آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

سیاست مالیاتی ترامپ وافزایش نابرابری ها در آمریکا

بر اساس یک تحقیق انجام گرفته تحت عنوان «میلیاردر بونانزا ۲۰۱۷ » در مورد میزان دارایی سه چهره برجسته ثروتمند آمریکایی مشخص شد که دارایی «بیل گیتس»، «جِف بزوس» و «وارِن بوفِت» در آمریکا بیشتر از پس انداز ۱۶۰ میلیون آمریکایی فقیر است.

2 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 دونالد ترامپ (Donald Trump) در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶، رسماً نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶، به عنوان یک جمهوریخواه اعلام کرد. در ماه می ۲۰۱۶، پس از موفقیت او در پیروزی در بیشترین ایالت‌ها و کسب بیشترین آرای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه، تنها رقبای باقیمانده او کناره ­گیری کردند و ترامپ در ماه ژوئیه رسماً نامزد حزب جمهوریخواه شد. درنهایت در انتخابات سراسری هشتم نوامبر ۲۰۱۶ بر هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات پیروز شد.

 مواضع اصلی دونالد ترامپ

دولت او بر این موضوع تاکید دارد که باید موازنه تجاری آمریکا مثبت شود و بدهی آمریکا به نهادهای بین ­المللی کاهش یابد. به همین دلیل است که به ضرورت اعمال تعرفه ­های وارداتی تاکید دارد. دو موضوع دیگری که در ادبیات ترامپ محور اصلی محبوبیت اجتماعی و جایگاه ساختاری وی شده را می­توان مربوط به تبیین نشانه ­های «دیپلماسی قدرتمندانه» برای ساختار سیاسی آمریکا دانست. از سوی دیگر دونالد ترامپ تلاش دارد تا زمینه کاهش مالیات برای شهروندان با درآمدهای پایین را فراهم آورد. هر یک از نشانه ­های یادشده را می­توان به عنوان بخشی از واقعیت هیجانی گروه ­های پوپولیستی دانست. 

البته باید توجه داشت اگر چه دونالد ترامپ کاندیدای حزب جمهوریخواه بود اما به تمامی اصول این حزب پای­بند نیست. در این که دونالد ترامپ چقدر موفق شود به وعده ­های انتخاباتی خود عمل کند نظرات مختلفی وجود دارد اما گذشته از اختلاف ­نظرها در این مورد، هیجانی، بی­برنامه و پوپولیستی بودن سیاست­های او جای تردیدی وجود ندارد. صدور چند فرمان مهم درباره شهروندان هفت کشور مسلمان و ساخت دیوار در مرز مکزیک نمونه­هایی برای تایید این موضوع است.

 ترامپ و سیاست مالیاتی

اقتصاد آمریکا یکی از نابرابرترین اقتصادها در سطح جهان است که این موضوع تهدیدهای اجتماعی و امنیتی بسیاری را در پی دارد. با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ و وعده کاهش مالیات به نفع افراد ثروتمند به نظر می رسد نابرابری ثروت در این کشور رو به افزایش خواهد گذاشت.

همچنین اجرای برنامه کاهش مالیات از سوی دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده می تواند منجر به شکاف بیشتر فاصله درآمدی در آمریکا شود؛ در حالی که ۸۰ درصد از کاهش مالیات به نفع یک درصد از ثروتمندترین خانوارهای آمریکایی است. طرح ترامپ برای تغییر مالیات برشرکت‌ها به قرار زیر است:

کاهش نرخ مالیات بر سود شرکت ها به 15 درصد

لغو مالیات بر ارث و مستغلات

حذف تخفیف های مالیاتی برای صنعت و تمامی تخفیف‌های مالیاتی به استثنای تخفیف برای تحقیق و توسعه

 نخست این که نباید مسئله نابرابری را با کاهش مالیات به نفع ثروتمندان دنبال کرد و طبیعتا اجرای آن ثروت و تسکین بسیار کمی را برای جمعیت زیر پوست آمریکا به همراه خواهد داشت. دوم اینکه با اجرای یک برنامه از تمرکز ثروت کاهش داده شود.

  شکاف ثروتمندان و فقرا

بر اساس گزارش راشاتودی  سه میلیاردر آمریکایی در مجموع دارایی به ارزش ۲۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار دارند که میزان آن از ثروت خالص ۱۶۰ میلیون آمریکایی که معادل ۵۳ درصد از خانوارهای این کشور را تشکیل می دهد، بیشتر است.

 این تحقیق نشان می دهد که ثروت آمریکا فقط در دست عده ای محدود است؛ ضمن این که از تعداد ۴۰۰ نفر آمریکایی که به عنوان ثروتمندترین افراد این کشور شناخته می شوند، مجموع دارایی آنها ۲ تریلیون و ۶۸۰ میلیارد دلار است که این رقم بیشتر از تولید ناخالص داخلی بریتانیا، فرانسه و هند است.

در حال حاضر مجموع ثروت این ۴۰۰ نفر بیشتر از دارایی ۶۴ درصد از جمعیت آمریکا است که این رقم معادل ۸۰ میلیون خانوار آمریکایی یا جمعیتی معادل ۲۰۴ میلیون نفر در آمریکا را تشکیل می دهد و این رقم بیشتر از مجموع جمعیت کانادا و مکزیک است.

 بر پایه این گزارش، نابرابری در آمریکا ادامه خواهد داشت تا اینکه گسترش پیدا می کند، مگر این که مستقیما مداخله شود تا از تمرکز زیاد بر روی ثروت خصوصی کاسته شود. با پرداخت مالیات از سوی خانواده های ثروتمند می توان درآمد قابل توجهی را بدست آورد و سپس این کمک ها را برای گسترش فرصت ایجاد ثروت در سراسر اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرد.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top