آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

ایران در صور کشورهای با ریسک بالای پولشویی

یکی از مسائلی که پس از برجام مورد توجه قرار گرفت عدم همکاری بانک¬های بزرگ با نظام بانکی ایران بود. کارشناسان معتقدند دلیل اصلی این عدم همکاری، ریسک بالای حضور در ایران از سیاسی و فعالیت¬های مشکوک به پول¬شویی است.

13 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مفهوم پول­شویی

از نظر مفهومی، تطهیر درآمدها و عواید حاصل از هرگونه جرمی پول­شویی نامیده می­شود و هدف از این عمل این است که ظاهر این درآمدها را شکل قانونی ببخشد تا مجرمین بتوانند به شکل قانونی از آن بهره ­مند شوند. تاریخچه واژه پول­شویی به معنای امروزی به دهه 1930 برمی گردد. آل­کاپون (Alphonse Gabriel Capone) گانگستر معروف آمریکایی درآمدهای ناشی از قاچاق مواد مخدر، فحشا، قاچاق انسان و سایر حوزه ­های غیرقانونی را به عنوان درآمدهای ناشی از رختشویخانه ­ها و ماشین­ های رخت­شویی به سیستم بانکی، مأموران مالیاتی و حسابرسان معرفی می ­کرد. از آن زمان بود که واژه پول­شویی شکل گرفت که ریشه در کلمه Laundryیا Laundering (شستشو) دارد.

 مبارزه با پول­شویی

کار اجرایی مبارزه با پول­شویی به عنوان فعالیت سازمان­ یافته عملاً از سال 1988 در قالب کنوانسیون وین (مبارزه با مواد مخدر و داروهای روان­ گردان) شروع شد. سپس در سال 1989 پایه­ گذاری "گروه اقدام مالی در مبارزه با پول­شویی"FATF (Financial Action Task Force) در گروه G7 شکل گرفت و این گروه در زیرمجموعه سازمان توسعه و همکاری­ های اقتصادی (OECD) به عنوان یک نهاد بین­ الدولی فعالیت خود را آغاز کرد. این نهاد مجموعه استانداردهایی را در زمینه مبارزه با پول­شویی طراحی کرد و در قالب پیشنهادهای چهل­ گانه به کشورها ارائه کرد. این پیشنهادها طی سال­ های بعد تکمیل شد و با مطرح شدن موضوع مبارزه با تأمین مالی تروریسم، 9 پیشنهاد به این 40 مورد اضافه شد و تمامی کشورها ملزم شدند قوانین و مقررات داخلی خود را با این 49 پیشنهاد تطبیق دهند.

 مراحل پول­شویی

در سطح بین­ المللی سه مرحله برای تطهیر پول نامشروع وجود دارد. مرحله اول جای­ گذاری (Placement) است که طی آن افراد مجرم درآمدهای نامشروع خود را در سیستم قانونی جاسازی می ­کنند. جای­ گذاری در سیستم بانکی به صورت افتتاح حساب، خرید ضمانت­نامه، خرید اوراق بهادار و مواردی از این دست انجام می­ شود.

مرحله دوم لایه ­گذاری (Layering) است که افراد مجرم با استفاده از ابزارهای تحت اختیار خود رد و بدل ­ها یا مبادلاتی را انجام م ی­دهند تا منشأ اصلی پول را مخفی کنند. این مرحله بسیار مهم است و در سیستم بانکی می­ تواند با عملیاتی نظیر انواع تراکنش ­های صوری و رفت و برگشت ­های بین چندین حساب مختلف بین افراد متفاوت رخ دهد تا رد اولیه یا منشأ پول گم شود.

مرحله سوم مرحله ادغام (Integration) است که پول­شویان در جهت استفاده از منافع خود، پول را از سیستمی که به آن ورود داشته است خارج می­ کنند. خرید مستغلات یا نظایر آن پول در این بخش رخ می دهد.

در قانون داخلی کشور (مصوب 1386) پول­شویی در سه مرحله مشخص است: تملک، نگه­داری و اختفا، مرحله دوم جابه ­جایی و مرحله سوم عدم نشان دادن منشأ حقیقی پول.

 مصادیق پول­شویی

مصادیق پول­شویی در حوزه ­ها و کشورهای مختلف بسیار زیاد است. یکی از مهم ­ترین موضوعاتی که از 11 سپتامبر 2001 مطرح شد مقابله با تأمین مالی تروریسم، سازمان­ های تروریستی و افراد تروریست است. این موضوع از سال 1999 با تصویب کنوانسیونی به نام «کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در سازمان ملل متحد شروع شد و بعد از آن بر اساس قطعنامه ­های مختلف از جمله 1373 و 1267 در کلیه کشورها لازم­الاجرا شد. کشورها باید یا به این کنوانسیون بپیوندند و یا قوانین داخلی خود را منطبق با کنوانسیون ارائه دهند.

 ایران در صدر کشورهای با ریسک بالای پولشویی

جمهوری اسلامی ایران در کنار کره شمالی از سال 2009 در صدر لیست کشورهای با ریسک بالای پول­شویی و تأمین مالی تروریسم قرار گرفت. تنها سه کشور ایران، کره شمالی و کوبا از سال ۲۰۰۸ در فهرست سیاه قرار داشتتند اما بعد از مدتی کوبا از این فهرست خارج شد و فقط ایران و کره شمالی در این فهرست باقی ماندند.

طبق بررسی مؤسسه تحقیقات حکومت‌داری بازل که با بررسی مولفه‌های مختلف سیاسی و مالی در ۱۴۹ کشور جهان آنها را بر اساس شاخص مبارزه با پول‌شویی رتبه‌بندی کرده ‌است. بر این اساس، ایران، افغانستان و تاجیکستان به ترتیب در جایگاه‌های اول تا سوم ریسک بالای پول‌شویی قرار گرفته‌اند.

اگرچه گروه کاری اقدام مالی (FATF)، که یک نهاد بین المللی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم است در ماه ژوئن ایران را همچنان در لیست سیاه خود حفظ کرد، اما با تعلیق اقدامات متقابل خود علیه این کشور به مدت یک سال، به تهران فرصت داد تا برای تقویت قوانین خود در این زمینه اقدام کند. با این وجود، ایران برای چندین سال متوالی از نظر موسسه بازل، جایگاه نخست پول­شویی با ریسک بالا را حفظ کرده است.

فعالیت ­های رژیم ایران و سپاه قدس در کشورهای منطقه، حمایت­ های مالی و غیرمالی از گروه­ هایی نظیر حزب­ الله لبنان (که ایران آنها را گروه ­های آزادی ­بخش می­ نامد) موجب شده است تا ایران در صدر لیست پول­شویی قرار گیرد. بدیهی است تعلیق کوتاه ­مدت اقدامات متقابل FATFعلیه ایران با ادامه این فعالیت ها لغو خواهد شد.

 

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top