آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

محرومیت 88 درصد ایرانی‌ها از تسهیلات بانکی

بانک‌ها برای ارائه وام با سودهای 18 تا گاهی 30 درصد، شرایطی را پیش پای مشتری می‌گذارند که برآورده کردن آن کار هرکسی نیست.

4 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دریافت تسهیلات از بانک‌های ایرانی برای اغلب مردم در حد یک رویاست. بانک‌ها برای ارائه وام با سودهای 18 تا گاهی 30 درصد، شرایطی را پیش پای مشتری می‌گذارند که برآورده کردن آن کار هرکسی نیست. امروزه دریافت تسهیلات نقدی از بانک‌ها به‌قدری دشوار شده است که احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است «فقط ۱۲ درصد از خانواده‌های ایرانی از وام و تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند و دسترسی دهک‌های ثروتمند جامعه به این تسهیلات سه برابر دهک‌های پایین است.»

با توجه به اظهارات میدری باید گفت که 88 درصد خانوارهای ایران از تسهیلات بانکی محروم هستند. وضعیتی که در صورت ادامه آن، می‌توان پیش‌بینی کرد که بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک همچنان در رکود خواهند ماند و اقتصاد ایران نیز رونقی نخواهد گرفت.

اظهارات معاون وزیر تعاون در حالی است که طی یک دهه اخیر فقر در ایران تشدید شده است و اغلب خانوارهای ایرانی قدرت خرید خود را از دست داده‌اند. اقتصاددانان بر این باورند که شیوه توزیع ثروت و فرصت‌ها در ایران درست نیست و باید در این زمینه بازنگری جامعی صورت گیرد.

یکی از نهادهایی که کار توزیع ثروت و منابع را در هر جامعه به عهده دارد، نظام بانکی است. نظام بانکی در ایران به دلایل مختلفی از جمله قوانین کهنه، فساد و حاکم بودن روابط به ‌جای ضوابط گرفتار نارسایی‌های شدیدی است. طی چهار دهه اخیر حکومت ایران نه‌تنها نتوانسته است راهکاری را برای حل این مشکلات پیدا کند، بلکه بر عمق مشکلات نظام بانکی هم افزوده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر نهادی برای به حداقل رساندن فقر وجود داشته باشد، قطعاً آن نهاد، بانک است؛ اما نظام بانکی در ایران به ‌جای کاهش فقر و پر کردن شکاف طبقاتی، به تنگدستی عده زیادی دامن زده است و با ارائه تسهیلات کلان به طبقه مرفه جامعه، سبب افزایش شکاف طبقاتی شده است.

احمد میدری، معاون وزیر تعاون نیز با این مسئله که بانک‌ها به فقر در ایران دامن زده‌اند موافق است. او با انتقاد از عملکرد نادرست بانک‌ها در توزیع تسهیلات، اظهار داشته است «سیستم بانکی با این شیوه فقر را تشدید می‌کنند.»

بسیاری از بانک‌های ایرانی در شیوه ارائه تسهیلات به دلخواه خود عمل می‌کنند و از رویه واحدی برخوردار نیستند. درحالی‌که همه بانک‌ها برای ارائه وام‌های حتی یک میلیون تومانی ضمانت‌های متعدد و محکمی را از مردم عادی طلب می‌کنند، طبقه مرفه و افراد پرنفوذ با استفاده از روابط خود و با کم‌ترین ضمانت‌ها، صدها میلیارد تومان تسهیلات از نظام بانکی دریافت می‌کنند. نگاهی به لیست افراد بدهکار به بانک سرمایه که از سوی نماینده تهران منتشر شد، گواهی برای اثبات این موضوع است. نکته قابل تأمل اینجاست که اغلب افراد خوش‌حساب را مردم عادی تشکیل می‌دهند و افراد بدحساب که هزاران میلیارد تومان از منابع بانکی را به غارت برده‌اند، جزء بدحساب‌ترین‌ها محسوب می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top