آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

جنایت مشترک در غوطه شرقی

جنایت مشترک جمهوری اسلامی، روسیه و رژیم بشار اسد در منطقه غوطه در حالی ادامه دارد که سازمان ملل متحد هنوز نتوانسته است برای توقف این حمله‌های بی‌رحمانه، اقدام عملی انجام دهد.

23 روز قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

جنگنده‌های روسیه و سوریه مدام غوطه شرقی را که نزدیک پایتخت است، بمباران می‌کنند. از سوی دیگر جمهوری اسلامی که در این میدان جنگ حامی بشار اسد است، گفته می‌شود پروژه شناسایی مختصات جغرافیایی و جمع‌آوری اطلاعات برای بمباران غوطه به عهده نیروی‌های سپاه قدس گذاشته شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» غوطه شرقیِ سوریه تبدیل به بحرانی تازه در این کشور شده و به نظر می‌رسد روسیه، ایران و رژیم بشار اسد قصد دارند با تصرف این منطقه، موقعیت متزلزل خود را تثبیت کنند؛ اما پس از هفت روز بمباران هوایی پیاپی غوطه، هنوز اهداف موردنظر این سه کشور محقق نشده و مخالفان اسد هم در این منطقه از مواضع خود کوتاه نیامده‌اند.

رنج اضافه مردم غوطه

مردم غوطه که سال‌هاست از محاصره نظامی، کمبود غذا و آب در رنج هستند، حالا باید آتش جنگنده‌های روسیه و راکت‌های سپاه پاسداران را هم تحمل کنند. رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که تاکنون نزدیک به 500 نفر از جمله 80 کودک و 50 زن بر اثر حمله‌های بی‌رحمانه روسیه و رژیم اسد کشته و بیش از 2 هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا اقدام ایران، روسیه و سوریه در غوطه شرقی را «مایه ننگ» دانسته و گفته است کشورش «تنها برای از بین بردن داعش در سوریه حضور دارد.» خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که «رژیم اسد در چهار روز اخیر، 22 مرکز بهداشتی، یک مسجد و یک یتیم‌خانه را نیز مورد هدف قرار داده است.»

رژیم اسد و روسیه پیش‌ازاین بارها منطقه حاصل خیز غوطه را مورد حمله نظامی قرار داده‌اند که هر بار با وجود کشتن صدها غیرنظامی با شکست مواجه شدند و عقب‌نشینی کردند. سال 2013 نیروهای اسد این منطقه را بمباران شیمایی کردند و دولت اوباما تا یک قدمی حمله به سوریه پیش رفت که در ادامه با فشار روسیه منصرف شد.

غوطه؛ جهنم روی زمین

جنایت مشترک جمهوری اسلامی، روسیه و رژیم بشار اسد در منطقه غوطه در حالی ادامه دارد که سازمان ملل متحد هنوز نتوانسته است برای توقف این حمله‌های بی‌رحمانه، اقدام عملی انجام دهد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل غوطه ‌شرقی را «جهنم روی زمین» خوانده و خواستار آتش بس شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای بررسی پیش‌نویس طرح آتش‌بس یک‌ماهه از سوی کویت، سوئد و فرانسه جلسه‌ای را برگزار کرد که به دلیل کارشکنی نماینده سوریه و روسیه بدون نتیجه پایان یافت. اغلب کشورهای اروپایی نسبت به آنچه در غوطه می‌گذرد بی‌اعتنا هستند و برخی هم فقط اقدام به محکومیت این جنایت تاریخی کرده‌اند.

غوطه محل آزمون کشورهایی است که همواره از انسانیت و حقوق بشر دم می‌زنند؛ کشورهایی که در یک هفته اخیر گویی لب‌های خود را دوخته و چشم‌هایشان را بر روی رنج عمیق 400 هزار انسان بی‌گناه بسته‌اند. تکلیف روسیه، ایران و رژیم اسد مشخص است، آن‌ها باید به‌زودی پاسخگوی اعمال غیرانسانی و وحشیانه خود باشند؛ اما باید منتظر ماند و دید قدرت‌های غربی که در پی حفظ معادلات در منطقه خاورمیانه هستند، چگونه آزمون خود را در بحران غوطه شرقی پس می‌دهند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top