آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

انتظارات از روحانی؛ به موقع یا بی موقع؟

پس از گذشت ماه‎ها از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، دختر او یکی از پشتیبانان حسن روحانی است و می گوید برای قضاوت در مورد عملکرد رییس جمهوری اسلامی هنوز زود است.

3 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پس از گذشت ماه‎ها از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، دختر او یکی از پشتیبانان حسن روحانی است و می گوید برای قضاوت در مورد عملکرد رییس جمهوری اسلامی هنوز زود است.

علت این امر را وی در این مساله می‎داند که فشارها بر روی حسن روحانی زیاد بوده و او توان بالانس کردن میان توقعات مردمی و فشارهای حکومت را ندارد.

فائزه هاشمی رفسنجانی عقیده دارد که «حتي در کشورهاي توسعه‌يافته سياسي نيز رئيس‌جمهور همه اختيارات را ندارد. مي‌بينيم که در اين کشورها هم مثلا يک قاضي مي‌تواند حکم رئيس‌جمهور را لغو کند. بنابراين به نظر من تصور ما از اختيارات رئيس‌جمهور اشتباه است. رئيس‌جمهور در کشور ما همه کارها را نمي‌تواند انجام دهد».

اشارات و حرفهای این عضو حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به اعتراضات و یادآوری‎های اقشار مختلف دانشگاهی، صنفی و ان‎جی‎او های مختلف مبنی بر عدم توانایی روحانی بر تحقق وعده‎هایش است.

از مهمترین وعده‎های حسن روحانی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که منجر به انتخاب او به عنوان رییس جمهور شد، می‎توان به گشایش، رشد و شکوفایی اقتصادی (تا جایی که مردم هیچ نیازی به یارانه نداشته باشند)، رفع حصر از رهبران جنبش سبز و ایجاد شغل برای جوانان اشاره کرد.

هفتۀ گذشته، عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب- نیز در گفتگو با رسانه‏های داخلی اذعان کرد: "این دولت نه توان و نه اراده مبارزه جدی با فساد را دارد."

فساد سیستماتیکدر جمهوری اسلامی؛ آری یا خیر؟

بسیاری بر این عقیده هستند که فساد به صورت سیستماتیک در جمهوری اسلامی وجود ندارد و اگر فسادی وجود دارد ناشی از اقدامات افراد است نه آنکه قوانین نقص داشته باشند.

اما با وجود آنکه قانون اساسی درمورد نقش نهادی چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقتصاد، صحبتی به میان نیاورده، اما حضور این نهاد در یکایک بخشهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی کاملا مسجل است.

دولتهای مختلف در جمهوری اسلامی به انتقاد از فعالیت‎های اقتصادی سپاه پرداخته‎اند. محمود احمدی نژاد در یکی از سخنرانی معروف خود آنان را "برادران قاچاقچی" معرفی کرد و حسن روحانی نیز در مخالفت با فعالیت‏های اقتصادی سپاه گفت «اگر اطلاعات، تفنگ، پول، سرمایه، سایت، روزنامه و خبرگزاری را همه یکجا جمع کنیم ابوذر و سلمان هم فاسد می‌شوند.»

 حال باید با در کنار هم قرار دادن فعالیت‎های اقتصادی سپاه از یک طرف و فشار همین نهاد بر دولت ببینیم چه مقدار از وعده‎های حسن روحانی تحقق پیدا خواهد کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top