آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

یمن؛ درگیر بین ائتلاف و انصارالله

یک روز پس از کشته شدن علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن، حالا حملات و ترورهای سازماندهی شده در یمن رو به گسترش است.

4 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یک روز پس از کشته شدن علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن، حالا حملات و ترورهای سازماندهی شده در یمن رو به گسترش است.

پس از سلسله حملات ائتلاف عربستان به کاخ ریاست جمهوری، افراد مسلح ناشناس امروز امام و خطیب مسجد جامع صحابه را در زمان خروج از منزلش در شهرستان المنصوره در عدن ترور کردند.

در یمن دقیقا چه می‎گذرد؟

شواهد و تحلیل‎های مختلف بیانگر آن است که علی عبدالله صالح در حال ایجاد یک جبهۀ جدید علیه حوثی‎ها (انصارالله) بود که در جریان نبرد در صنعا کشته شد. مردی که حدود 3 دهه قدرت را در یمن به دست داشت.

انصارالله یمن که در ردیف اول قتل رییس جمهور پیشین هستند، علت این امر را خیانت صالح به یمن دانسته‎اند اینگونه که صالح با اعلام مخالفت با هم‎پیمانان سابق خود، گفته بود که می‎توان با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی وارد مذاکره شد هرچند که خیلی زود پاسخی از طرف حوثی‎های یمن گرفت.

عبدالله صالح در جریان حمله‌ای که روز سوم ژوئن ۲۰۱۱ میلادی و در جریان تظاهرات‌های مردمی به مسجد مجتمع ریاست‌جمهوری یمن اتفاق افتاد، به‌شدت دچار سوختگی و جراحت شد که با هزینه عربستان و در بیمارستان‌های این کشور معالجه شد. او پس از کناره‌گیری درحالی که بسیاری از مؤلفه‌های قدرت را برای خود نگه داشته بود، به مخالفت با عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری جدید یمن پرداخت که معاون خود او و از اعضای ارشد حزب کنگره بود. این اختلاف در نهایت به آنجا انجامید که در سال ۲۰۱۴ ائتلافی میان او و حوثی‌ها که دشمنان سابق صالح محسوب می‌شدند، شکل گرفت و هر دو وارد جنگی با منصورهادی و حامیان خارجی او، به‌ویژه عربستان و امارات شدند. علی‌عبدالله‌صالح از پنج روز پیش این هم‌پیمانی خود را با حوثی‌ها به‌هم زد و در صنعا بین نیروهای وفادار به او و حوثی‌ها جنگ درگرفت که در نهایت به کشته‌شدن او در یکی از درگیری‌های پس از حوادث صنعا انجامید. صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حمله به اهداف غیرنظامی را متوقف کند، او آمادگی دارد «صفحه‌ای جدید» در روابط خود با عربستان بگشاید.

یمن پس از صالح

 هرچند که هم اکنون بسیار زود است تا آیندۀ یمن را پیش‎بینی کنیم اما اوضاع در آیندۀ این کشور، بسیار پر التهاب نشان می‎دهد. درگیری بین نیروهای ائتلاف عربستان سعودی - امارات و حوثی‎های وابسته به حکومت ایران، نویدبخش روزهای خوبی برای صنعا نیست.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top