آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

توقف 15 هزار شغل با فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام

بین ١٠ تا ١٥ هزار کسب‌وکار در ایران به‌صورت کاملاً مجازی اداره می‌شوند.

19 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اعتراض‌های سراسری علیه جمهوری اسلامی باعث شد از روز 11 دی نرم‌افزارهای تلگرام و اینستاگرام فیلتر شوند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بیش از 40 میلیون ایرانی عضو تلگرام و 30 میلیون نفر نیز عضو اینستاگرام هستند که نشان‌دهنده استفاده بالا از این اپلیکیشن‌ها در ایران است. این دو نرم‌افزار معروف تاثیر و کاربری فراوانی در زندگی مردم‌ دارند. علاوه بر اینکه این نرم‌افزارها دارای استفاده تفریحی و ارتباطی در زندگی روزمره ایرانیان هستند، کسب‌وکار عده زیادی وابسته به این دو اَپ ارتباطی است که با فیلتر شدن آن‌ها، این کسب‌وکارها کاملاً متوقف شده‌اند.

افشین کلاهی، نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین اتاق ایران به روزنامه شهروند گفته است «بین ١٠ تا ١٥ هزار کسب‌وکار در ایران به‌صورت کاملاً مجازی اداره می‌شوند.»

البته برخی آمارهای غیررسمی نیز از وجود 30 هزار کسب‌وکار اینترنتی وابسته به تلگرام و اینستاگرام خبر می‌دهند. اگر در هرکدام از این کسب‌وکارها حداقل 2 نفر هم مشغول به کار بوده باشند، هم‌اکنون با فیلتر شدن اینستاگرام و تلگرام، 60 هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند.

نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین اتاق ایران گفته است «حتی ارتباطات درون‌سازمانی و دولتی کشور با تلگرام انجام می‌شود. بیش از نیمی از کسب‌وکارهای غیرمجازی کشور هم برای تبلیغات از این ابزارها استفاده می‌کنند. فیلترینگ این شبکه‌ها طرحی شکست‌خورده و صددرصد اشتباه است.»

در کلیپی که در فضای مجازی منتشر شده، دختر جوانی که به نظر کسب‌وکارش وابسته به تلگرام و اینستاگرام است، با لحنی انتقادآمیز خطاب به آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید «با فیلتر کردن تلگرام و اینستاگرام فقط باعث متضرر شدن کسب‌وکارهای استارتاپی کوچک که ایجاد شغل کرده‌اند، می‌شوید. یک کارآفرینی مثل من که بعد از 20 سال به ایران برگشته و برای 15 نفر شغل ایجاد کرده است، وقتی وارد محل کارش می‌شود و می‌بیند به دلیل فیلتر شدن تلگرام و نبود سفارش، 15 نفر بیکار هستند و همدیگر را نگاه می‌کنند، فکر می‌کنید چه حالی به آدم دست می‌دهد. بعد می‌پرسید چرا جوانان و مغزها از ایران فرار می‌کنند.»

کارشناسان می‌گویند با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام، روزانه صدها میلیون تومان خسارت به اقتصاد ایران وارد می‌شود. بااین‌حال وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در حساب توییتری خود از کسانی که به دلیل محدودیت‌های شبکه‌های اجتماعی متضرر شده‌اند عذرخواهی کرده است. آذری جهرمی نوشته است «یکی از جهت‌گیری‌های دولت برای حل معضل بیکاری، توسعه کسب‌وکارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه‌ دارم از صدها هزار هم‌وطن عزیزی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده‌اند عذرخواهی کنم.»

پیش‌ازاین حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفته بود «وزیر ارتباطات ما قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نرود.» با وجود صراحت کلام روحانی درباره محدود نشدن فضای مجازی، سرانجام دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ رفت تا بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی و استارتاپ‌ها متوقف و هزاران نفر بیکار شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top