آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

پشتیبانی یا پشیمانی؛ خط پایان دولت روحانی کجاست؟

پس از گذشت بیش از 1 هفته، همچنان طیف وسیعی از جامعۀ هنرمندان، ورزشکاران، سیاسیون و... اظهار نظراتی درمورد پشیمان بودن یا نبودن از رای دادن به حسن روحانی در انتخابات سال گذشتۀ ریاست جمهوری ابراز می کنند.

11 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

موج جدیدی که در کشور خصوصا اینترنت به راه افتاد پس از ماجرای افزایش عوارض خروج از کشور بود که نگارنده در مطلبی در شبکۀ رسانه ای بیان بدان پرداخت. پس از آن ورزشکاری چون علی کریمی با انتشار پستی در اینستاگرام، هنرمندی چون باران کوثری و سایر کاربران فضای مجازی با هشتگ پشیمانم، به انتقاد از عملکردهای نئولیبرالیستی دولت «تدبیر و امید» پرداختند.

فضای به وجود آمده باعث شد تا روزنامه ها نیز به این موضوع بپردازند.

روزنامه شهروند در شمارۀ 1297 مورخ 27/09/1396 در گزارشی از فضاسازی ها حول انتقاد از رییس جمهوری نوشت:

علی صوفی، عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ماجرای انتقادهای اخیر از روحانی را به نقش خنثي فراکسیون امید نسبت می‌‌دهد و معتقد است: «اکنون در بررسی عملکرد فراکسیون امید ضعف‌های فاحشی دیده می‌شود، به‌ویژه در جریان رأی اعتماد به کابینه آقای روحانی. به‌ هر حال تحلیل‌ها این بود که آقای روحانی، وزرایی که معرفی کرده است، کسانی نیستند که مد نظر ایشان بوده بلکه تحت فشار این انتخاب‌ها را انجام داده‌اند.»

از انتقادات تند و تیز وارده به دولت یازدهم، مسائلی همچون افزایش عوارض خروج از کشور، افزایش بودجۀ نهادهای وابسته به روحانیت (که موضوع افزایش بودجۀ حرم روح الله خمینی جزوی از آن بود) و سایر مسائل از پیش مطرح شده همچون انتخاب منصور غلامی به عنوان وزیر علوم با توجه به مخالفت های شدید دانشگاهیان، بودند.

در این میان طیف دیگری از اصلاح طلبان که بعضا وابستگی هایی به دولت دارند، منتظر ماندند تا پس از آرامش پس از طوفانِ انتقادات، حرف های خود را مطرح کنند. حرف هایی از جنس پشیمان نبودن و صرفا انتقاد داشتن به دولت.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در شلوغی و هیاهوهای مخالفان، با انتشار ویدیویی 1 دقیقه ای در کانال تلگرام خود، هشدار داد که در صورت عبور از روحانی، شخصی مثل محمود احمدی نژاد در انتخابات بعدی روی کار خواهد آمد. مطلبی که با واکنش تند مخاطبان وی در اینستاگرام مواجه شد.

از سوی دیگر، افرادی همچون وحید یامین پور، مجری تلویزیونی وابسته به راست گرایان افراطی و از حامیان سرسخت احمدی نژاد در پستی در اینستاگرام خودش نوشت که در صورتی که بذر ناامیدی پخش شود، همه از بین خواهند رفت؛ و زمانی که همه در حال ناامید شدن و روی برگرداندن از دولت روحانی هستند، این وظیفۀ «ماست» که جانب حمایت از دولت را بگیریم.

پس از انتشار این پست و به فاصلۀ 48 ساعت، بخش خبری 20:30 با پخش گزارشی حمایتی از دولت یازدهم، فاصله گرفتن فعالین در عرصه های مختلف از دولت را به استهزا گرفت و با اعلام اینکه قرار بود این افراد تا سال 1400 پشت روحانی بایستند، از هم اکنون و پس از گذشت 1 سال، پشت وی را خالی کردند.

در سایر موضع گیری ها، مصطفی تاجزاده در گفتگویی با روزنامۀ اعتماد از رای دادن به روحانی اظهار پشیمانی نکرد و اعلام نمود اگر همین امروز انتخاباتی برگزار شود و همین نظارت استصوابی وجود داشته باشد، به وی رای خواهد داد تا باعث ایجاد فضای بازتری در کشور باشیم.

 اما در نهایت آنچه که مشخص است، این موضوع است که آراء روحانی به حساب او ریخته شده و وی در 4 سال پایانی ریاست جمهوری است و بر خلاف گفته هایش، دیگر نیازی به رای مردم ندارد. از دیگر گمانه زنی هایی که در ارتباط با روحانی می شود این است که وی تمایل دارد در قدرت بماند و دچار گرفتاری هایی مشابه اسلاف خود نشود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top