آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

203 ماده «بی‌خاصیت» در قانون کار ایران

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران با انتقاد از اصلاحیه قانون کار گفته است «لزومی ندارد ۲۰۳ ماده بی‌خاصیت داشته باشیم.»

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران با انتقاد از اصلاحیه قانون کار گفته است «لزومی ندارد ۲۰۳ ماده بی‌خاصیت داشته باشیم.» به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» به نقل از خبرگزاری ایسنا، اولیا علی بیگی با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی ماده 7 قانون کار که به گفته او روح این قانون است، اظهار داشته «یکی دیگر از موارد اختلاف ماده ۴۱ است که به موضوع دستمزدها می‌پردازد. ما تأکید داریم وضع معیشت خانوار کارگری و تعریف حداقل‌های زندگی کارگران در تعیین دستمزد ضروری است.»

قانون کار همواره موردانتقاد جامعه کارگری بوده است. فعالان جامعه کارگری ایران بر این باورند که قانون فعلی باعث از بین رفتن امنیت شغلی کارگران شده است. آخرین اصلاحات جدی در قانون کار ایران سال 1372 اتفاق افتاد که بر اثر آن هرگونه تظاهرات کارگری ممنوع و امتیازات بیشتری به کارفرمایان داده شد.

سال گذشته نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لایحه اصلاح قانون کار را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد که به دلیل آنچه نادیده گرفتن حقوق کارگران گفته می‌شد، مور انتقاد شدید سندیکاهای کارگری و فعالان حقوق کارگران قرار گرفت.

پس انتقادهای فراوان از دولت، سرانجام تیر امسال لایحه اصلاح قانون کار به دولت استرداد شد تا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. اولیا علی بیگی، رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار دراین‌باره گفته است «اصلاحیه قانون کار با توجه به اهمیتی که در سطح جامعه دارد باید در شورای عالی کار به شکل سه‌جانبه گرایی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.»

بر اساس آمارهای جمهوری اسلامی هم‌اکنون حدود 14 میلیون کارگر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی در ایران فعالیت دارند. با احتساب کارگران غیررسمی، این رقم از 20 میلیون تن نیز فراتر می‌رود.

کارگران ایرانی از نظر درآمدی، جزء اقشار ضعیف جامعه محسوب می‌شوند و در اغلب مواردِ اختلافی بر سر دستمزد و دیگر حقوق، دولت جانب کارفرما را گرفته است. اخیراً کارگران کارخانه هپکو اراک، آذرآب، پلی اکریل اصفهان و بلبرینگ سازی تبریز به دلیل چند ماه دریافت نکردن حقوق خود دست به اعتراض‌های گسترده‌ای زدند که هر بار با سرکوب نیروهای ضد شورش پلیس روبرو شدند.

به نظر می‌رسد قانون کار فعلی پاسخگوی نیازهای جامعه امروز کارگری نیست و مستلزم بازنگری گسترده البته بدون اثرپذیری از کانون کارفرمایان ایران در روند بازنگری و اصلاح است. رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران با اشاره به زیاد بودن تعداد مواد قانون کار تأکید کرده است که «قانون کار می‌تواند به ۸۰ تا ۹۰ ماده قانونی شفاف و گویا تبدیل شود.»

امروزه بسیاری از قراردادهای کارگری سفید امضا هستند و برخی دیگر سه ماه و حتی یک‌ماهه بسته می‌شوند. دولت این‌گونه قراردادها را غیرقانونی می‌داند؛ اما کارفرمایان به بهانه رکود اقتصادی و کاهش تقاضا در بازار، از امضای قراردادهای دائم یا بلندمدت با کارگران امتناع می‌کنند. هم‌اکنون بسیاری از کارگران کارخانه‌های بزرگی چون ذوب‌آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، ایران‌خودرو و سایپا با قراردادهای یک‌ماهه، سه‌ماهه و سفید امضا کار می‌کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top