آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

سد گتوند در خوزستان، ننگ 4000 میلیاردی مهندسی سپاه

سد گتوند یکی از صدها لکه ننگی است که تاریخ بشریت هرگز نخواهد توانست آنرا فراموش کند.

15 روز قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تاریخ بشر مملو از صحنه های دلخراشی از ویرانی و در بدری و نگونبختیهایی که غرور حاکمان زورگو و مستبد که از بیماریهای روانی رنج می بردند آنها را بوجود آورده است.در زیر سلطه ولایت فقیه که انسان را در آن هیچ بهایی نیست، محیط زیست و طبیعت را چه ارزشی می تواند باشد.سد گتوند یکی از صدها لکه ننگی است که تاریخ بشریت هرگز نخواهد توانست آنرا فراموش کند.

سدی که تنها دست آوردش شور کردن بزرگترین رودخانه کشور و به شوره زار تبدیل کردن 420 هزار هکتار زمین یعنی چیزی معادل دوسوم کشور بحرین، و دو برابر کشورهایی چون؛ مالدیو و جزایر مارشال، و از بین بردن هزاران هکتار زمینهای کشاورزی که با صدها هزار درخت خرما و مزرعه های گندم و ذرت و نیشکر و فراوردهای کشاورزی دیگر به اقتصاد کشور رونق می بخشی ، بوده است .

سد مخزنی گتوند روی معدنی عظیم به عمق ۲۰۰ متر از نمک بنا شد تا زندگی را در یكی از مهم‌ترین ومرغوب‌ترین جلگه‌های ایران و قطب كشاورزی كشور بخشكاند! شورشدن آب منطقه، شیوع سرطان، افزایش مهاجرت و خشك شدن كارون بخشی از تبعات سد گتوند بود.

44روستا به طور کامل از جغرافیایی میهن عزیز حذف شد و به افراد که زمینهای آنها در این پروسه شوم قرار گرفته بود، رقم بسیار پایینی برای چاپیدن اراضی آنها پیشنهاد شد، کشاورزان زحمتکش روستایی که حاضر نبودند خاک پدری خود را رها کنند پس از قطع آب و برق از روستاهایشان مجبور به تخلیه خانه هایشان شدند. و در فضایی خفقان رسانه ای کسی حکایت تلخ این آوارگان بی روزگار و بی خانمانی که به حاشیه شهرها  رانده شدند را نشنید تا برایشان اشکی بریزد!.. در سکوت مرگبار کشور زندگی و باغها و کشاورزی و دامداری این ملت مستضعف به تاراج رفت، و هرگز وعده ساخت شهرکهایی که به آنها داده شده بود نیز تحقق نیافت.

نخلستانها خشک شد. دامها و باغها ویرانه گشت. کیفیت آبزیان بشدت کاهش یافت. کشاورزی با یک بحران جدی مواجه شد. و بسیاری از زمینهای حاصلخیز کشاورزی شوره زار شد. و هزاران ملیارد تومان پول توسط دستگاههایی که در این پروسه ویرانگر و جنایت تاریخی سهم داشتند بالا کشیده شد.

بر اساس شواهد تنها خسارات کشاورزی ناشی از شوری رودخانه کارون سالیانه 60 ملیارد تومان برآورد می شود.

آسیب های زیست محیطی سدی که برای آن چهار هزار ملیارد تومان هزینه شده بود روز بروز افزایش پیدا می کند، و مردم و کشور و اقتصاد و زمینهای کشاورزی و باغهای منطقه و دامداری و محیط زیست آسیب بیشتری می بینند.

سد گتوند که قرار بود حیات و آبادانی برای ایرانیان به همراه داشته باشد، پس از ساخت و آبگیری میان کوه های نمک ، تبدیل به دریاچه ای شده که هدیه اش به مردم شوربخت ، فاجعه وحشتناکی بود که پایانی را نمی توان برایش متصور شد . تبدیل شدن کل جلگه خوزستان به شوره زار از یک سو و از بین رفتن زمین های کشاورزی در پایین دست از سوی دیگر سبب شد کشاورزان به جای تولید محصول، فقط اشک شور برای عرضه کردن داشته باشند.

کابوس و یا فاجعه ای که از آن به عنوان سد گتوند نام برده می شود آسیب هایش تا ابد گریبان مردم خوزستان را چنگ می زند.

از همان ابتدای ساخت سد گتوند بسیاری از اساتید حوزه آب و زمین‌شناسی به‌ویژه اساتید دانشگاه اهواز خواستار توقف روند اجرا و ساخت این سد شدند. آن‌ها علت مخالفت خود را وجود تپه نمکی به نام گچساران اعلام کردند که در امتداد مخزن این سد وجود داشت.

اصرار بر ساختن سد گتوند که به عنوان «پرهزینه‌ترین» سد ایران شناخته شده، هنگامی قابل فهم می‌شود که بدانیم چه نهادهایی در آن دخیل هستند.

