آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

اهداف سفر ولادیمیر پوتین به ایران

در پی سفر دیروز ولادیمیر پوتین , رئیس جمهور روسیه , به ایران و دیدار و گفتگو با همتای ایرانی خود و رهبر جمهوری اسلامی گمانه زنی هایی در خصوص اهداف این سفر در رسانه های مختلف مطرح شده است

3 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در پی سفر دیروز ولادیمیر پوتین , رئیس جمهور روسیه , به ایران و دیدار و گفتگو با همتای ایرانی خود و رهبر جمهوری اسلامی گمانه زنی هایی در خصوص اهداف این سفر در  رسانه های مختلف مطرح شده است  . با جمع بندی این گمانه زنی ها میتوان سه هدف احتمالی برای این سفر در نظر گرفت .

1.        اقتصادی : یکی از اهداف اصلی این دیدار بررسی راههای مشارکت اقتصادی میان ایران و روسیه بوده است . مساله کوریدور جنوب به شمال از مهم ترین مباحث اقتصادی این سفر اعلام شده است . به نتیجه رسیدن این کوریدور برای ایران از اهمیت زیادی برخوردار است . در حال حاظر تنها مسیر انتقال کالاهای ایران به اروپا از مسیر ترکیه است که این مساله میتواند دست ایران را در برخی چانه زنی ها با ترکیه تنگ تر کند . به وجود آوردن یک مسیر جایگزین میتواند ایران را در برابر ترکیه مستقل تر و قدرت چانه زنی جمهوری اسلامی را بالاتر ببرد . همچنین حسن روحانی در این سفر از ولادیمیر پوتین خواسته است تا راههای سرمایه گذاری بیشتر در ایران را بررسی نماید . در پی تصویب تحریمهای جدید آمریکا بر علیه اقتصاد ایران , جمهوری اسلامی مانند قبل به ورود سرمایه گذاران خارجی از جمله اروپایی خوش بین نخواهد بود و به همین دلیل به دنبال جلب نظر کشورهایی مانند روسیه و چین برای سرمایه گذاری در پروژ های خود خواهد بود . در این دیدار رهبر ایران با بی اثر خواندن تحریمهای جدید آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی , گفته است :" میتوان با تحریم دلار به عنوان ارز اصلی مبادلات , آمریکا را به انزوا کشاند" . بسیاری از صاحب نظران چنین نظری را در شرایط کنونی عملی نمیدانند .

2.        امنیتی: مساله سوریه و آینده ی نقش ایران در این کشور از دیگر محورهای گفتگوی مقامات ایران و روسیه بوده است . رهبر ایران در دیدار با پوتین عنوان کرده است که :"ایستادگی سرسختانه ی ایران و روسیه در سوریه میتواند پر معنا باشد " . روسیه تاثیر انکار ناپذیری در تعیین سیاست گذاری ایران در آینده ی سوریه خواهد داشت . از طرفی روسیه روابط خوبی با کشورهایی مانند اسرائیل و عربستان سعودی دارد . به همین دلیل گمان میرود در دیدار روز گذشته ولادیمیر پوتین کوشیده باشد تا مقامات ایران را به تعدیل سیاستهای خود در سوریه تشویق نماید و به دنبال طرح برنامه ای هماهنگ تر با اهداف خود  برای حضور ایران در سوریه بوده است .

 3.        توافق اتمی : یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در دیدار مقامات ایران و روسیه توافق اتمی ایران با کشورهای 1+5 بود . این اولین دیدار مقامات ایران و روسیه بعد از اظهار نظرهای دونالد ترامپ در خصوص عدم پایبندی جمهوری اسلامی به روح برجام بوده است .هر چند بعد از به روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا , سیاستهای این کشور در مورد برجام و ایران تغییرات اساسی کرده است و گفته میشود که دولت ترامپ به دنبال راهی برای بر هم زدن این توافق است , اما کشورهای اروپایی و روسیه و چین همچنان بر ماندن برجام پافشاری کرده و به دنبال راه حل هایی برای کم اثر کردن سیاستهای آمریکا بر علیه برجام هستند . در این میان روسیه میتواند نقش مهمی را بازی کند . حضور روسیه در شورای امنیت سازمان ملل و امکان چانه زنی روسیه با برخی کشورها برای همراه کردن  آنها با برجام میتواند برای آینده برجام و جمهوری اسلامی حائز اهمیت باشد . 

 

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top