آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

اقتصاد ایران در بن‌بست دلار

دلار در اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه قیمت بسیاری از کالاها و خدمات متغیر وابسته به نرخ دلار محسوب می‌شوند.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

درحالی‌که نرخ ارزهای خارجی به‌ویژه دلار روندی افزایشی به خود گرفته‌اند، وزیر اقتصاد گفته است «مدیریت نرخ ارز در حال انجام است و برآورد می‌شود پس از دی، قیمت ارز شیب نزولی را طی کند.» مسعود کرباسیان اعلام نکرده است که چرا نرخ ارز در ماه آینده کاهش خواهد یافت. این اظهارات کرباسیان در حالی است که دیروز (14 آذر) نرخ دلار در بازار ارز ایران، رکورد بی‌سابقه 4200 تومان را ثبت کرد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مسعود کرباسیان که در دولت یازدهم پست ریاست گمرک ایران بر عهده داشت، در دولت فعلی مسئولیت وزارت خانه‌ای را بر عهده گرفته که در شرایط کنونی ایران از حساسیت بالایی برخوردار است. او از همان ابتدای کارش در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود چیزی از اقتصاد کلان نمی‌داند؛ اما مدیریت اقتصادی کشور را بلد است.

یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در اقتصاد ایران نرخ ارزهای خارجی به‌ویژه دلار محسوب می‌شود که کرباسیان در کنترل بازار آن کاملاً ناموفق عمل کرده است. در چهار ماه گذشته که او در پست وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده، نرخ پوند و یورو افزایش یافته و حدود 500 تومان به قیمت دلار نیز افزوده شده است. به نظر می‌رسد او در ساماندهی به بخش‌هایی از اقتصاد ایران که در کوتاه‌مدت قابلیت اصلاح را دارند، شکست خورده است. بااین‌حال او در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران اصرار دارد که در حال «مدیریت بازار ارز» است.

دلار در اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه قیمت بسیاری از کالاها و خدمات متغیر وابسته به نرخ دلار محسوب می‌شوند. تجربه نشان داده است در صورت افزایش نرخ دلار، سطح قیمت‌ها بالا می‌رود و کالاهای وارداتی گران‌تر می‌شوند. ایران سالانه حدود 50 میلیارد دلار واردات رسمی دارد و تقریباً به همین میزان نیز کالای قاچاق وارد کشور می‌شود. رقم 100 میلیارد دلار واردات رسمی و غیررسمی شرایطی را به وجود آورده است که بانک مرکزی ایران باید اشراف کاملی بر بازار ارز به نفع مردم داشته باشد.

وزیر اقتصاد ایران در توجیه افزایش قیمت دلار گفته است «به‌طورمعمول در دو ماه پایانی سال میلادی جهش قیمتی داریم.» اشاره او به نزدیک شدن تعطیلات کریسمس و افزایش سفر در پایان سال میلادی است که میزان تقاضای دلار را افزایش می‌دهد؛ اما به نظر نمی‌رسد افزایش تقاضای دلار برای سفرهای پایان سال بتواند تا این اندازه بر بازار ارز اثرگذار باشد.

برخی بر این باورند که افزایش قیمت دلار در ماه‌های اخیر به دلیل جبران کسری بودجه دولت است. آن‌ها بر این باورند که با توجه به اینکه دولت فروشنده نفت است و بیشترین میزان دلار را در اختیار دارد، با افزایش قیمت آن، جبران کسری بودجه خود را دنبال می‌کند. البته دولت این ادعا را بارها رد کرده است. افزایش قیمت ارزهای خارجی به‌خصوص دلار هر دلیلی داشته باشد، در شرایط کنونی کاملاً به ضرر مردم و اقتصاد ایران است و پیش‌بینی می‌شود به‌موازات افزایش نرخ دلار، یورو و پوند خواب زمستانی اقتصاد ایران عمیق‌تر و سایه رکود بزرگ‌تر خواهد شد.

بیش از چهار سال است که سطح تقاضای کل در ایران کاهش شدیدی یافته و بسیاری از صنایع در رکود به سر می‌برند. تلاش‌های دولت برای احیای بخش صنعت و خدمات نیز هنوز نتیجه‌ای در بر نداشته و حتی تزریق 40 هزار میلیارد تومان به این بخش‌ها نتوانسته است رونق را به اقتصاد ایران بازگرداند. اقتصاددانان با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه تسهیلات دهی به بنگاه‌های اقتصادی، می‌گویند «بی‌توجهی دولت به سمت تقاضا دلیل برطرف نشدن رکود است.»

بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده از سوی کارشناسان اقتصادی، نوسان قیمت ارز در ایران جزء 10 دلیل رکود در بخش صنایع و خدمات محسوب می‌شود. از طرفی صادرکنندگان موافق افزایش قیمت دلار هستند و از سوی دیگر تولیدکنندگان و مردم عادی اصرار بر دلار ارزان دارند. دراین‌بین دولت حسن روحانی و تیم اقتصادی او نیز نه‌تنها نتوانسته تعادلی بین این دو خواسته ایجاد کنند، بلکه هنوز وعده خود را مبنی بر یکسان‌سازی نرخ دلار را محقق نکرده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top