آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

هرکه با سپاه معامله می‌کند، خطر آن را هم بپذیرد

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا: هرکه با نهادهای تحت کنترل سپاه پاسداران معامله می‌کند، این کار را با مسئولیت و خطرپذیری خودش انجام می‌دهد.

2 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفته است «به طرف‌های معامله با ایران گفته‌ایم، هرکه با نهادهای تحت کنترل سپاه پاسداران معامله می‌کند، این کار را با مسئولیت و خطرپذیری خودش انجام می‌دهد.»

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» سیگال مندلکر با حضور در نشست زیرمجموعه کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشته است که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی یا OFAC در مقابله با گروه‌های تروریستی و سرکش نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند و سپاه پاسداران را به دلیل «فعالیت‌های بد» تحت فشار قرار می‌دهد.

این مقام وزارت خزانه‌داری در حالی برای ارائه توضیحات به کمیته امور مالی مجلس نمایندگان فراخوانده شده که به‌تازگی تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای علیه سپاه پاسداران به اجرا درآمده است.

روز 13 اکتبر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی، پایبندی ایران را به توافق هسته‌ای تائید نکرد و هم‌زمان به وزارت خزانه‌داری دستور داد تا سپاه پاسداران را تحت فرمان اجرایی 13224 قرار بدهد.

پس از تحریم‌های جدید ایالات‌متحده علیه ایران، بسیاری از بانک‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی برای همکاری با ایران دچار تردید و برخی تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری نیز لغو شده‌اند.

پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت نفت و گاز توتال که بزرگ‌ترین قرارداد را پس از توافق هسته‌ای با ایران امضا کرده، در مصاحبه با نشریه «اینترنشنال اویل دیلی» گفته است «عواقب تصمیم ترامپ را بررسی خواهد کرد و اگر قوانینی مبنی بر اجبار و عقب‌نشینی از اجرای قرارداد با ایران وجود داشته باشد، مجبوریم تبعیت کنیم.»

سیگال مندلکر به اعضای کمیته امور مالی مجلس نمایندگان گفته است: در طول 10 ماه گذشته هفت دور تحریم‌های جدید وضع ‌شده است که بر اساس آن 72 شخصیت در چین، ایران، لبنان و اوکراین را در ارتباط با سپاه پاسداران، برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقص حقوق بشر دربر می‌گیرد؛ بنابراین هرکه می‌خواهد با سپاه معامله کند باید خطر آن را هم بپذیرد.

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش تأکید کرده است که سپاه پاسداران بخش زیادی از اقتصاد ایران را در اختیار دارد و این نهاد که بخش جدایی‌ناپذیر اقتصاد ایران محسوب می‌شود، فاقد شفافیت است.

برخی برآوردها حکایت از این دارد که هم‌اکنون 70 درصد از اقتصاد ایران در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد و بسیاری از بخش‌های اقتصادی این نهاد نظامی با فعالیت‌های غیررسمی خود از پاسخگویی به دولت و مردم سر باز می‌زنند. سپاه ازجمله نهادهایی در ایران است که از پرداخت مالیات امتناع می‌کند.

افزایش قدرت اقتصادی سیاسی سپاه در طی یک دهه گذشته سبب شده است این نهاد نظامی فعالیت‌های خود را از طریق «نیروی قدس» به خارج از مرزهای ایران گسترش دهد و زمینه ناامنی و بی‌ثباتی کشورهای عربی را فراهم آورد.

توسعه‌طلبی‌های سپاه و نقص گسترده حقوق بشر از سوی این نهاد نظامی غیررسمی باعث شده است خانم سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا از ایران به‌عنوان نمونه «تهدید خیلی مشخص و فوری» نام ببرد.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top