آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

مصرف، فروشگاه های زنجیره ای و تهدیدهای خردوه فروشی

امروزه با تعدد فروشگاه های زنجیره ای و اینترنتی و استقبال مردم از این نوع عرضه کالا، فروشندگان خرد با نگرانی از کاهش حاشیه سود و درنهایت حذف از بازار مواجه شده اند.

3 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مقدمه

 مصرف یکی از پایه­ های اصلی دنیای امروز و رشد اقتصادی در سطح جهان است. «در دنیای امروز پاساژها و مراکز خرید به بخش جدایی‌ناپذیر از هویت شهری تبدیل شده‌اند.» این جمله بخشی از کتاب «پرسه‌زنی و زندگی روزمره ایرانی؛ تاملی بر مصرف مراکز خرید» نوشته «دکتر عباس کاظمی» است.

 حقیقت آن است که امروزه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و مراكز خريد، نقطه اتصال اقتصاد جهاني است و گریزی از گسترش آن نیست. کالای تولید شده در فرآیند تولید صنعتی باید با یک نظام توزیع منسجم و مدرن به دست مصرف ­کننده برسد. با توجه به ویژگی­ های بازارهای مدرن امروزی و مصرف­ کنندگان نسل اینترنت، دیگر نظام توزیع سنتی جوابگوی حجم تقاضا و سلیقه مصرف­ کنندگان امروزی نیست. به همین جهت رشد قارچ­ گونه مال­ ها و فروشگاه­ های زنجیره­ای در شهرهای بزرگ به بیان دکتر کاظمی به بخشی از هویت شهری تبدیل شده است.

 مزایای فروشگاه ­های زنجیره ­ای

 در دسترس بودن نیازهای عمده خانوارها، حذف واسطه ­های غیرضروری، ارایه کالاها با قیمت مشخص و تخفیف ویژه در مقاطع خاص و امکان تجزیه و تحلیل نیازهای  مشتریان (با استفاده از داده ­های جمع ­آوری شده) از مزایای این فروشگاه­ ها هستند. کاهش زمان بین تولید و مصرف، اعمال نظارت بیشتر بر فرآیندهای کاری و صرفه ­جویی در وقت خرید و بهبود ترافیک در شهرهای بزرگ از دیگر مزایای فروشگاه ­های بزرگ خرید کالا هستند. چهار مزیت عمده اقتصادی برای این فروشگاه ­ها می توان برشمرد که تمایل به خرید از آنان را از سوی مشتریان افزایش می­ دهد.

 1- افزایش سطح رفاه

 طبیعی است که با توجه به حذف واسطه ­ها در زنجیره توزیع در فروشگاه ­های زنجیره­ ای، قیمت­ ها در این فروشگاه­ ها پایین­ تر از فروشگاه­ های کوچک است. این امر به طور قطع بر افزایش سطح رفاه مصرف­ کنندگان و افزایش فروش عرضه­ کنندگان و درنهایت افزایش رفاه جامعه اثر خواهد داشت.بنا به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، با ایجاد فروشگاه زنجیره­ای در ایران، محصولات بین 8 تا 10 درصد ارزان­ تر به دست مصرف کننده می­ رسد. این در حالی است که تولیدکنندگان نیز از این کاهش قیمت متضرر نمی­ شوند و کاهش سود خود را با افزایش فروش جبران می­ کنند.

 2- تنوع کالا و افزایش قدرت انتخاب

 حقیقت آن است که هم در ایران و هم در سایر کشورهای در حال توسعه، در مناطقی با بافت شهری که دارای تراکم بالای جمعیت هستند، فروشگاه ­های زنجیره­ ای توانسته­ اند جایگاه خود را در بین اقشار مختلف مردم باز کند. تغییر سلیقه مصرف­ کنندگان نیز بر این گسترش اثرگذار بوده است؛ چرا که تنوع محصولات در این فروشگاه­ ها از فروشگاه ­های کوچک محلی بسیار بیشتر است. این تنوع سبب افزایش رضایت­ مندی مشتریان در کنار انتخاب کالای متناسب با قدرت خرید آنان می­ شود. درواقع مصرف­ کنندگان با رغبت بیشتری به خرید می ­پردازند و مجبور به خرید کالایی که با سطح درآمد آنان هماهنگ نیست، نیستند.

