آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

بیم ها و امیدها؛ پیش بینی «بیزینس مانیتور» از اقتصاد ایران در2018

بر اساس پیش بینی بیزینس مانیتور، اقتصاد ایران در سال جاری میلادی به صورت تدریجی رشد خواهد داشت، اما این امر به شاهد رونق و شکوفایی اقتصادی منجر نمی شود.

9 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

امیدها

بر اساس پیش بینی بیزینس مانیتور، در سال ۲۰۱۸ اقتصاد ایران با سرعت ۴.۳ درصد رشد کند و از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ متوسط نرخ رشد اقتصادی این کشور به ۴.۴درصد در هر سال برسد. این نرخ رشد برای اقتصاد ایران، نرخ قابل قبول و خوبی است و می تواند بسترساز اصلاحات تدریجی و زیرساختی اقتصاد شود.

بیش از دو سال از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 گذشته است و اولین نشانه های مثبت اقتصادی حاصل از برداشته شدن تحریم ها، در اقتصاد ایران از سال ۲۰۱۸ مشاهده خواهد شد. این نشانه ها بعد از ورود سرمایه های خارجی، ایجاد فرصت های شغلی تازه، فعالیت کارخانه های صنعتی و تولیدی اروپایی در ایران و در نهایت بیشتر شدن نرخ رشد اقتصادی مشاهده می شود که خبر خوبی برای فعالان اقتصاد ایران است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که پایبندی و تعهد کشورهای اروپایی و چین و روسیه به توافق هسته ای باعث شود تا بازیگران اقتصادی خارجی نقش فعال تری در اقتصاد ایران ایفا کنند و سرمایه های بیشتری از این کشورها وارد ایران شود. این سرمایه ها از طرف اروپا و روسیه و چین تأمین خواهد شد و بسترساز رشد اقتصادی در کشور می شود البته با توجه به شرایط اقتصاد ایران، پیش بینی می شود بخش عمده این سرمایه وارد بخش تولید خودرو و نفت و گاز شود.

 

بیم ها

باید در نظر داشت با وجود تغییرات مثبتی که در اقتصاد ایران ایجاد خواهد شد، هنوز در سال ۲۰۱۸ چالش هایی در اقتصاد وجود دارد که دلیل اصلی وجود این چالش ها تحریم های بانکی آمریکا و محدودیت عرضه اعتبارات از طریق نظام بانکی بین المللی به ایران است. این محدودیت ها در یک سال اخیر به دلیل سنگ اندازی های ترامپ در جریان اجرای توافق هسته ای و ایجاد فضای بی ثباتی در عرصه بین الملل هنوز به طور کامل برداشته نشده است. اگرچه بانک های زیادی در اروپا به خصوص کشور ایتالیا همکاری با ایران را از سر گرفته اند و این همکاری ها به تدریج می تواند به اقتصاد ایران کمک کند و رشد را برای کشور به ارمغان بیاورد.

از دیگر موانعی که برای آغاز دوره رونق در اقتصاد ایران نام برده می شود، رشد کند بخش تولید نفت و گاز در ایران است که به دلیل ضعف تکنولوژی و البته کمبود سرمایه خارجی ایجاد شده است. از طرف دیگر قیمت نفت هم در بازار چندان بالا نیست و به همین دلیل درآمد حاصل از فروش نفت به اندازه ای نیست که ایران بتواند منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری  زیرساختی را تأمین کند.

بر اساس پیش بینی بیزینس مانیتور، حتی اگر سرمایه ها وارد بازار ایران شود و نرخ رشد اقتصادی کشور هم بیشتر شود، باز هم قدرت خرید و هزینه های مصرفی بخش خصوصی رشد قابل ملاحظه ای نخواهد کرد. كمبود هزینه های مصرفی خصوصی به خصوص از سوی خانوارها یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران طی سال های اخیر بوده است. موانع توسعه اقتصادی و مشکلات مالی عموم جامعه و انتظارات در مورد شرایط اقتصادی باعث می شود حتی تا پایان سال جاری میلادی هم هزینه های مصرفی با رشد مواجه نشود و مشکل کمبود تقاضا برای تولیدکنندگان داخلی باقی بماند.

 

جمع بندی

 

این موسسه پژوهشی بر این باور است که اگر ایران بتواند کسب منافع اقتصادی از توافق هسته ای را از سال جاری آغاز کند و برجام توسط آمریکا لغو نشود، ایران تا سال ۲۰۲۲ خواهد توانست بحران های مالی را پشت سر بگذارد و با سرعت بالاتری رشد کند. از آن سال می توان شاهد رونق در اقتصاد ایران، افزایش هزینه های مصرفی دولت و مردم، آغاز روند توسعه زیرساخت های صنعتی و ارتقای استانداردهای زندگی مردم در کشور بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top