آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

حذف دلار از مبادلات؛ آرزو بر جمهوری اسلامی عیب نیست!

درحالی‌که دلار هم‌اکنون قدرتمندترین ارز جهان محسوب می‌شود، مسئولان جمهوری اسلامی بر این باوراند که این ارز پرقدرت را می‌توان از مبادلات اقتصادی حذف کرد.

2 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

درحالی‌که دلار هم‌اکنون قدرتمندترین ارز جهان محسوب می‌شود، مسئولان جمهوری اسلامی بر این باوراند که این ارز پرقدرت را می‌توان از مبادلات اقتصادی حذف کرد. در دیداری که اخیراً رهبر ایران با رئیس‌جمهور روسیه داشت نیز این موضوع مطرح شد. علی خامنه‌ای خطاب به پوتین گفت می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله «حذف دلار» و «جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ» دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را «منزوی» کنیم! خامنه‌ای این موضوع را با کسی مطرح کرده است که نزدیک 70 درصد مبادلات بین‌المللی کشورش در سال 2016 با دلار آمریکا بوده است.

البته رهبر ایران توضیح نداده است که با حذف دلار از روابط اقتصادی دو کشور ایران و روسیه، آمریکا چگونه به گفته او منزوی می‌شود. آیا اقتصاد 18.57 تریلیون دلاری آمریکا با این مسئله کم‌اهمیت ضربه می‌خورد یا دولتش با تمام نفوذی که در سراسر جهان دارد، منزوی می‌شود؟

بحث حذف دلار از مبادلات اقتصادی بین ایران و دیگر کشورها از جایی مطرح شد که جمهوری اسلامی تحت شدیدترین تحریم‌های غرب قرار گرفت و خدمات تحت سیستم مالی آمریکا به روی ایران بسته شد. هم‌چنین دلیل دیگری که باعث می‌شود جمهوری اسلامی از حذف دلار صحبت کند، به ایدئولوژی آمریکاستیزی و تکبر این حکومت بازمی‌گردد.

سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، سال‌های سرنوشت سازی برای اقتصاد جهانی بود؛ چراکه در این برهه ایالات‌متحده حمایت خود را از سیستم «برتون وودز» متوقف کرد و برابری قیمت دلار و طلا از بین رفت. بر این اساس دلار آمریکا مبنای قیمت‌گذاری‌ها و مبادلات اقتصادی قرار گرفت. اکنون پس از گذشت بیش از نیم ‌قرن این ارز بین‌المللی چنان در اقتصاد کشورها ریشه دوانده است که حتی ابرقدرت‌های اقتصادی مانند چین و ژاپن، از نادیده گرفتن آن ناتوان هستند.

البته این واقعیت برای جمهوری اسلامی و طرفدارانش غیرقابل‌تحمل است. آن‌ها هرازگاهی در رسانه‌های خود آرزوی سقوط خود را به زبان می‌آورند و از «شکست سلطه دلار» در اقتصاد جهان صحبت می‌کنند. تازه‌ترین اظهارنظر درباره دلار آمریکا، مربوط به اسدالله بادامچیان، عضو حزب موتلفه اسلامی است که گفته «ایران باید با اتحاد کشورهای قدرتمند مشرق زمین رفته‌رفته از محوریت دلار که در دنیای امروز پولی ورشکسته به حساب می‌آید بکاهد.» منظور بادامچیان از کشورهای قدرتمند شرق، «چین» است. او در حالی از اتحاد با این کشور برای کاسته شدن از محوریت دلار صحبت می‌کند که ذخیره 3 هزار میلیارد دلاری این ابرقدرت اقتصادی مشرق زمین، به دلار نگهداری می‌شود. بااین‌حال بهتر بود بادامچیان به‌جای فکر کردن به حذف دلار و زدن برچسب «ورشکسته» به این ارز بین‌المللی، علل ورشکستی حزب متبوع خود را بررسی می‌کرد.

واقعیت آن است که دلار آمریکا امروزه معتبرترین و نقد شونده‌ترین ارز جهان است. پوند و یورو هیچ‌گاه نتوانسته است بازار ارز فردوسی تهران را ملتهب کنند؛ اما دلار چند ماه یک‌بار اقتصاد ایران را تکان می‌دهد و باعث می‌شود سفته‌بازان جلوی صرافی‌های فردوسی تجمع کنند. هیچ‌کس از یاد نخواهد برد که سال‌های 1391 و 1392 دلار با اقتصاد نحیف جمهوری اسلامی چه کرد. کسانی که امروز از ورشکستگی دلار دم می‌زنند از فرط احساس عدم امنیت اقتصادی، دارایی‌هایی را که از چپاول اموال مردم به دست آورده‌اند، در خانه‌های خود به دلار ذخیره کرده‌اند. این افراد از همان سال‌های 91 و 92 درس بزرگی گرفته‌اند و ثروت مازاد نیازشان را فوراً به ارز «استکبار» تبدیل می‌کنند تا مبادا از ارزش آن کاسته شود.

این افراد هیچ‌گاه به روی خودشان نمی‌آورند که بازار اوراق قرضه بین‌الملل تحت سلطه بی‌چون‌وچرای دلار قرار دارد. شاید هم از این موضوع که 52.4 درصد از سهم این بازار یعنی 6.2 تریلیون دلار در اختیار دلار است، ناآگاه هستند. این بازاری‌های از همه‌جا بی‌خبر و آن اشخاصی که هیچ‌گاه جرئت بیرون آمدن از بیت خود را ندارند، باید بدانند که حذف دلار از اقتصاد منطقه‌شان آرزویی دست‌نیافتنی است؛ چراکه بر اساس آمارها تا پایان سال 2013 سهم دلار آمریکا از ذخایر ارزی جهان بیش 61 درصد برآورد شده است؛ یعنی معادل 3.806 تریلیون دلار.

درحالی‌که نفت ایران در بودجه دولت به دلار قیمت‌گذاری می‌شود و غالب موجودی صندوق ذخیره ارزی ایران به دلار است، بازهم شاهد این هستیم که برخی با بازی‌های رسانه‌ای سعی می‌کنند افکار عمومی را به بیراه ببرند. در حقیقت اقتصاد ایالات‌متحده به‌قدری از ثبات و رشد مثبت برخوردار است که جایگاه دلار هیچ‌گاه متزلزل نخواهد شد. حتی یورو که پس از دلار قدرتمندترین ارز جهانی است، رقیب چندان بزرگی برای دلار محسوب نمی‌شود؛ بنابراین صحبت حذف دلار از مبادلات اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها صرفاً مصرف داخلی دارد.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top