن کالا جلوگیری می‌کنند.

جمشید نفر همچنین از قیمت تمام‌شده کالاهای ایرانی انتقاد کرده و گفته «لازم است برای توسعه صادرات، تولیدات ما صادرات‌محور باشد. برای رسیدن به این نقطه نیز باید قیمت تمام‌شده کالاهای ما به‌مراتب پائین‌تر از حد فعلی باشد اما اکنون قیمت تمام‌شده کالاها بسیار بالا است.»

نفر اظهار داشته است که باید تعریف جدیدی از صادرات غیرنفتی داشته باشیم؛ چراکه به گفته او نفت یک نعمت محسوب می‌شود و ایران به دنبال صادرات مشتقات نفتی به‌عنوان صادرات غیرنفتی است. وی جدا شدن مشتقات نفتی از صادرات غیرنفتی را امری ضروری برشمرده است.

با توجه به منابع و نیروی انسانی ارزان در ایران، این کشور در صادرات جهانی جایگاه چندان مناسبی ندارد. به گفته غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران «سهم جمهوری اسلامی از صادرات جهانی با احتساب نفت ۳۴ صدم درصد و بدون نفت ۲۴ صدم درصد است.»

در یک دهه گذشته به دلیل اختلاف‌های بین‌المللی و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، ایران بسیاری از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است. همچنین افزایش نرخ تورم و افزایش شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) که باعث افزایش قیمت تمام‌شده تولیدات ایران شده است، یکی دیگر از دلایل از دست رفتن بازارهای بین‌المللی برای این کشور محسوب می‌شود.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top