آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

درآمد یک هزار و 500 میلیارد تومانی عراق از اربعین

به نظر می‌رسد عراق برنده اقتصادی و جمهوری اسلامی برنده سیاسی - تبلیغاتی این مراسم مذهبی است.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بنا بر یک آئین مذهبی، شیعیان ایرانی هرسال برای گرامی داشت اربعین که چهلمین روز به شهادت رسیدن امام حسین است، به عراق سفر می‌کنند. این آئین مذهبی در دو سه سال اخیر رنگ و بوی دولتی گرفته و حتی برای سازمان‌دهی این برنامه از سوی حکومت ایران، ستادی برای آن تشکیل شده است.

تبلیغات گسترده در شبکه‌های رادیو و تلویزیون صداوسیمای ایران و تشویق مردم برای رفتن به این سفر در فضای مجازی، امسال باعث شده است حدود 2 میلیون 300 هزار نفر از ایرانیان پا به عراق بگذارند.

شهریار حیدری، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین در مصاحبه با خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران گفته است «۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ویزا برای زائران اربعین حسینی صادر شده... خوشبختانه روند صدور ویزا برای زائران اربعین رو به افزایش است.»

هزینه روادید عراق برای هر ایرانی 40 دلار است که با احتساب دلار 4050 تومانی امروز (15 آبان) معادل 162 هزار تومان می‌شود.

با توجه به اینکه تا این لحظه 2 میلیون 300 هزار ایرانی روادید عراق را دریافت کرده‌اند، درآمد دولت عراق صرفاً از راه ویزای اربعین، معادل 372 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

این درآمد هنگفت که در عرض دو هفته به خزانه عراقی‌ها ریخته شد، برابر 92 میلیون دلار است که به معنای خروج حجم قابل‌توجهی ارز از ایران است.

زائران ایرانی اربعین علاوه بر هزینه‌ای که برای روادید عراق می‌پردازند، مبلغی را هم برای هتل، حمل‌ونقل و خرید سوغاتی از عراق در نظر می‌گیرند. با توجه به جمعیتی که امسال به عراق سفر کرده‌اند می‌توان گفت جمع این مبالغ گویای عدد بزرگی است.

هم‌اکنون هزینه هر شب اقامت در یک هتل سه ستاره در کربلا معادل 45 هزار تومان است. اگر هر زائر به‌طور متوسط 10 شبانه‌روز در عراق اقامت داشته باشد، باید هزینه‌ای برابر با 450 هزار تومان برای اجاره هتل پرداخت کند. ضرب این مبلغ در 2 میلیون و 300 هزار نفر، هزینه سرسام‌آور یک هزار و 35 میلیارد تومان را نشان می‌دهد که گویای داغ شدن بازار هتل‌های عراقی از سوی ایرانی‌هاست.

از هزینه‌ای که ایرانی‌ها برای حمل‌ونقل، خرید سوغات و خوراک می‌پردازند گذر می‌کنیم. همچنین مبالغی را هم که تحت عنوان نذورات به ضریح‌ها انداخته می‌شوند نادیده می‌گیریم. صرفاً جمع عددهایی که در بالا به آن اشاره شد، بالغ ‌بر یک هزار و 407 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌شود. این مبلغ بیش از 347 میلیون دلار است.

جمهوری اسلامی علاوه بر اینکه به دنبال استفاده‌های سیاسی و تبلیغاتی خود از این مراسم مذهبی است، نفع اقتصادی زیادی هم دارد. در این ایام بسیاری از خطوط هوایی دولتی با افزایش نرخ بلیت‌های خود از بازار داغ سفر اربعین سوءاستفاده می‌کنند و گمرک‌های مرزی ایران نیز از هر زائر ایرانی مبلغ 12 هزار و 500 تومان تحت عنوان «عوارض خروج از کشور» دریافت می‌کند.

اگرچه این برنامه حکومتی یک بازی برد - برد برای عراق و ایران است، به نظر می‌رسد عراق برنده اقتصادی و جمهوری اسلامی برنده سیاسی - تبلیغاتی این مراسم مذهبی است.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top