آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

واکنش یکپارچه به رهبر!

سخنان اخیر علی خامنه ای علیه زنان و کمپین های مرتبط با حجاب اجباری تنها دقایقی پس از پخش آن که وی این حرکات (دختران خیابان انقلاب) را "حقیر" خوانده بود، با سیلی از واکنش ها در شبکه های اجتماعی مواجه شد.

11 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در جهان پر از خبر امروز، سرعت واکنش ها بسیار بالا رفته است. هرچند که این سرعت برای اکثر سیاستمداران در دنیا پایین است و معمولا بعد از بررسی کنش های مختلف، دیرتر پاسخی می دهند اما این موضوع زمانی که از بالا به پایین اتفاق بیفتد متفاوت است. به این معنا که اگر مقامی در هر جایگاهی سخنی بر زبان آورد که خلاف مصلحت جمع (یا قشر خاص) ترجمه شود، به سرعت و در کمتر از چند دقیقه واکنش ها به آن آغاز خواهد شد و ادامه خواهد داشت.

برای مثال سخنرانی اخیر علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی- علیه زنان و کمپین های مرتبط با حجاب اجباری مد نظر است که تنها دقایقی پس از این سخنان که وی این حرکات (دختران خیابان انقلاب) را "حقیر" خوانده بود، سیلی از واکنش ها در شبکه های اجتماعی به راه افتاد.

نظر اصلی نگارنده بر این است که اگر این اقدامات و کنش ها (و در اصل واکنش ها!) حقیر بودند، رهبر جمهوری اسلامی که جایگاه رسول الله برای خود قائل است، قاعدتا نمی بایست خود را حقیر می کرد و به این حرکت های کوچک واکنش نشان می داد.

موضوعی که سالهای طولانی است که مطرح می باشد، دخالت آشکار و واکنش نشان دادن های مستقیم به هر اقدام ریز در کشور توسط رهبران است. می توان این عدم توان در واکنش نشان دادن را در قدرت شبکه های اجتماعی در جمع کردن افراد در کنار یکدیگر دانست. پیشتر به دلیل عدم آگاهی عموم از وقایع جاری در کشور، رهبران نیز لزومی نمی دیدند تا جریان ها را اصطلاحا با حرف زدن در موردشان، بزرگ کنند اما این جریانات امروزه هر کدام به قدری بزرگ شده اند که واکنش نشان دادن امری طبیعی جلوه می کند.

کاربران شبکه های اجتماعی نیز با ایجاد هشتگ حقیر_تویی به بیان آزادانه نظراتشان حول محور سخنان اخیر علی خامنه ای پرداختند. این واکنش ها همچنان با هشتگ های دیگری نظیر روز_جهانی_زن و روز_زن همچنان ادامه دارند.

رویارویی مستقیم روحانیون با مردم تبدیل به یک روند می شود. اگر پیشتر افرادی چون احمد خاتمی و کاظم صدیقی و مکارم شیرازی صحبتهایی در تضاد با خواست بخش بزرگی از جامعه می کردند، امروز رهبر جمهوری اسلامی نیز در حد یک امام جمعه تنزل پیدا کرده و مستقیما خط و نشان می کشد.

احمد خاتمی امام جمعه تهران- پیشتر در دو اظهار نظر در مورد زنان از موضوع حجاب اجباری و کار زنان در کنار مردان گفته بود.

وی با بیان اینکه حجاب از احکام دین و جمهوری اسلامی ملزم به اجرای آن است، با واکنشی مستقیم به این موضوع و بدون نام بردن از مسیح علی نژاد کمپینر مخالفت با حجاب اجباری- گفت:

"این مسائل نیز به علت تبلیغی که دشمنان علیه حجاب کرده اند توسط چند زن و دختر بی توجه به حجاب که در خیابان انقلاب تهران کشف حجاب کرده اند آغاز شد و مدیریت این کار هم به دست یک زن فاسد است که یک میلیارد تومان از آمریکا گرفته و در پایگاه اینترنتی اش تبلیغ می کند زنان کشف حجاب کرده و فیلم و عکس برایش بفرستند."

او در سخنانی دیگر گفته بود حکومت اسلامی (و نه اسلام!) با کار کردن زنان مشکلی ندارد اما زن و مرد نباید در یک اتاق با هم تنها باشند: "با شاغل بودن بانوان مخالف نیستیم اما اینکه در یک اتاق یک مرد و زن نامحرم با یکدیگر باشند زمینه ساز و بستر گناه است، باید زنها و مردها هر کدام در یک مکان مجزا فعالیت کنند."

جمهوری اسلامی سالهاست که بر طبل مخالفت به گفته ایشان وهابی گری در عربستان می کوبد. دیدگاه هایی که به معنای واقعی کلمه متحجرانه و عقب افتاده اند. خبرگزاری فارس در دست کم دو خبر متفاوت نسبت به اجباری کردن حجاب برای دختران پنجم ابتدایی به بالا و اجباری کردن حجاب در «ریف حلب» توسط داعش واکنش نشان داد. این در حالیست که موضوع رقص دختران زیر 9 سال در برج میلاد به مناسبت روز زن در تقویم جمهوری اسلامی که با حضور نجفی شهردار تهران- برگزار شد، همچنان با سیلی از انتقادات و مخالفت ها روبرو می باشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top