آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

سهمیه ها , کابوس جوانان ایران

امروز دیگر کمتر کسی از شنیدن عناوینی مانند دکتر سهمیه ای , مهندس سهمیه ای, مدیر سهمیه ای , رئیس سهمیه ای و چیزهایی از این دست متعجب میشود

3 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

همین چند روز پیش بود كه یك نماینده مجلس رسما اعلام كرد: "70 درصد ورودی‌های دانشگاه‌های كشور، بر اساس سهمیه‌ها هستند".  امروز دیگر کمتر کسی از شنیدن عناوینی مانند  دکتر سهمیه ای , مهندس سهمیه ای, مدیر سهمیه ای , رئیس سهمیه ای و چیزهایی از این دست متعجب میشود . ظاهرا  همیشه در نظام جمهوری اسلامی کسانی بوده اند و خواهند بود که خونشان رنگینتر از سایرین بوده و نظام آنها را مستخق تر از سایرین برای کسب و بهره مندی از مواهب و موقعیتهای موجود در کشور میداند . شوربختانه در  نظام جمهوری اسلامی ارتباط مستقیمی بین زندگی شخصی، گرایشات سیاسی و ایدئولوژیک و تخصص و کاری که انجام میدهید وجود دارد. به معنای دیگر در این نظام شما برای رشد در مدارج علمی , شغلی , اقتصادی و غیره بیشتر از آنکه نیازمند کسب نمره قبولی در زمینه تخصصی مورد بحث  باشید , نیازمند کسب نمره ی قبولی در همراهی با سیاستها و ایدئولوژی حاکمیت هستید . ورود و دخالت حکومتها در بعضی امور مخصوصا در جوامعی که از گوناگونی و تنوع قومی، مذهبی، زبانی و نژادی برخوردار است نتایج فلاکت‌باری به بار می‌آورد و موضوع وقتی بغرنج می‌شود که بحث شایسته‌سالاری به حاشیه رانده می‌شود و معیار انتخاب‌های ما معیارهای نامربوطی مانند قوم، مذهب و گرایشات سیاسی و ایدئوژیک، زندگی شخصی و خصوصی و حتی ظاهر فیزیکی (مانند حجاب ضعیف و قوی یا اصلاح کردن یا نکردن صورت ) می‌شود.  این نگاه تبعیض گرایانه هر روز بیشتر و بیشتر بنیه ی حوزه های تخصصی در کشور را تضعیف میکند و در مقابل به ترویج فرهنگ چاپلوسی , تظاهر و دروغگویی دامن میزند .بحث سهمیه ها در حال حاظر در حوزه های مختلف به بی عدالتی های گسترده منجر شده است .

کنکور سراسری

همانطور که پیش از این در گفته ی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نقل شد در حال حاظر 70 درصد ظرفیت کنکور سراسری در اختیار گروههای  دارای سهمیه است . برخی از این گروهها عبارتند از : داوطلبان مشمول خانواده های ایثارگران , رزمندگان و شهداء , داوطلبان بسیجی , داوطلبان مشمول سهمیه ی رزمندگان سپاه پاسداران و جهاد کشاورزی . این سهمیه ها شامل ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بورسیه‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دکترای تخصصی و سایر موارد میشود . به طور مثال در سال 94 آخرین تراز قبولی پرستاری در دانشگاه شاهرود برای کسانی که از سهمیه عادی  استفاده می کردند حدود  رتبه 65000 کشوری بوده است در حالی که آخرین تراز قبولی در همان پرستاری شاهرود برای کسی که از سهمیه بسیج فعال استفاده می کرد  حدودا رتبه 102000 کشوری بوده است .

هر چند جامعه ایران همیشه قدردان شهداء و رزمندگان دوران جنگ بوده است اما لازم است بعد از گذشت چندین سال از اتمام  جنگ,  در نحوه و توزیع سهمیه ها تجدید نظر شود  و در این مسیر در سالهای گذشته اعتراضات پراکنده ای از سوی برخی نماینگان مجلس و جامعه دانشگاهی به این معضل شده است . در همین حال سازمان بسیج در این سالها مدعی این مساله است که در صورت کم شدن سهمیه ی گروه هایی مانند ایثارگران ,  سهم این گروه ها  به داوطلبان بسیجی داده شود .

استخدامها

در شهریور ماه سال گذشته مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور گفت: "سهمیه استخدام خانواده ایثارگران که تا پیش از این ۲۵ درصد بوده به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت و خانواده رزمندگان و جانبازان زیر ۲۵ درصد را نیز در بر می گیرد ". این عدد و رقمها تنها مواردی است که در قوانین جمهوری اسلامی عنوان شده است وبخش قابل توجهی از ظرفیتهای استخدامی کشور را شامل میشود . اگر این درصد از سهمیه را در کنار نسبت متفاضیان سهمیه دار به کل متقاضیان قرار داد میبینیم تقریبا در بسیاری موارد همه ی متقاضیان سهمیه دار در نهایت میتوانند به استخدام موسسات دولتی و غیر دولتی  در آمده و بخش قابل توجهی از افراد عادی و فاقد سهمیه با تخصص و شایستگی های بالاتر از کسب آن شغل محروم میمانند . این در حالی است که بر اساس قوانین نانوشته و اما الزام آور در سیستم استخدامی ایران متقاضیان استخدامی که وابسطه به نهادهایی مانند بسیج باشند و یا تاییدیه ی یکی از نهادهایی مانند مسجد یا هیئتها را داشته باشند , در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت . همچنین در سیستم گزینش و استخدام ایران افرادی که اصطلاحا ارزشی نامیده میشوند و دارای ظاهر و سوابق خاصی هستند بیشتر شانس توفیق در کسب شغل را دارند .

 در این میان وقتی که به آمار رسمی و غیر رسمی بی کاری در کشور نگاه میکنیم ( آمار رسمی یه و نیم میلیون نفر و آمار غیر رسمی تقریبا هفت میلیون نفر ) تقریبا تمامی این آمار متعلق به افرادی است که به هر دلیلی نتوانسته اند در یکی از گروههای درای سهمیه حکومت جای بگیرند و در نتیجه از دایره ی اولویتهای حاکمیت خارج مانده اند . استفاده‌کنندگان از سهمیه‌ها از قدرت سیاسی و اقتصادی بالایی در کشور برخوردارند و به جای منافع عموم تنها منافع خود را مد نظر دارند و در نخوه اجرای آن اعمال سلیقه می‌کنند.بدون شک این افراد  همواره خود را مدیون حاکمیت میدانند  و همواره  تایید کننده و فرمان بردار بدون قید و شرط سیاستها و رفتارهای حاکمیت خواهند بود . 

 

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top