 3- گسترش شفافیت مالی

 مزیت مهم دیگر افزایش شفافیت اطلاعات مالی با گسترش فروشگاه ­های زنجیره­ای است. تعداد بالای اصناف و فروشندگان خرد، حسابرسی و اخذ مالیات و عوارض را برای مسئولین دشوار کرده است؛ به طوری که یکی از معضلات نظام مالیاتی کشور طی چند سال اخیر در بخش مالیات بر مشاغل و فرار مالیاتی عمده در این بخش بوده است. به این جهت حرکت به سمت تجمیع واحدهای صنفی در قالب زیرمجموعه‌هایی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی می­ تواند با ایجاد شفافیت بیشتر در اطلاعات مالی، میزان فرار مالیاتی را کاهش دهد.

در حال حاضر در ایران به ازای هر 30 نفر یک واحد صنفی وجود دارد که این رقم در کشورهای اروپایی به ازای هر 300 نفر یک واحد صنفی است؛ یعنی چیزی در حدود 10 برابر. گستره چند میلیونی واحدهای صنفی عملا امکان حسابرسی را دشوار و یا با هزینه های بالایی مواجه می­ کند اما تجمیع این واحدها در قالب مراکز عرضه واحد (فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی) این معضل را تا حد زیادی مرتفع خواهد کرد.

 4- افزایش اشتغال و بهره ­وری

 ورود فروشگاه­ های زنجیره ­ای می ­تواند با ایجاد اشتغال در سطوح مختلف بر اقتصاد محلی تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین وجود این واحدها می ­تواند با ایجاد رقابت، بر افزایش بهره ­وری فروشندگان خرد و بالا بردن سطح خلاقیت و نوآوری آنان تاثیرگذار باشد. گسترش فرهنگ خريد از مراکز زنجیره ­ای باعث شده تا دنياي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي به فراسوي مرزها پيوند بخورد؛ آن چنان كه فروشگاه‌هاي ايراني به ساير كشورها راه يافته و از آن سو، پاي فروشگاه‌هاي معتبر خارجي هم به ايران باز شود.

 جمع ­بندی

 ویژگی­ های نظام توزیع سنتی به دلیل وجود واسطه ­های متعدد به افزایش قیمت تمام ­شده محصولات منجر می ­شود؛ در حالی که تمرکز کالاها در فروشگاه­ های زنجیره­ای و عدم وجود واسطه، یکی از عوامل کنترل قیمت­ هاست. این امر در کنار تنوع کالاها، گسترش شفافیت مالی و ایجاد اشتغال و افزایش رقابت از مزایای عمده گسترش فروشگاه ­های زنجیره­ای محسوب می­ شود و آن را به بخشی از هویت شهری در کلان­ شهرها تبدیل کرده است.

 البته نگرانی ­های فروشندگان خرد نیز یکی از مواردی است که با گسترش این واحدها شدت گرفته است. نتایج مطالعات در خصوص نگرانی فروشندگان نشان می­ دهد این موضوع مطلق نبوده و در میان گروه ­ها و کالاهای مختلف نسبی است. به عنوان مثال نتایج تحقیقی توسط فرانکلین (2001) در آمریکا نشان داد که وجود فروشگاه­ های زنجیره­ای وال­مارت (Wal-Mart) اثر ناچیزی بر نگرانی فروشندگان خرد مواد غذایی دارد، اما مطالعه دیگری که توسط مارتین و دیگران (2006) انجام شد، نشان داد که ورود وال­مارت به بازار، نگرانی ­ها را در بین فعالان بازارهای محلی ایجاد کرده است. این نگرانی طبیعی است اما راهکارهایی برای آن وجود دارد.

 واحدهای صنفی کوچک می­ توانند با افزایش بهره­ وری، ادغام در یکدیگر و تشکیل واحدهای بزرگ ­تر، توان رقابت ­پذیری خود را بالا ببرند و یا خود به بخشی از فروشگاه ­های خرده ­فروشی تبدیل شوند اما نباید این انتظار را داشته باشند که روند گسترش فروشگاه­ های زنجیره­ای متوقف شود؛ چرا که بازگشت به عقب امکان­ پذیر نیست.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top