 

کارفرمای این پروِه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران. و مشاور پروره شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس (وابسته به آستان قدس رضوی). نهایتا

پیمانکار این پروره ننگین گروه سپاسد (وابسته به قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) بوده است .

در ابتدا مسئوولان متولی ساخت سد گتوند، تمامی ادعاهای مطرح شده را رد کردند و اعلام شد که تپه نمکی گچساران در محدوده این سد وجود ندارد. آن‌ها پس از رسانه‌ای شدن مشکل نمک در محدوده سد، هنگامی به وجود نمک اعتراف کردند که عملا میلیاردها تومان بودجه صرف شده بود و تخریب یا عدم آبگیری سد با سئوالات بیشتر و «آبروریزی» همراه می‌شد.

مسئولان سد گتوند در صدد برآمدند تا با ساخت دیواری حائل از خاک رس که اصلاحا «پتوی رسی» نامیده می‌شود از برخورد آب با نمک‌های سازند گچساران جلوگیری کنند و بار دیگر بدون توجه به صحبت‌های کارشناسان که ساخت این «پتوی رسی» را بی‌فایده می‌دانستند، این پروژه نیز آغاز و با صرف هزینه‌های کلان انجام شد .

کار ساخت سد گتوند و «پتوی رسی» در میان تمامی اعتراضات به اتمام رسید و با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت این پروژه آبگیری شد. با آبگیری سد، فاجعه زیست‌محیطی وارد فاز جدیدی شد که می‌تواند سرنوشت خوزستان را تغییر دهد.

تنها ۱۰ روز از زمان آبگیری سد نگذشته بود که خبر رسید شکاف‌هایی در «پتوی رسی» ایجاد شده و نمک‌های سازند گچساران وارد دریاچه سد گتوند شده است و این آغازی بر مصائب استان خوزستان و رودخانه کارون بود.

با نشست بیش از 7 متری «پتوی رسی» ، و وارد شدن تنها بخشی از صدها میلیون‌ تن نمک موجود در معدن به رودخانه کارون، شوری این رودخانه به چند برابر شوری خلیج فارس رسید.

میزان نمک حل شده در عمق پایین دریاچه پشت سد گتوند اکنون بیش از۱۰برابر شوری آب اقیانوس برآورد می‌شود.(نمک اقیانوس ۲۸ تا ۳۰ گرم در لیتر است، ولی در لایه های تحتانی سد گتوند به‌ ۳۰۰ گرم در هر لیتر می‌رسد). رودخانه کارون که در طول سالیان گذشته آب شیرین با شوری (EC) حداکثر۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی موس در آن جریان داشت، اکنون از زمان آبگیری سد گتوند بیش از ۱۷میلیون تن نمک از این سد خارج و وارد کارون شده است.

زمین‌هایی  تحت آبیاری سد گتوند بیش از ۴۲۰ هزار هکتار زمین بود  که محصولات متنوع از قبیل؛ گندم، ذرت و نیشکر در این زمین‌ها کشت می‌شد. بیش از چند صد هزار درخت خرما نیز از این آب آبیاری می شد. شور شدن آب سد گتوند و آبیاری با آب شور تولید و عملکرد کشاورزی منطقه را به کلی نابود کرد و در کمتر از چند سال زمین‌های زراعی پایین دست سد گتوند شور و برای همیشه غیرقابل کشت شد.

 

یکی از اهداف تعریف شده برای سد گتوند «تولید انرژی برق آبی به میزان ۴هزار و ۵۰۰ گیگا وات در سال بود. افزایش میزان خوردگی در توربین‌ها مهم‌ترین آسیبی است که ورود آب‌شور به آن ایجاد کرد و دیری نگذشت که کار توربین‌ها معطل شد.

اخبار «غیررسمی» منتشر شده در رسانه‌های ایران حکایت از آن دارد که شرکت خارجی گارانتی کننده تأسیسات نیروگاه سد گتوند، با استناد به اینکه قرار بود میزان شوری آب ورودی به نیروگاه۴۰۰ باشد و اکنون میزان شوری در بهترین حالت ۱۶۰۰ است، از گارانتی کردن تأسیسات سر باز زد.

دکتر اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست با اشاره به اعتراض کارشناسان می‌گوید:« اما این سد ساخته شد و زمین‌های کشاورزی، دامداری و چاه‌ها و باغ‌های تمام مردم منطقه نابود شد، گورستان هزار ساله بختیاری از بین رفت و امروز تنها دستاوردش حل شدن تپه‌های نمکی در این سد و شور شدن کارون است."

به قول دکتر اسماعیل کهرم، ایران درس عبرت کشورهای همسایه شده است. وی می‌گوید:«این‌جاست که دل هر ایرانی می‌شکند و اشکش جاری می‌شود». دکتر کهرم می‌گوید:

 

"در آینده‌ای نزدیک آیندگان ما بسیاری از این سدها را تخریب خواهند کرد».

شاید هم آن نسل، این سد را همچون نسل کنونی که زندان قصر را به «باغ موزه عبرت» تبدیل کرد به «موزه عبرت محیط زیست» تبدیل کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top