آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

ایران، ترکیه و عراق در اتحاد نظامی در مخالفت با جدایی کردستان

ترکیه، عراق و ایران در حال افزایش همکاری‌های نظامی و عراق پس از ترکیه با ایران رزمایش نظامی مشترک برگزار کرد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و رئیس ستاد مشترک حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه  2 اکتبر 2017  کنفرانس مطبوعاتی مشترک در تهران در شرکت کردند.

آکار در تهران گفت : دو دولت دوست و برادر ایران و ترکیه مواضع مشترک و یکسانی در قبال همه پرسی استقلال کردستان گرفته اند و بر حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور تأکید دارند. سرلشگر باقری نیز با اشاره به سفر اخیر خود به ترکیه و ملاقاتش با رهبران آنکارا گفت ما امیدواریم  که همکاری های نیروهای مسلح دو کشورهر روزه افزایش یابد. او افزود که تهران و آنکارا نیز معتقد بودند که تمامیت ارضی عراق باید حفظ شود. سرلشگر باقری با اشاره به سفر خود به ترکیه گفت : با سفر رجب طیب اردوغان به تهران همکاری های نظامی ایران و ترکیه افزایش بیشتری خواهد یافت.  بصورتی که اعلام شده است قرار است چهارشنبه دوازدهم مهر ماه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه  با استقبال گرمی وارد تهران شود و با رهبران حکومت اسلامی ایران  در همه موارد از جمله عراق و سوریه مذاکره کند.  به نظر تحلیلگران همه پرسی استقلال کردستان عراق موضوع اصلی گفتگوهای مقام های ایران و ترکیه خواهد بود. انها معتقد هستند مسئله کردستان و داشتن منافع مشترک ایران و ترکیه هر روزه به یکدیگر نزدیک میکند.

باقری در گنفرانس خبری تهران با اشاره به خبرنگاران پس از نشست، به تهدیدات مشترک علیه ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت که دو کشور موضع مشترک و مشابهی در مورد رفراندوم استقلال اخیر در منطقه کردستان دارند و معتقدند که این امر غیرقابل قبول است.

رئیس ستاد مشترک ارتش ایران در پایان گفت که بر اساس مذاکرات صورت گرفته، نیروهای مسلح ترکیه و ایران از این بعد همکاری های بیشتری در زمینه های آموزشی و برگزاری رزمایش های مشترک و برقراری امنیت در مرزهای خود انجام خواهند داد.

با وجود مخالفت های شدید عراق، ایران و ترکیه، دولت منطقه ای اقلیم کردستان در 25 سپتامبر، در جریان رفراندوم از مردم کردستان پرسید که آیا می خواهند که کشور مستقلی بنام کردستان داشته باشند یا نه.مردم کردستان به جدایی کردستان از عراق رای مثبت داده‌اند.

کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق می‌گوید بیش از ۹۲ درصد از افرادی که در این همه‌ پرسی برای استقلال کردستان عراق شرکت کردند و این پرسش رای مثبت داده اند. میزان دقیق این آمار به گزارش این کمیسیون  ۹۲.۷بود. به گزارش سایت روداو، نزدیک به دولت اقلیم کردستان عراق، از مجموع ۳,۰۸۵,۹۳۵ رای معتبر تعداد ۲,۸۶۱,۴۷۱ نفر در همه‌پرسی به استقلال کردستان رای مثبت داده‌اند. نتیجه اعلام‌شده باید از سوی دادگاه استیناف اقلیم کردستان عراق تایید شود.

دولت مرکزی بغداد، این رفراندوم را غیر قانونی اعلام کرد.

دو کشوربتازگی برادر نظامی ایران و ترکیه مخالفت خود را با جدایی منطقه کردی عراق ابراز کرده و حمایت از تمامیت ارضی کشور عراق را در صدر برنامه های نظامی خود قرار دادند.

گفتی است که در پی برگزاری همه پرسی استقلال کردستان یک هیئت بلندپایۀ نظامی عراق نیز هفتۀ گذشته برای ملاقات با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده اند. ترکیه، ایران همه پرسی استقلال کردستان عراق را به رسمیت نمی شناسند و گفته اند که از این پس کلیه مذاکرات و مراودات شان را تنها با دولت مرکزی بغداد انجام خواهند داد.

آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه تهدید کرده است که تحریم هایی را علیه کردستان عراق اعمال کند. نیروهای نظامی ترکیه  از یکسو و نیروهای نظامی ایران از سوطط  با سازماندهی لوژستیکی خود در امتداد مرز کردستان در شمال عراق  دست به مانور های نظامی زدند.

ایران می گوید ارتش این کشور با واحدهایی از ارتش عراق در مرز دو کشور رزمایش نظامی مشترک برگزار کردند.

یک مقام اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه ۱۰ مهرماه گفته است که نیروهای نظامی ایرانی و عراقی رزمایش نظامی مشترک خود را در نزدیکی های مرزهای این اقلیم کردستان آغاز کرده اند.

مانور نظامی مشترک ایران و عراق با نام «اقتدار» در مرزهای مشترک دو کشور در «مناطق مرزی قصر شیرین تا پرویز خان، مرز باشماق در مریوان و مرز تمرچین در پیرانشهر» در حال  برگزار شدن است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران نیز روز دوشنبه گفت، یگان های زرهی، توپخانه، پیاده و نیز پهپادها و بالگردهای نیروی زمینی سپاه در رزمایشی مشترک که با شرکت یگان‌هایی از ارتش عراق حضور دارند.

خبرگزاری فرانسه  از قول شوان ابوبکر، رییس گمرک کردستان عراق در منطقه مرزی باشماق نوشته است که ، یگان های ایرانی و عراقی از ساعت ۱۱ بامداد در ۲۵۰ متری مرز رزمایش خود را آغاز کردند. در این رزمایش تانک ها و توپخانه شرکت دارند.

به گزارش ایرنا، سرتیپ پاسدار مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در این نشست ضمن تاکید «بر تمامیت ارضی، یکپارچگی عراق و غیرقانونی بودن همه پرسی استقلال در شمال این کشور» اعلام کرده که «تصمیم های لازم جهت امنیت مرزها و پذیرش نیروهای دولت مرکزی عراق برای استقرار در پایانه ها» اتخاذ شده است.

سردار سلیمانی فرمانذه نیروی برون مرزی قدس  فبل از همه پرسی به مقام های اتحادیه میهنی کردستان عراق با تهدید گفه بود: "من تاکنون از نیروهای مردمی الحشد الشعبی خواسته ام به کردستان عراق حمله نکنند. اما دیگر این کار را نخواهم کرد".

دولت مرکزی عراق در بغداد و کشورهای غربی و همسایگان این کشور از جمله ترکیه و ایران وحشت دارند که این رفراندوم ، آتش جنگ داخلی دیگری به ویژه بین اعراب و کردها مشتعل کند.

 اعراب عراق و نیروهای مشترک ایران و حتی آمریکا همگی متحدا در بیرون راندن داعش از موصل با کردها همکاری کردند. کشور ترکیه و ایران بدلیل جمعیت کثیر کرد و وجود کردستان؛ در ایران، ترکیه و سوریه نگران سرایت این استقلال طلبی به کشورهای خود هستند، چیزی که می تواند به کشور کردستان بزرگ بیانجامد. 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top