آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

سهم اندک ایران از تجارت جهانی سنگ

با وجود 1800 معدن سنگ ساختمانی در ایران، سهم این کشور از بازار 80 میلیارد دلاری صادرات این محصول، فقط 200 میلیون دلار است.

8 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

با وجود 1800 معدن سنگ ساختمانی در ایران، سهم این کشور از بازار 80 میلیارد دلاری صادرات این محصول، فقط 200 میلیون دلار است. این در حالی است که ایتالیا با داشتن کمتر از 450 معدن، سالانه 4 میلیارد یورو سنگ ساختمانی صادر می‌کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» معادن سنگ ایران از نظر تنوع و کیفیت رتبه نخست جهان را دارد؛ اما سیاست‌های اشتباه در بخش معدن و بی‌ثباتی در اقتصاد این کشور سبب از دست رفتن فرصت‌های زیادی در حوزه استخراج، فرآوری و صادرات سنگ‌های تزئینی و ساختمانی شده است.

صادرات بی‌رمق

آمارها بین‌المللی نشان می‌دهند کل ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان به 15 میلیارد تن می‌رسد. دراین‌بین، ایران رتبه چهارم را از نظر ذخایر این ماده با ارزش کسب کرده است. با وجود این رتبه خوب، ایران در بازار جهانی سنگ حرف زیادی برای گفتن ندارد و در این سال‌ها هرگز نتوانسته است جایگاه مناسبی در تجارت جهانی سنگ به دست آورد.

مقایسه آماری میان ترکیه و ایران نشان می‌دهد ترکیه طی 16 سال گذشته، میزان استخراج و تولید سنگ خود را از 900 هزار تن به 11.5 میلیون تن رسانده و در همین مدت ایران از سطح استخراج و تولید 2.5 میلیون تن به 14 میلیون تن رسیده است؛ اما تفاوت این دو کشور، میزان سهم آن‌ها در بازارهای جهانی است. در سال 2013 ترکیه 74 درصد از 11.5 میلیون تن سنگ خود را صادر کرده و در همین سال ایران با تولید 14 میلیون تن سنگ ساختمانی توانسته است فقط 7 درصد آن را صادر کند.

عقب‌ماندگی ایران در صادرات سنگ‌های ساختمانی در حالی است که اغلب کشورهای همسایه نیاز بالایی به این محصول برای استفاده در صنعت ساختمان دارند. به‌ویژه کشورهایی مانند امارات و قطر که طی یک دهه اخیر بخش ساختمان آن‌ها به‌شدت رشد داشته است؛ اما روابط پرتنش ایران با کشورهای حوزه خلیج‌فارس و تحریم‌های اقتصادی باعث شده است این کشورها از تنوع، کیفیت و قیمت مناسب سنگ‌های ایرانی چشم‌پوشی کنند. این در حالی است که به دلیل نزدیکی ایران، هزینه حمل‌ونقل سنگ‌های ایرانی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس بسیار کمتر از هزینه حمل‌ونقل این محصول از دیگر کشورهاست.

تنبیه صادرکنندگان سنگ

یکی از مسائل قابل‌تأمل در اقتصاد ایران، وجود قوانین دست و پاگیر در حوزه صادرات و سهل و آسان بودن واردات است. در حوزه سنگ‌های ساختمانی نیز قوانین صادراتی دست‌ودل صادرکنندگان ایرانی را سرد کرده است. ابوالقاسم شفیعی، رئیس انجمن سنگ ایران با انتقاد از تصمیمات وزارت صنعت برای تعیین عوارض بر صادرات مواد معدنی، می‌گوید «صنعت سنگ کشور اعم از معادن و فرآوری در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند؛ به گونه‌ای که از حدود ۱۸۰۰ معدن سنگ تزئینی دارای پروانه، حدود ۴۰ درصد آن‌ها به دلیل رکود اقتصادی و نداشتن بازار متوقف شده‌ و بقیه معادن نیز عمدتاً با ظرفیت بسیار پایین فعالیت می‌کنند.»

وجود قوانین تنبیهی به جای قوانین تشویقی در حوزه صادرات سبب شده است تا کشورهای چین، ترکیه، ایتالیا و تونس گوی سبقت را در حوزه تولید و صادرات سنگ‌های ساختمانی و تزئینی از ایران بربایند. این در حالی است که با کیفیت‌ترین سنگ‌های مرمریت، گرانیت، مرمر، چینی و تراورتن در معادن ایران نهفته است ولی توجهی به این ثروت‌های بکر که می‌توانند برای کشور اشتغال آفرین باشند، نمی‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top