آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد؛ درآمد زنان ایرانی 17 درصد مردان

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد (WEF)، از منظر برابری دستمزد برای کار مشابه، ایران در رتبه 99 جهان قرار دارد. بر اساس این گزارش، زنان ایرانی به طور متوسط 4885 دلار درآمد دارند که این رقم معادل 17 درصد درآمد مردان ایرانی با 29 هزار دلار است.

21 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مقدمه

در ماه گذشته میلادی آخرین نسخه "گزارش جهانی شکاف جنسیتی 2017"(The Global Gender Gap Report) توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) منتشر شد. این گزارش که از سال 2006 به بررسی وضعیت شکاف جنسیتی در تمامی کشورهای جهان می­پردازد، مرجعی برای اندازه­ گیری سطح عدالت جنسیتی در کشورهاست. "شاخص شکاف جنسیتی" از چهار زیربخش مشارکت و فرصت‌های اقتصادی، دستاوردهای آموزشی، بهداشت و طول عمر و توانمندسازی سیاسی تشکیل شده است که برآیند تمامی این چهار حوزه رتبه کشورها را از منظر عدالت جنسیتی مشخص می­ کند. در گزارش اخیر شکاف جنسیتی، رتبه ایران از نظر شکاف جنسیتی 140 اعلام شده است که نسبت به گزارش سال 2016، یک پله نزول نشان می­ دهد.

"شاخص شکاف جنسیتی" عددی بین صفر و یک است که هرچه به صفر نزدیک ­تر شود، شکاف بیشتر بین زن و مرد خواهد بود. عدد صفر بیانگر "نابرابری مطلق" و عدد یک نشانگر "برابری کامل جنسیتی" در یک کشور است. به طور مثال عدد 0.7 در این شاخص نشان می ­دهد که در کشور مذکور،  زنان از 70 درصد حقوق مردان برخوردار هستند.

این شاخص برای ایران در گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد معادل 0.583 است که نشان می ­دهد زنان تنها 58 درصد از حقوق مردان در ایران را دارند و بدین ترتیب ایران یکی از نابرابرترین کشورها برای زندگی زنان به شمار می­ رود.

 نتایج گزارش شکاف جنسیتی 2017

بر اساس گزارش سال 2017 مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای ایسلند، نروژ، فنلاند، رواندا و سوئد در مکان ­های اول تا پنجم از منظر شکاف جنسیتی قرار دارند و درواقع از منظر برابری جنسیتی بهترین شرایط را در بین 144 کشور جهان به خود اختصاص داده ­اند. همچنین ایران، چاد، سوریه، پاکستان و یمن در قعر این جدول قرار دارند که بدترین شرایط تبعیض جنسیتی در بین کشورهای جهان است.

بر اساس طبقه ­بندی منطقه ­ای، ایران در بین 17 کشور رتبه ­بندی شده در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در جایگاه پانزدهم قبل از سوریه و یمن قرار دارد. عربستان سعودی علی رغم اصلاحات صوری - که اخیرا ملک سلمان در فضای سیاسی و قانونی این کشور ایجاد کرده- در این گزارش تنها دو پله بالاتر از ایران قرار گرفته است و در جایگاه 138 از منظر شکاف جنسیتی به خود اختصاص می­ دهد.

 مشارکت و فرصت‌های اقتصادی

مشارکت زنان در بازار کار و فرصت­ های اقتصادی برابر یکی از مولفه­ هایی است که در شاخص شکاف جنسیتی لحاظ می­ شود. این شاخص با زیرشاخص ­هایی مانند نرخ مشارکت زنان، میزان درآمد زنان به نسبت مردان، سهم حضور زنان در مشاغل رده‌بالا سنجیده می­ شود. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، 17 درصد زنان و 76 درصد مردان جزو جمعیت فعال محسوب می­ شوند که ایران بر این اساس را در رتبه 143 (در بین 144 کشور جهان) قرار داده است و تنها سوریه بعد از ایران قرار می­ گیرند.

همچنین از منظر برابری دستمزد برای کار مشابه، ایران در رتبه 99 جهان قرار دارد. بر اساس این گزارش، زنان ایرانی به طور متوسط 4885 دلار درآمد دارند که این رقم معادل 17 درصد درآمد  مردان ایرانی با 29 هزار دلار است.

علاوه بر این، 82 درصد مقامات ارشد و مدیران رده ­بالای ایران را مردان هستند و تنها 18 درصد از این فرصت­ ها به زنان اختصاص دارد. همچنین حدود 34 درصد کارگران حرفه­ ای و متخصص، زن هستند و 66 درصد از این گروه را مردان تشکیل می ­دهند.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top