آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

بلاتکلیفی یارانه‌ها در بودجه 97

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران: هنوز هیچ تصمیمی درباره چگونگی توزیع یارانه‌ها در بودجه سال 1397 گرفته نشده است.

2 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

 

درحالی‌که تقریباً همه جمعیت ایران از یارانه نقدی برخوردار هستند، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم قطع یارانه ثروتمندان و افزایش یارانه دهک‌های پائین جامعه در بودجه 97 تأکید کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» علی ربیعی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده که هنوز هیچ تصمیمی درباره چگونگی توزیع یارانه‌ها در بودجه سال 1397 گرفته نشده است.

وی با اشاره به اینکه دولت هنوز درباره یارانه‌ها بحث و جلسه‌ای نداشته است که هیئت‌وزیران بتواند تصمیمی اتخاذ کند، گفته است «هنوز پیش‌نویس بودجه سال آینده در دولت مطرح نشده ولی بحث کلی درباره شاخص‌های کلی و عمده بودجه مشخص شده است که درباره فقرزدایی و مبارزه با فقر مطلق، اشتغال و جهت‌گیری بودجه به سمت اشتغال‌زایی، افزایش بودجه عمرانی و بحث تأمین آب بوده که این موارد و جهت‌گیری‌های عمده بودجه در سال آینده است.»

نامشخص بودن کلیات و جزئیات بودجه سال 97 در حالیست که کمتر از پنج ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است. بودجه ایران هرساله به دلیل روندهای بوروکراتیکی که در کمیسیون لوایح، هیئت‌وزیران، مجلس و شورای نگهبان طی می‌کند، زمان زیادی را در بر می‌گیرد.

بسیاری از منتقدان عملکرد اقتصادی دولت بر این باوراند که دولت باید در بودجه سال آینده یارانه افراد ثروتمند را قطع و به‌جای آن یارانه نقدی اقشار ضعیف جامعه را تا سه یا چهار برابر افزایش دهد.

دولت حسن روحانی به دلیل آنچه «نبود بانک‌های اطلاعاتی شفاف» برای راستی آزمایی وضعیت یارانه بگیران خوانده می‌شود، تاکنون از حذف یارانه ثروتمندان امتناع کرده است.

پس از آنچه «هدفمندی یارانه‌ها» در دولت محمود احمدی‌نژاد خوانده می‌شد، قیمت بسیاری از اقلام مصرفی به‌شدت افزایش یافت و عده زیادی از ایرانیان قدرت خرید خود را از دست دادند.

«جمشید پژویان» یکی از اقتصاددانان ایرانی که از طراحان هدفمندی یارانه‌ها در ایران بود در آن زمان از این برنامه اقتصادی حمایت کرد و حتی در مناظره‌ای گفته بود «اگر اين طرح اجرا نشود ترجيح مي‌دهم خودكشي كنم و ادامه اين راه را نبينم.»

بسیاری از اقتصاددانان حذف سوبسید از کالاها و هدفمندی واقعی یارانه‌ها را امری لازم برای اقتصاد کشور می‌دانند؛ اما معتقدند که اجرای این برنامه در ایران با ایرادهای فراوانی همراه بود.

بااین‌حال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است «براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، [لازم است] هم برنامه خروج را در مدت دو سال برای توانمندسازی دهک‌های پائین اجرایی کنیم و هم بتوانیم افراد کم‌درآمد را با افزایش مبلغ یارانه پوشش بیشتری دهیم.» 

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top