آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

بودجه 97 و افزایش عوارض خروج از کشور

بسیاری از فعالینِ موافق دخالت دولت در امور اقتصادی، این روند را در راستای سیاست های نئولیبرالی مدیران سطح بالای دولتی می دانند که تلاش می کنند دست دولت را تا جای ممکن از امور اقتصادی کوتاه کنند

1 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به جز اطرافیان حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، تقریبا همه با افزایش عوارض خروج از کشور که جزییات آن در بودجۀ 97 مشخص شده است مخالفند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت این افزایش را با این بهانه توجیه می‎کند که افرادی که به کشورهای خارجی می‌روند یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند. در عین حال و از سویی دیگر، محمود واعظی ، رئیس ‌دفتر رئیس‌جمهور، در واکنش به اعتراضات به افزایش عوارض خروج از کشور گفت: «قطعا دولت همواره به نظرات مردم توجه کرده است و هرجا دیده تصمیم گرفته‌شده دولت با عکس‌العمل اجتماعی مناسبی مواجه نشده، نظر نهایی خود را با خواست مردم تطبیق داده است. ما این انعطاف را خواهیم داشت که اگر در تصمیمات دولت، فشاری به قشری از مردم بیاید آن را بازنگری کنیم».

این موضوع باعث شد تا توجهات زیادی به هزینه‎های سفر در دیگر نقاط دنیا بشود. وبسایت اتاق ایران با انتشار مطلبی به این موضوع پرداخت و عوارض خروج در برخی از کشورها نظیر بنگلادش و مصر را بین 4 تا 7 دلار به عنوان کشورهایی دانست که کمترین عوارض خروج را دریافت می کنند. در انگلستان این عوارض بر اساس مسافت محاسبه شده و از 16 دلار تا 125 دلار متغیر است. عربستان سعودی نیز 23 دلار دریافت می کند که البته حجاج از این عوارض معاف هستند. در انتها چین 16 و ایالات متحده 14 دلار از مسافرین پروازهای بین المللی دریافت می کنند.

سازمان میراث فرهنگی با اعتراض به این افزایش قیمت اعلام کرد که نظر کارشناسان و فعالین حوزۀ گردشگری به هیچ عنوان در این موضوع خواسته نشده اگرچه آنان مبلغ عوارض خروج از کشور را برای سال 97، تنها افزایش 10 درصدی خوستار بوده اند.

مجلس نیز معترض است!

جبار کوچکی نژاد، رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامۀ شرق گفت: «واقعیت این است که پیشنهاد دولت درباره عوارض خروج از کشور به این شکل کنونی که ٢٢٠‌هزار تومان برای بار اول و همین‌طور رشد تصاعدی آن در سفرهای بعدی، برخلاف انتظارات و سیاست‌های مجلس و فراکسیون گردشگری که به دنبال راه‌اندازی وزارت گردشگری برای رونق این صنعت در کشور هستیم است، علاوه‌براین به نظرم این تصمیم حتی با سیاست‌های کلی نظام و چشم‌انداز ١٤٠٤ که بر اساس آن قرار است تعداد گردشگران ورودی کشور به ٢٠‌میلیون نفر رسانده شود نیز منافات دارد. به‌همین‌دلیل ما در مجلس حتما تلاش خواهیم کرد این عدد را متعادل کنیم و قطع‌به‌یقین با این میزان افزایش مخالفت خواهیم کرد
آن‌طور که این نماینده مجلس می‌گوید، گرفتن عوارض خروج از کشور از مسافران به این شکل در جایی از دنیا وجود ندارد.

 

بسیاری از فعالینِ موافق دخالت دولت در امور اقتصادی، این روند را در راستای سیاست های نئولیبرالی مدیران سطح بالای دولتی می دانند که تلاش می کنند دست دولت را تا جای ممکن از امور اقتصادی کوتاه کنند؛ اگرچه این سیاست ها صرفا به زیان عامۀ مردم تمام خواهد شد چراکه پیروی از این نوع سیاست ها در جمهوری اسلامی، صرفا برای رده های بالای حکومتی امکان پذیر است. علت این گفتار در این است که سیاست های اقتصاد بازار، تنها برای اقشار خاص خصوصا نیروهای مسلح (خاصه سپاه پاسداران) تعریف شده و عموم از ورود و نفع بری از این سیاست ها برای کسب درآمد ناتوانند و با برخورد همین نیروها مواجه خواهند شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top