آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

دلار 5000 تومانی برای شب عید

بازار ارز همچنان متلاطم است و به نظر می‌رسد بانک مرکزی توانایی کنترل این بازار را از دست داده است.

6 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بازار ارز همچنان متلاطم است و به نظر می‌رسد بانک مرکزی توانایی کنترل این بازار را از دست داده است. چند ماهی است که قیمت ارزهای خارجی روند صعودی دارند و تعداد زیادی از سفته‌بازان، این شرایط را برای به دست آوردن سود بیشتر، بحرانی‌تر کرده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» نرخ هر دلار آمریکا در حالی به 5 هزار تومان نزدیک می‌شود که بانک مرکزی هنوز نتوانسته است روند افسارگسیخته بازار خریدوفروش این ارز خارجی را کنترل کند. یکی از نشانه‌های استیصال بانک مرکزی را می‌توان در نامه ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی به سید کامل تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مشاهده کرد.

سیف در بخشی از این نامه خطاب به معاون وزیر اقتصاد نوشته است «بنا بر نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با مبادلات ارزی در دوره زمانی مربوط به ابتدای سال جاری لغایت ۱۷‏‏/۱۰‏‏/۱۳۹۶، حجم بسیار زیادی از مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده که به پیوست مشخصات هویتی به همراه میزان دلار خریداری شده توسط ایشان ارسال می‌شود؛ لذا خواهشمند است دستور فرمایند، پس از رسیدگی به مبادلات اشخاص مذکور، اقدامات لازم در خصوص وصول مالیات‌های متعلقه صورت پذیرد.»

در این نامه به وضوح گفته شده است که تعدادی افراد (سفته‌بازان) حجم زیادی از دلار را خریداری کرده‌اند و باید مالیات بپردازند. این به معنای خارج شدن کنترل بازار ارز از دست بانک مرکزی و در دست گرفتن نبض این بازار توسط سفته‌بازان است. ارائه فهرست نام سفته‌بازان به سازمان امور مالیاتی یک تهدید مستقیم برای عموم مردم است که در این اوضاع آشفته اقتصادی قصد دارند با خرید دلار، ارزش پول خود را حفظ کنند.

ادامه روند صعودی

به نظر می‌رسد التهاب در بازار ارز همچنان ادامه داشته باشد و تا شب‌های منتهی به عید نوروز 1397 نرخ هر دلار آمریکا به 5 تا 5150 تومان برسد. افزایش تقاضای دلار برای مسافرت‌های خارجی و واردات کالاهای موردنیاز شب عید، دو دلیل محکم برای این افزایش قیمت است. شبکه رسانه‌ای بیان پیش‌ازاین بارها نسبت به افزایش قیمت دلار تا 5 و 5 هزار و 500 تومان در روزهای منتهی به پایان سال را داده بود.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از این اوضاع آشفته ارزی، گفته است «نوسانات ارزی به بنگاه‌های اقتصادی لطمات جدی وارد کرده است»؛ بانک مرکزی باید تدبیری برای آن بی‌اندیشد تا مانع خروج سرمایه شود.

از سوی دیگر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور ایران با اشاره به اینکه «دلایل رشد نرخ ارز اقتصادی نیست» اعلام کرده است که اولویت دولت ایجاد ثبات و آرامش در بازار است و در این راستا «دولت در روزهای آینده اوراق مشارکت ارزی منتشر خواهد کرد.»

معلوم نیست انتشار اوراق مشارکت ارزی تا چه اندازه در کنترل قیمت ارزهای خارجی اثرگذار خواهد بود؛ اما کاهش قدرت خرید مردم و فقر بیشترِ اقشار ضعیف جامعه در پی افت ارزش ریال برای جمهوری اسلامی مبرهن و معلوم است.

لازم به ذکر است قیمت دلار امروز (24 بهمن 1396) 4910 تومان، یورو و پوند نیز در بازار فردوسی تهران به ترتیب 6130 و 6970 تومان خریدوفروش می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top