آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

شبه جنگ خیابانی چهارشنبه سوری و عجز حکومت در برخورد

هر سال در ایران یک هفته مانده به مراسم چهارشنبه سوری، رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی با پخش مداوم تیزرهای تبلیغاتی در راستای ایجاد رعب در میان همه اقشار جامعه، هشدارهای پیاپی می دهد.

8 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

امسال نیز همچون سالهای گذشته خبرگزاری ها با استفاده از گستردگی دسترسی به اینترنت به رادیو و تلویزیون پیوسته اند و با پخش تصاویر دلخراش از آسیب دیدگان این روز، سعی در آرام سازی فضا دارند.

در این میان خبرگزاری کار ایران ایلنا- بر خلاف سایر بازیگران عرصه رسانه ای، با نگاهی بنیادی تر به پدیده چهارشنبه سوری به نگارش مطلب پرداخته است.

از تاریخچه چهارشنبه سوری اگر بگذریم، باید به این موضوع فکر کرد که چطور چهارشنبه سوری هایی که همراه با مراسمی خاص نظیر قاشق زنی و پریدن از روی آتش بود، چطور هم اکنون تبدیل به یک شبه جنگ خیابانی شده است.

تحلیلگران مختلف تاکید دارند که فشارهای روانی مختلف خصوصا بر قشر جوان، باعث شده تا آنان حتی برای یک شب، کنترل میادین و خیابان های پایتخت را به دست بگیرند.

اما این تخریب ها و شبه جنگ های خیابانی تنها مختص به شهر تهران نیست. در اصفهان نیز مسئول کمیته قضایی و انتظامی ستاد هماهنگی خدمات سفر این شهر اعلام کرد به منظور «جلوگیری از حوادث چهارشنبه سوری، ضایعات، چوب و لاستیک های فرسوده سطح شهر جمع آوری شده است.» گویی وظیفه تمیز نگاه داشتن شهرها در ایران تنها در زمان به وجود آمدن بحران ها انجام می شود و در باقی روزهای سال، مردم و شهرها به حال خود رها هستند.

خبرگزاری رسمی دولت ایرنا- نیز با تهیه گزارشی از شهر ساری با قلمی حسرت آلود از چهارشنبه سوری هایی در مازندران روایت می کند که سرشار از آیین های متفاوتی بود که در آنها خبری از دود و ترقه نبود.

در هیچکدام از رسانه ها گفته نمی شود که دلیل تبدیل شدن آن چهارشنبه سوری ها به این مدل امروزی چیست. یکی از دلایلی که می توان ذکر کرد، برخوردهای خشونت آمیز نیروهای امنیتی انتظامی با پدیده چهارشنبه سوری بود.

مردم در شهرهای مختلف نیک به یاد دارند که در دهه شصت و هفتاد، چگونه نیروهای انتظامی با البسه شخصی به مراسم جشن و پایکوبی مردم در شبهای آخر سال حمله می کردند و گاها جوانان را برای تنبیه تا پایان روز سیزدهم فروردین در بازداشتگاه ها محبوس می کردند.

یکی دیگر از این دلایل، به رسمیت نشناختن نام این روز است. سالهای مدیدی است که صدا و سیما و مقامات حکومتی در ایران به جای استفاده از عنوان چهارشنبه سوری از عناوینی چون "چهارشنبه آخر سال" و "چهارشنبه سوزی" استفاده می کنند؛ به گونه ای که حساسیت ها در این مورد بیشتر و بیشتر می شود.

در عین حال ورود قاچاق ابزار آلات و مواد محترقه از چه مجرایی صورت می گیرد و چه سودهای هنگفتی پشت این واردات قرار دارد که نه می توان جلوی آن را گرفت و نه امکان تبدیل نشدن خیابان ها به میادین جنگ وجود دارد.

در خبری دیگر همچنین تعداد زیادی از سینماهای تهران روز سه شنبه 22 اسفند به علت بروز حوادث احتمالی به طور کامل و یا از عصر تعطیل هستند.

آنچنان که مشخص است تا زمانی که مردم به آرامی به برگزاری مراسم شادی آور چهارشنبه سوری می پرداختند، حکومت به دلایلی چون عدم رعایت شئونات اسلامی در سرزمین اسلامی، به شدیدترین شکل ممکن با آن برخورد می کردند؛ و حال که آن مراسمات آرام به چنین روزی رسیده، تمامی رسانه ها دست به دست یکدیگر داده اند تا همان حال و هوای گذشته را در مردم زنده کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top