آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

شرمت باد ای دستی که , بد بودی بدتر کردی

دیروز گزارشها و خبرهایی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی وابسته به نهادی خاص با حضور در مقابل منزل سید محمد خاتمی از خروج وی از منزل جلوگیری نموده اند .

3 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دیروز گزارشها و خبرهایی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی وابسته به نهادی خاص با حضور در مقابل منزل سید محمد خاتمی از خروج وی از منزل جلوگیری نموده اند . این خبر به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و نظرات و تحلیلهای بسیاری را در پی داشت . ظاهرا علت حضور این نیروها برای جلوگیری از شرکت سید محمد خاتمی در جلسه ای بوده است که وزرای پیشین دولت اصلاحات قصد برگزاری آن را داشته اند . دستور منع خروج سید محمد خاتمی به وی و محافظان او ابلاغ شد اما مانند همیشه مرجع این دستور همچنان مبهم و ناشناخته بوده است .

مدتهای مدیدی است که صحنه ی سیاسی کشور شاهد مجادلات  زیادی در خصوص مرجع ابلاغ دستور حصر میر حسین موسوی , زهرا رهنورد و مهدی کروبی بوده است . هر چند بسیاری از تحلیل گران منبع اصلی و نهایی این دستور را شخص اول نظام , علی خامنه ای , میدانند اما همچنین ازعان دارند که او به دلیل هراس از عواقب بعدی چنین دستوراتی ترجیح میدهد نظرات و خواسته های خود را از کانال یکی از نهادهای تحت امر خود اجرایی نماید . در مورد حصر , گروهی معتقدند که قوه ی قضاییه, به ریاست صادق لاریجانی ,  واسطه ی اجرای منویات رهبر انقلاب بوده و گروه دیگر شورای امنیت ملی , به ریاست رئیس جمهور , را واسطه ی جریان میدانند . مسئولان قوه ی قضائیه بارها اعلام نموده اند که حصر بر اساس مصوبه ای در شورای امنیت ملی به اجرا گذاشته شده است که این ادعا هنوز از سوی شورای امنیت به شکل جدی و موثق تکذیب نشده است .

در این میان سوالی که شاید در ذهن بسیاری پیش بیاید سکوت معنا دار حسن روحانی در قبال این جریانات است . او در دوران انتخابات مشخصا از محصورین و شخص سید محمد خاتمی بسیار به نفع خود و جریان همراه خود استفاده نمود و به جرات میتوان گفت که بخش غالب آرایی که به نفع روحانی به صندوقها ریخته شد به اعتبار این اشخاص بوده است . شاید بتوان تا حدودی و در یک نگاه بلند مدت تر تغییر مواضع روحانی و فاصله گرفتن از برخی جریانات , مانند اصلاح طلبان , و نزدیکی به جریانات دیگر , اصولگرایان سنتی , را توجیه نمود اما انکار هر گونه بازی در زمین این گروهها نمیتواند عواقب خوشایندی را در پیش داشته باشد . روحانی چه به دید اخلاقی و چه از دید محاسبه ی سود و زیان هنوز هم همراهی گروههایی که او را در پیروزی در انتخابات 1396 یاری رسانده اند لازم دارد و این مهم محقق نخواهد شد مگر آنکه او حداقل در بیان مواضع و نظرات خود , خصوصا در مسائلی مانند حصر و محدودیتهای ایجاد شده برای خاتمی , کمی صراحت بیشتری داشته باشد .

 اما از سویی نباید از عامل اصلی و بازیگردان اصلی این جریانات غافل ماند . همانطور که پیش از این گفته شد بسیاری معتقد هستند که شخص رهبر نظام با توجه به خصوصیات شخصیتی و مناسباتی که با افراد مختلف در طول دوران مسئولیت در این نظام  داشته است , هر از گاهی دست به تصفیه حسابهای شخصی با افراد میزند . گروهی او را فردی خودخواه و کینه توز میدانند که نمیتواند محبوبیت هیچ شخص دیگری در جامعه ایران را برتابد و هر شخص و گروهی که پتانسیل برخورداری از اقبال عمومی را داشته باشند را به اشکال مختلف منزوی و محدود مینماید . گروهی دیگر اما او را فردی میدانند که همواره در توهم توطئه به سر برده و هر گونه حرکت و اعلام نظری از جانب دیگران را نوعی توطئه بر علیه خود و نظام تلقی نموده و فی الفور در جهت سرکوب آن با تمامی اهرمهای موجود اقدام مینماید . به هر عنوان این مساله واضح و مشخص به نظر میرسد که اتخاذ و اجرای تصمیماتی در حد حصر نخست وزیر ,  رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور سابق کشور نمیتواند از کانالی به جز نظر و دستور مستقیم رهبر نظام  انجام شده باشد . اما مهم این است که چه  نهاد و مسئولی ننگ واسطه گری برای اجرای این تصفیه حسابهای شخصی رهبر را عهده دار میشود  ... .

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top