آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

بحران صندوق های بازنشستگی در ایران

صندوق‌های بازنشستگی در شرایط فعلی یکی از معضلات اقتصادی ایران محسوب می‌شوند که به عنوان یکی از سه چالش اصلی در برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است.

6 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران در شرایط کنونی، بحران ورشکستگی صندوق های بازنشستگی است که سبب نارضایتی های بسیاری شده و می ­تواند پیامدهای اجتماعی و سیاسی بسیاری برای حکومت ایران در پی داشته باشد.

 

آمار رسمی

طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته تنها دو صندوق دولتی (کشوری و نیروهای مسلح) معادل ۳۷ هزار میلیارد تومان کسری داشته‌اند. آمار دیگری نشان می‌دهد سالانه ۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع دولت برای تامین کمبودهای صندوق‌های بازنشستگی هزینه می‌شود. این ارقام بیانگر آن است که صندوق های بازنشستگی ورشکسته هستند و منابع حاصله کفاف هزینه های آنان را نمی ­دهد.

 

افزایش مستمری ­بگیران

یکی از دلایل اصلی این امر افزایش تعداد مستمری بگیران طی سال های گذشته است. متوسط سن بازنشستگی در ایران ۵۱ سال و شاخص امید به زندگی به ۷۵ سال رسیده است که نشان می‌دهد یک فرد شاغل بازنشسته حداقل ۲۴ سال مستمری دریافت خواهد کرد؛ در حالی که ممکن است تنها 15 یا 20 سال حق بیمه پرداخت کرده باشد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان تامین اجتماعی، در سال 1357، در ازای هر ۲۵ نفر که حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کردند، یک نفر مستمری دریافت می‌کرد. در حال حاضر، شش نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند و یک نفر مستمری دریافت می‌کند. بدیهی است تحت چنین شرایطی منابع بیشتری باید برای پرداخت تعهدات در اختیار صندوق­ های بازنشستگی باشد.

 

بدهی دولت

علاوه بر افزایش تعداد مستمری بگیران، بدهی دولت به این سازمان نیز طی سالیان گذشته رو به افزایش گذاشته است. در حال حاضر بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بالغ بر 19 هزار میلیارد تومان است که این امر سبب شده تا این سازمان نتواند تعهدات خود به بیمه شدگان و بازنشستگان را در زمان مناسب بپردازد. برای حل این معضل، سازمان تامین اجتماعی پیشنهادهایی به دولت داده است. از جمله این موارد می توان به اجازه انتشار اوراق مشارکت با پشتوانه دولت یا واگذاری سرمایه‌گذاری‌ها و امتیازاتی به این سازمان اشاره کرد.

 

جمع ­بندی

دولت باید به جای اهداف اغراق شده و غیرقابل­ دسترسی مانند رفع فقر مطلق یا اشتغال دولتی، در پی پرداخت تعهدات قانونی خود به نهادهای بیمه­ گر باشد تا بحران بیش از این دامن­ گیر اقشار کم­ درآمد جامعه نشود. علاوه بر این، تغییر و افزایش سن بازنشستگی می ­تواند در رفع این مشکل تا حدودی موثر باشد؛ گر چه اصلاح ساختاری امری فراتر از این موضوع است زیرا سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر نیاز به نقدینگی دارد و اصلاح سن بازنشستگی در کوتاه مدت نمی‌تواند نقدینگی فوری برای سازمان به همراه داشته باشد.

مسائلی مانند بهینه‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها و پرداخت بدهی‌های دولت از مقوله‌های مهمی هستند که باید مدنظر قرار گیرند. درنهایت شفاف سازی، نظارت بر صندوق‌ها و کاهش فساد در این نهادها نیز به طور قطع بر بهبود عملکرد و کارایی آنان اثرگذار خواهد بود. طبیعی است تاخیر در اصلاحات به تشدید وضعیت وخیم این صندوق‌ها منجر خواهد شد.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top