آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

لزوم تحریم صنعت حمل‌ و نقل ایران

خاورمیانه بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به صلح و ثبات دارد. تحقق این موضوع در گرو تحت فشار قرار دادن کشورهایی است که مانع توقف خون ریزی‌ها هستند.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

خاورمیانه بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به صلح و ثبات دارد. تحقق این موضوع در گرو تحت فشار قرار دادن کشورهایی است که مانع توقف خون‌ریزی‌ها هستند. ایران یکی از کشورهایی است که در یک دهه گذشته از هر اهرمی برای نفوذ خود در کشورهای همسایه استفاده کرده و این بلندپروازی منجر به جنگ‌های خانمان‌سوزی شده است. تجربه ثابت کرده است تحریم‌های هدفمند و هوشمندانه علیه بلندپروازی‌های جمهوری اسلامی، نتایج مثبتی در پی دارد. اقدام‌های اخیر کنگره و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز نشان‌دهنده تمرکز آن‌ها بر تحریم‌های تخصصی برای متوقف کردن گردن کشی‌های جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه است.

اگرچه اروپایی‌ها برای تحت‌فشار گذاشتن جمهوری اسلامی با ایالات‌متحده فعلاً همراهی نمی‌کند، قطعاً هرچه فشارهای یک‌جانبه آمریکا بر ایران بیشتر شود، قدرت‌های اروپایی از حمایت خود به نفع ایران به‌تدریج خواهند کاست.

تحریم‌های جدید علیه ایران که بر اساس قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» پی‌ریزی شده است بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد؛ چراکه هدف نخست آن متوقف کردن خرابکاری‌های سپاه پاسداران در منطقه است؛ اما برای بردن جمهوری اسلامی در موضع منفعلانه و دفاعی، باید به‌موازات تحریم کاتسا، بار دیگر صنعت حمل‌ونقل جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های شدید قرار گیرد تا ریسک تجارت این کشور افزایش یابد.

حمل‌ونقل هر کشور صنعتی بسیار حساس و مهم به شمار می‌رود. همه صادرات کشورها از طریق این صنعت که شامل بخش‌های زمینی، دریایی و هوایی است، انجام می‌شود. هم‌اکنون فروش نفت ایران از طریق نفت‌کش‌هایی انجام می‌شود که اجباراً باید در بندرها پهلو بگیرند و تحت پوشش بیمه‌های بین‌المللی باشند. ازآنجاکه آمریکا بزرگ‌ترین مشتری شرکت‌های بین‌المللی بیمه است، به‌راحتی می‌تواند از ارائه خدمات بیمه به نفت‌کش‌های ایرانی و دیگر کشتی‌های تجاری جلوگیری کند. این موضوع در رابطه با بندرها مهم اروپایی و آسیای شرقی نیز صادق است.

قبل از توافق هسته‌ای بسیاری از بندرها مهم جهان رابطه خود را با جمهوری اسلامی قطع کرده بودند و از تخلیه بار آن‌ها جلوگیری می‌کردند؛ بنابراین بسیاری از کشتی‌ها و نفت‌کش‌های ایرانی پس از بارگیری در دریاها و اقیانوس‌ها سرگردان و در نهایت مجبور به تغییر پرچم خود می‌شدند یا در آب‌های آزاد بار خود را به دیگر کشتی‌ها تحویل می‌دادند. این موضوع علاوه بر اینکه به اتلاف زمان منجر می‌شد، هزینه تجارت با ایران را نیز به‌شدت افزایش می‌داد.

علاوه بر تحریم رفت‌وآمدهای کشتی‌ها، هواپیماها و کامیون‌های ایرانی، تحریم فروش این وسیله‌ها به ایران نیز می‌تواند راهکار مناسبی برای تنبیه جمهوری اسلامی باشد. اواسط سپتامبر امسال کنگره آمریکا با دو متمم پیشنهادی، فروش هواپیماهای تجاری به ایران را ممنوع کردند؛ بنابراین قراردادهای فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران هم‌اکنون در پرده ابهام است و نیاز به مجوز رئیس‌جمهور آمریکا دارد. با توجه به رویکرد ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی، می‌توان گفت این قراردادها تقریباً ملغی هستند.

شرایط جهانی گویای این است که سرکشی‌های جمهوری اسلامی را فعلاً نمی‌توان با اقدام نظامی پاسخ گفت؛ چراکه نه آمریکا خواهان بر هم زدن ثبات منطقه است و نه متحدان این کشور موافق این اقدام هستند؛ بنابراین برای پاسخ به لجبازی‌های جمهوری اسلامی صرفاً باید از طریق تحریم‌های تخصصی اقدام کرد. دونالد ترامپ این موضوع را بیشتر از هر کس دیگری می‌داند که ادامه روند کنونی باعث قدرتمندتر شدن رژیم ایران خواهد شد. طبیعتاً مواجهه با رژیمی که روزبه‌روز در داخل و خارج خشن‌تر می‌شود و ساعت‌به‌ساعت برنامه جدیدی را برای بر هم زدن صلح در منطقه طراحی می‌کند، برای کشورهای حامی ثبات و صلح از نان شب هم واجب‌تر است؛ حتی اگر سران پول‌پرست اروپایی همراهی نکنند.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top