آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

«بانک مهر اقتصاد» و خطری دیگر برای سپرده گذاران

مدتی است «بانک مهر اقتصاد» اقدام به تبلیغات بسیاری در خصوص طرح های مختلف ارایه تسهیلات خود (به خصوص میثاق و ثمین) به مشتریان کرده است که نباید سبب اغوای مردم برای سپرده گذاری در این نهاد متولی پولشویی شود.

11 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 مدتی است «بانک مهر اقتصاد» اقدام به ارسال پیامک­ های اغواگرانه در خصوص طرح­ های مختلف ارایه تسهیلات خود (به خصوص میثاق و ثمین) به مشتریان کرده است. لازم است مردم در این خصوص هشیار باشند و به سادگی منابع مالی خود را در این موسسه سرمایه­ گذاری نکنند. گذشته از نااطمینانی در خصوص وضعیت مالی این موسسه، وابستگی آن به نهادهای حکومتی، سلامت فعالیت­های آن را تحت­الشعاع قرار می ­دهد. این نهاد مالی در شرایط کنونی با توجه به عدم آگاهی مردم و استفاده از بازوی زور و اسلحه به جذب منابع در سطح گسترده می­پردازد. به عنوان مثال در طرح میثاق، چهار ماه سپرده مردم را بدون پرداخت سود نزد خود نگه می­دارد و بعید نیست پس از چهار ماه قادر به پرداخت آن باشد.

 تاریخچه شکل گیری

تاریخچه شکل­ گیری این موسسه حاکی از آن است که ابتدا در سال 1372 تحت عنوان «صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان» با سرمایه ۱۰ میلیون ریال از محل هبه رهبری آغاز به کار کرد. که البته در وب­ سایت رسمی بانک به نشانی https://mebank.irبه این هبه اشاره ­ای نشده است!

این موسسه بعدها به نام «مؤسسه مالی اعتباری مهر» تغییر نام داد و درنهایت از سال 1394 با عنوان «بانک مهر اقتصاد» به فعالیت خود ادامه داد. این موسسه در حالی با عنوان «بانک» فعالیت می ­کند که درواقع بانک تحت نظارت بانک مرکزی نیست و تنها درخواست مجوز فعالیت بانکی خود را به بانک مرکزی ارائه داده است. به نظر می ­رسد بانک مرکزی هم توان مقابله با این نهاد فراقانونی را ندارد که نتوانسته است عنوان «بانک» را از سر در 800 شعبه این بانک بردارد!

 حجم بالای مطالبات معوق

این موسسه از همان ابتدا به صورت رسمی اعلام کرد وابسته به «بنیاد تعاون سازمان بسیج» بوده و یکی از نهادهای مالی مهم پول ­شویی در ایران است.

بر اساس صورت­ های مالی حسابرسی شده، این موسسه در پایان سال گذشته با دارا بودن بیش از 800 شعبه در سراسر کشور، مجموع سپرده ­ای بالغ بر 510 هزار میلیارد ریال (هشت هزار میلیارد ریال سپرده دیداری، 491 هزار میلیارد ریال سپرده سرمایه­ گذاری و 11 هزار میلیارد ریال سایر سپرده­ ها) دارد. این در حالی است که مجموع دارایی­ ها و سرمایه ­گذاری­ های این بانک در مجموع به رقمی معادل 128 هزار میلیارد ریال می­ رسد.

 از 510 هزار میلیارد ریال سپرده جذب شده در پایان سال مالی مذکور، 332 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است که حجم مطالبات معوق بسیاری را در پی داشته است.

حسابرس قانونی در بند 14 صورت­ های مالی این شرکت عنوان می ­کند که: «در اجراي مفاد ماده 142 اصلحيه قانون تجارت و به استناد مصوبه مجمع عمومي عادي سالنه مورخ 31 تير ماه 1394 هيات مديره شرکت مکلف به انجام تکاليفي گرديده که اقدامات به عمل آمده در رابطه با الزامات وصول مطالبات از شرکت ­هاي مرتبط، ارائه منظم صورت ­هاي مالي و ساير اطلاعات مربوطه به نتيجه قطعي و موثري نرسيده است.»

 عدم شفافیت

بر اساس بند 7 یادداشت­ های توضیحی حسابرس قانونی، الزامات استانداردهاي حسابداري در خصوص افشاي کافي و مناسب اطلاعات دررابطه با اجزاي تشکيل ­دهنده سرمايه ­گذاري ­ها در شرکت ­هاي فرعي و وابسته، بدهي ­هاي احتمالي و همچنين افشای برخي از اقلام دیگر رعايت نشده است.

 عدم ذخیره ­گیری مالیات و پنهان کردن زیان

همچنین بر اساس گزارش حسابرس قانونی، بر اساس برگ ­هاي تشخيص صادره، ماليات عملکرد بانک و تعدادي از شرکت ­هاي فرعي براي سال­ هاي مالي 1393 و 1394 به ترتيب معادل 2646 و 135 میلیارد ریال (درمجموع معادل 2781 میلیارد ریال) مازاد بر ذخيره موجود در حساب ها تعيين گرديده که از اين بابت صرفا معادل 100 ميليارد ریال توسط بانک پرداخت شده است.

نکته جالب این که بابت مابه التفاوت این رقم (به مبلغ 2681 میلیارد ریال)، هيچ ­گونه ذخيره ­اي در حساب­ ها منظور نشده است. بر اساس گزارش مجمع عمومی سهامداران (برگزار شده در تاریخ 29/05/1396) سود خالص شرکت در سال مذکور معادل 2138 میلیارد ریال عنوان شده است که اگر ذخیره مالیات در آن لحاظ شود، شرکت با 543 میلیارد ریال زیان مواجه می­ شود.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top