آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

استراتژی اقتصادی ترامپ؛ او مستحق نوبل اقتصاد است

بودجه 2018 آمریکا انبساطی‌تر بسته شده و بنا بر طرح پیشنهادی ترامپ قرار است تا 6 تریلیون دلار از مالیات افراد و شرکت‌ها کاسته شود.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

حتماً بارها شنیده‌اید که «این میلیاردر آمریکایی هیچ‌چیز جز منافع اقتصادی آمریکا برایش مهم نیست.» بله او حتی قبل از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شود، به‌شدت از سیاست‌های اقتصادی ایالات‌متحده انتقاد می‌کرد و بسیاری از تعهدات و قراردادهای بین آمریکا و دیگر کشورها را به ضرر منافع این آمریکا می‌دانست. دونالد ترامپ که از دانشگاه پنسیلوانیا مدرک کارشناسی اقتصاد گرفته است خوب می‌داند که یک کسب‌وکار عظیم را چگونه اداره کند؛ اما آیا این توانایی برای اداره بزرگ‌ترین اقتصاد جهان هم کافی است؟ شواهد نشان می‌دهد تاکنون این‌گونه بوده است.

رئیس‌جمهور پر سروصدای آمریکا، کاهش هزینه‌ها، بهره‌وری و نهایت سود را یک اصل مهم می‌داند و قصد دارد کشورش را هم مانند شرکت‌هایش اداره کند. شاید این رفتار سودجویانه که اغلب در بخش خصوصی اقتصاد دیده می‌شود است، برای اقتصاد کشوری که تا خرخره در بدهی است چندان هم نباشد. اگر این استراتژی، بدهی 20 تریلیون دلاری آمریکا را کاهش دهد و هم‌زمان به روابط سیاسی و اقتصادی آمریکا ضربه نزند، دونالد ترامپ مستحق «نوبل اقتصاد» خواهد بود.

ترامپ البته کمی هم تندرو است. تفکرات ناسیونالیستی او در حوزه اقتصادی از همان ابتدا همه را متعجب کرد. او مهاجران مکزیکی را نوعی ضرر یا هزینه برای آمریکا می‌داند؛ بنابراین با یک فرمان اجرایی دستور آغاز پروژه دیوارکشی در مرز این دو کشور را صادر و حتی تأکید کرد که هزینه این دیوار را باید مکزیک بپردازد. برخی برای قانع کردن ترامپ پیشنهاد دادند برای جبران هزینه‌های این پروژه، سلول‌های خورشیدی به دیوار مرزی نصب شود. به هرحال او در پی سود با کمترین هزینه است. به همین علت اخیرا به رابرت لایتیزر، مشاور ارشدش دستور داد که در توافق تجاری با کره جنوبی به طرف مقابل بگوید که او (دونالد ترامپ) دیوانه است و امکان دارد از توافق خارج شود.

ترامپ در هدایت عظیم‌ترین اقتصاد جهان تنها نیست؛ او یک تیم خبره اقتصادی دارد که رأس آن «ویلبر راس» وزیر بازرگانی قرار دارد. راس و ترامپ تاکنون نشست‌های زیادی با سرمایه‌داران و بخش خصوصی آمریکا داشته‌اند. در این نشست‌های مشترک راس و ترامپ بارها بخش خصوصی و سرمایه‌داران بزرگ آمریکایی را به بازگرداندن سرمایه‌های خود به آمریکا تشویق کرده‌اند. گفته می‌شود ترامپ حتی شرکت‌های اپل، جنرال الکتریک، کادیلاک، اینتل و چند شرکت بزرگ دیگر را تهدید کرده است که اگر شعبه‌های خود را از کشورهایی مانند چین به ایالات‌متحده منتقل نکنند از برخی امتیازات محروم می‌شوند.

قطعاً هدف ترامپ از جلب سرمایه‌ها و تشویق شرکت‌ها برای بازگشت به آمریکا ایجاد شغل بیشتر برای مردم آمریکاست. این رئیس‌جمهور مغرور تلاش می‌کند میزان درآمد سرانه این کشور را افزایش دهد و فشار اقتصادی را از روی برخی اقشار جامعه بردارد. حداقل بودجه سال مالی 2018 این ادعا را تائید می‌کند. بودجه 2018 آمریکا انبساطی‌تر بسته شده و بنا بر طرح پیشنهادی ترامپ قرار است تا 6 تریلیون دلار از مالیات افراد و شرکت‌ها کاسته شود. با توجه به کاهش مالیات‌ها و افزایش درآمد قابل‌تصرف خانواده‌ها و شرکت‌ها، انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا رونق بیشتری بگیرد و رشد مثبت اقتصادی در دو سال آینده سبب افزایش میزان اشتغال در ایالات‌متحده شود. هرچند طرح پیشنهادی ترامپ کسری بودجه را تا 10 سال آینده به میزان 1.5 تریلیون دلار افزایش می‌دهد، بی‌تردید رونق بازارهای مالی و رشد مثبت اقتصاد این کشور نارسایی‌ها را جبران خواهد کرد.

چابک سازی اقتصاد آمریکا با سیاست‌ها و رفتارهای اقتصادی دولت اوباما امری ناممکن بود. اگرچه او ایالات‌متحده را از بحران مالی 2008 نجات داد، هیچ‌گاه نتوانست به جاه‌طلبی بین‌المللی آمریکا ادامه دهد؛ اما این جاه‌طلبی و فرصت شناسی در دولت ترامپ کاملاً احیا شده است و به نظر می‌رسد شعار «دوباره آمریکای بزرگ» به‌تدریج رنگ واقعیت می‌گیرد. ترامپ از هر فرصتی پول می‌سازد. او از تنش بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی استفاده کرد و یک قرارداد تسلیحاتی 400 میلیارد دلاری به امضا رساند و هم‌زمان 12 میلیارد دلار اسلحه به قطر فروخت. چشم تیزبین ترامپ کینه‌ورزی کره جنوبی و شمالی را نیز رصد می‌کند و به آن دامن می‌زند تا قرارداد فروش تسلیحات به کره جنوبی هرچه زودتر امضا شود. او توافق هسته‌ای با ایران را یک توافق شرم‌آور برای آمریکا می‌داند؛ چراکه به گفته او آمریکا بدون گرفتن امتیازی، 150 میلیارد دلار پول نقد به ایران تقدیم کرد. تهدید به خروج از ناتو، قرارداد نفتا و تفاهم نامه آسیا-پاسیفیک نیز از سوی رئیس‌جمهور آمریکا در راستای به دست آوردن امتیاز بیشتر است که امتحان آن برای ترامپ هیچ ضرری ندارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top