آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

تیغ دولبه افزایش قیمت نفت

با ادامه کاهش تولید اوپک و چشم انداز مناسب رشد اقتصادی، قیمت نفت به روند رشد خود ادامه داد و به سطح 70 دلار در نخستین ساعات روز جمعه دوازدهم ژانویه رسید. این افزایش طی سه سال گذشته بی سابقه است.

12 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

با ادامه کاهش تولید اوپک و چشم انداز مناسب رشد اقتصادی، قیمت نفت به روند رشد خود ادامه داد و به سطح 70 دلار در نخستین ساعات روز جمعه دوازدهم ژانویه رسید. این افزایش طی سه سال گذشته بی سابقه است و پیش بینی ها نشان می دهد در سال جاری میلادی قیمت ها تا سطح 80 دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین گزارش ها نشان می دهد میانگین قیمت نفت ایران در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، افزایش بیش از ۱۱ دلاری را تجربه کرده است. البته باید توجه داشت این افزایش قیمت یک تیغ دولبه است که می تواند مجددا سبب کاهش قیمت ها در بازار شود.

در این راستا چندی پیش شرکت نروژی استات‌اویل (Statoil) اعلام کرد در طی سال آینده تولید نفت شیل در آمریکا با قیمت نفت ٥٠ دلار نیز سودآور خواهد بود. این شرکت اعلام کرد در دو سال آتی با تحولاتی نظیر ساده‌سازی عملیات، ارتقای فناوری و کاهش هزینه‌ها، تولید نفت شیل در آمریکا حتی با قیمت نفت ٥٠ دلار نیز سودآور خواهد بود. همچنین در گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی، تولید نفت شیل آمریکا با قیمت‌های حدود ٦٠ دلار افزایش خواهد یافت و در صورت رسیدن قیمت‌ها به ٨٠ دلار، این رقم به سه میلیون بشکه در روز تا سال ٢٠٢٢ خواهد رسید.

 

براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، از زمان اجرای توافق اوپک با تولیدکنندگان غیراوپک تولید نفت شیل این کشور رشد نشان می‌دهد. براساس این گزارش، رشد تولید نفت شیل آمریکا از ٥٠‌ هزار بشکه در ژانویه به ١٩٠‌ هزار بشکه در فوریه و به حدود ١٣٠‌ هزار بشکه در ماه ژوئن رسید. این گزارش پیش‌بینی می‌کند در سال 2018 میلادی، روند تولید نفت در این کشور صعودی باشد و از ١٠‌ میلیون بشکه در روز عبور کند. از این‌رو به نظر می‌رسد در شش ماه اخیر بخشی از کاهش تولید نفت اوپک، از طریق افزایش تولید شیل جبران شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top