آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

افزایش حجم نقدینگی؛ دزدی از جیب مردم

حجم نقدینگی در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی روند افزایشی بی‌سابقه‌ای داشته و زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات و چالش‌های اقتصادی شده است.

9 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

حجم نقدینگی در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی روند افزایشی بی‌سابقه‌ای داشته و زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات و چالش‌های اقتصادی شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» جدیدترین آمارهای بانک مرکزی ایران نشان می‌دهند حجم نقدینگی بازهم افزایش پیدا کرده و به رقم ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان (یک تریلیون و 463 هزار میلیارد تومان) رسیده است. این آمارها گویای این هستند که از دی 1394 تا دی 1396 افزون بر 512 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اقتصاد ایران افزوده شده است.

تورم، کاهش قدرت خرید مردم و افت ارزش پول ملی از جمله تبعات افزایش بی‌رویه حجم نقدینگی است. به باور بسیاری از کارشناسان افزایش پایه پولی و شبه پول بدون پشتوانه ارزی و طلا، نوعی دزدی غیرمستقیم از درآمد مردم محسوب می‌شود؛ چراکه با اضافه شدن هر واحد پول به اقتصاد، ارزش پول در گردش کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این افزایش حجم پول به تورم دامن می‌زند و مردم برای خرید کالا و خدمات اجباراً باید پول بیشتری پرداخت کنند.


مسئله نگران‌کننده‌تر در سیاست‌های پولی جمهوری اسلامی، افزایش پایه پولی است که در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است. پایه پولی به نسبت میان اسکناس عرضه‌شده توسط بانک مرکزی و مجموع دارایی‌های این بانک که به‌عنوان پشتوانه اسکناس، قابل‌قبول باشد گفته می‌شود. هرچه این نسبت بزرگ‌تر باشد، میزان نقدینگی و به‌تبع آن تورم بیشتر است؛ به‌عبارت‌دیگر بزرگ بودن این نسبت نشانگر پایین بودن ارزش پول است.

بر اساس آمارها، پایه پولی در سال 1395 حدود 17 درصد افزایش یافته و البته در 12 ماهه منتهی به آذر امسال نیز با رشد 11 درصدی، به رقم 199 هزار و 450 میلیارد تومان رسیده است. افزایش پایه پولی نخستین عامل تورم در اقتصاد محسوب می‌شود و رشد بی‌رویه آن می‌تواند تراز بانک‌ها را دچار اخلال کند و بر نظام عرضه و تقاضا اثر منفی بگذارد.

چاپ بی‌رویه اسکناس و افزایش حجم پایه پولی در 10 سال اخیر مشکلات فراوانی را برای نظام اقتصادی ایران به وجود آورده و یکی از دلایل عمده تورم 40 درصدی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود. افزایش هزینه‌های جاری دولت و کسری بودجه همواره باعث شده است تا دولت، بانک مرکزی را برای چاپ اسکناس تحت‌فشار بگذارد. اسکناسی که به خواست و دستور دولت چاپ می‌شود، اصطلاحاً پول فیات نامیده می‌شود و ارزش ذاتی ندارد. واژه فیات در زبان لاتین به معنای «بگذارید انجام شود» است.

افزایش بی‌حساب پایه پولی بدون در نظر گرفتن میزان تولید ناخالص داخلی، در نهایت باعث ایجاد حباب‌های اقتصادی می‌شود و پس ترکیدن حباب‌ها، رکود بر بخش‌های مختلف اقتصادی سایه می‌اندازد. یکی از دلایل رکود فعلی اقتصاد ایران نیز افزایش سرسام‌آور نقدینگی و ایجاد حباب در بخش مسکن در دولت‌های نهم و دهم بود که در سال 1390 تبدیل به رکود فراگیر شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top