آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

داغ سکه بر دل بازارهای ایران

دولت، بانک کارگشایی را مأمور کرده است تا از امروز (17 بهمن) طرح پیش‌فروش سکه را برای کنترل قیمت آن اجرا کند.

13 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

از اواسط تابستان، بازار سکه طلا در ایران دچار التهاب شده و قیمت‌ها روز به روز مانند نرخ دلار افزایش می‌یابند. بانک مرکزی برای تخلیه آنچه «حباب» در این بازار خوانده می‌شود، تصمیم به حراج سکه از طریق بانک کارگشایی گرفت؛ اما این راهکار تاکنون قیمت سکه را کاهش نداده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» ساختارهای اقتصادی ایران دچار ضعف‌های عمیقی شده‌اند و دماسنج‌های بازار نشان می‌دهند، دولت توان کنترل مستقیم و غیرمستقیم قیمت‌ها را از دست داده است. اوضاع بد بازار سکه و ارزهای خارجی در ماه‌های اخیر گواه محکمی بر تزلزل پایه‌های اقتصادی ایران است که اکنون در وخیم‌ترین شرایط خود قرار گرفته است.

بانک مرکزی می‌گوید قیمت سکه دچار حباب شده و قصد دارد این حباب را از بین ببرد. این نهاد اقتصادی بانک کارگشایی را مأمور کرده است تا از امروز (17 بهمن 1396) طرح پیش‌فروش سکه را اجرا کند. هر سکه تمام قرار است به قیمت یک‌میلیون تومان پیش‌فروش و مابقی در زمان سررسید با تخفیف تسویه شود.

مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی پیش‌ازاین در رویکردی متفاوت نسبت به امروز، گفته بود «تجربه سال‌های گذشته نشان داده استفاده از روش حراج سکه، مؤثرترین راه برای تأمین نیاز بازار و کنترل قیمت‌هاست.» با این حال معلوم نیست پیش‌فروش سکه تا چه اندازه بر قیمت آن تاثیر گذار باشد. هم‌اکنون قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در بازارهای ایران به یک‌میلیون 520 هزار تومان می‌رسد.

اگرچه پیش‌فروش سکه به‌منظور کاهش التهاب بازار و شکستن حباب قیمتی انجام می‌شود، برخی کارشناسان بر این باورند که طرح‌هایی مانند حراج و پیش‌فروش سکه در بلندمدت قیمت این کالا را افزایش خواهد داد. آن‌ها می‌گویند افزایش تقاضا برای سکه با قیمت دولتی از سوی سفته‌بازان و بالا رفتن انتظارات برای افزایش قیمت، این بازار را حبابی‌تر از گذشته خواهد کرد.

روند صعودی قیمت سکه در بازارهای ایران علت‌های متعددی دارد؛ اما افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش قیمت دلار در ایران مهم‌ترین دلایل روند صعودی قیمت دلار برشمرده می‌شوند. همچنین پس از کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، بسیاری از سرمایه‌های نقدی به سمت بازارهای ارز و طلا منتقل شده‌اند و این موضوع یکی از دلایل افزایش قیمت ارز و سکه محسوب می‌شود.

با نگاهی عمیق‌تر درباره علت افزایش نرخ ارزهای خارجی و افزایش قیمت سکه، به نظر می‌رسد این التهاب در بازارهای ایران، ریشه در ضعف بنیه‌های اقتصادی جمهوری اسلامی دارد. کاهش درآمدهای نفتی در سال‌های اخیر، رکود در بخش‌های صنعت و خدمات و نبود ثبات به دلیل حس نا امنی در بین فعالان اقتصادی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا اغلب سرمایه‌ها به سمت بازارهایی بروند که از قدرت نقدشوندگی بالایی برخوردارند.

به نظر می‌رسد دولت باید این عارضه اقتصادی (التهاب در بازار ارز و سکه) را با یک برنامه بلندمدت به یک سرانجام مناسب برساند. در غیر این صورت اگر دولت همچنان نسبت به بازار ارز بی‌اعتنایی کند و از این راه قصد درآمدزایی برای خود داشته باشد، بخش صنعت و تولید در آینده‌ای نه‌چندان دور با ورشکستگی مطلق روبرو خواهد شد؛ چراکه با ادامه روند کنونی تقریباً همه سرمایه به سمت بازار ارز و سکه خواهد رفت و تورم دورقمی بالا نیز دوباره گریبان اقتصاد ایران را خواهد گرفت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top