آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

به نام ایران؛ به کام ترکیه و عربستان

علی رغم هزینه های بالای نظامی و انسانی که سپاه قدس ایران به بهانه مبارزه با داعش طی شش سال گذشته در عراق صرف کرده است، منافع اقتصادی آن نصیب کشورهای رقیب ایران شده و مقامات و تجار ایرانی از این موضوع نگران هستند.

3 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

«همایش بزرگ تجارت ایران و عراق» طی روزهای 23 و 24 مهر ماه به همت اتاق بازرگانی ایران و عراق در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد. در این همایش که مقامات سیاسی و تجاری دو کشور حضور داشتند به موانع و مشکلات پیش­روی مبادلات تجاری دو کشور پرداخته شد.

در این همایش مقاماتی از وزارتخانه ­های بازرگانی، نفت، نیرو، راه، بانک مرکزی و بانک ­های تجاری، بیمه مرکزی، استاندارد، گمرک، بهداشت و تجار معتبر دو کشور در حوزه های مواد غذایی، مصالح و لوازم ساختمان، انرژی، خودرو، دارو و تجهیزات پزشکی، توریسم درمانی، خدمات فنی مهندسی و صنعت حضور داشتند. 

 صادرات هفت میلیارد دلاری ایران به عراق

بر اساس گفته «سید حمید حسینی» دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، این کشور دومین مقصد صادراتی کالاها و خدمات ایرانی می­باشد و در سال گذشته حدود هفت میلیارد دلار صادرات به عراق انجام شده است. همچنین طی شش ماه اول سال جاری نیز بیش از سه میلیارد و 277 میلیون دلار صادرات از ایران به عراق انجام شده که رشد چندانی نسبت به سال قبل نشان نمی دهد. البته لازم به ذکر است بر اساس گفته مقامات عراقی، بیش از 50 درصد این صادرات بدون عملیات بانکی انجام می شود.

این در حالی است که بنا به گفته مشاور عالی بانک مرکزی عراق، صادرات ترکیه و عربستان به این کشور به ترتیب معادل 13 و 12 میلیارد دلار بوده است. از این رو به نظر می رسد علی رغم هزینه های بالای نظامی و انسانی که سپاه قدس ایران طی شش سال گذشته به بهانه مبارزه با داعش در عراق صرف کرده است، منافع اقتصادی آن نصیب کشورهای رقیب شده و مقامات و تجار ایرانی از این موضوع نگران هستند.

 بزنگاه اقتصادی اختلافات اقلیم کردستان با حکومت مرکزی عراق

نکته دیگری که در این همایش مورد بررسی قرار گرفت، اختلافات اخیر اقلیم کردستان با حکومت مرکزی عراق و تحولات اقتصادی ناشی از آن بود. با توجه به این که بخش عمده ای از نیازهای اساسی کشور عراق از اقلیم تامین می شد، با مخدوش شدن روابط پس از برگزاری رفراندوم، روابط تجاری میان دو منطقه قطع شده است. به نظر می رسد ایران قصد دارد از این اختلاف به نحو خوبی بهره برداری سیاسی کند اما با توجه به تجربیات شش سال گذشته این موضوع با دشواری هایی رو به رو خواهد بود.

 بنا به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، تا قبل از استقلال کردستان عراق، تمامی نیاز سیمان عراق برای بازسازی منطق جنگ زده از ایران تامین می شد اما پس از استقلال این منطقه، سیمان وارداتی از اقلیم جای سیمان وارداتی از ایران را گرفت. در مورد برخی دیگر از صنایع نیز همین امر رخ داد. وی افزود: اغلب صنایع ایران با 70 تا 80 درصد ظرفیت خود مشغول به تولید هستند و در صورت ادامه دار بودن اختلافات، می توانند جایگزین محصولات وارداتی از اقلیم کردستان باشند. به عنوان مثال ظرفیت ایجاد شده برای سیمان در ایران حدود 80 میلیون تن است که تنها 52 میلیون تن آن مورد استفاده داخلی قرار می گیرد و مابقی به صورت مازاد است که می تواند در صورت ادامه شرایط موجود به عراق صادر شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top