آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

بدعهدی آمریکا در موضوع برجام از نگاه جمهوری اسلامی

از مدتی پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توسط ایران و پنج به علاوه یک، روحانیون و اشخاص وابسته به جمهوری اسلامی، به طور مداوم از "بدعهدی" ایالات متحده آمریکا داد سخن سر دادند. آیا "بدعهدی" در روابط بین الملل، مساله ای مورد توجه است؟

23 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

از مدتی پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توسط ایران و پنج به علاوه یک، روحانیون و اشخاص وابسته به جمهوری اسلامی، به طور مداوم از "بدعهدی" ایالات متحده آمریکا داد سخن سر دادند.

پیش از آن، رهبر جمهوری اسلامی نیز در سخنرانی های گوناگون از بی اعتمادی خود و مجموعه رژیم نسبت به آمریکایی ها سخن گفت.

بخش خبری 20:30 نیز امشب با پخش تصاویر دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به نقل از شبکه خبری سی ان ان، از قول ترامپ اعلام کرد که به گفته وی برجام بدترین معامله با ایران بوده است.

در مدت زمان پس از امضای این قرارداد، روحانیونی نظیر آیت الله حسینی همدانی و مکارم شیرازی مکررا اعلام کردند که باید در مقابل به اصطلاح بدعهدی آمریکایی ها ایستاد.

به گزارش وبسایتهای خبری، روزنامه لوموند فرانسه در گفتگویی با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت- که متن ترجمه شده آن توسط خبرگزاری دانشجویان ایران منتشر شده، پرسش هایی مطرح کرده که به مسائل مختلف از جمله موضوع برجام پرداخت. وی گفت: "کشورهای درگیر در برجام یک پکیج package هستند و اگر یکی بد عهدی کند، باید ببینیم که آیا بقیه این مساله را جبران می‌کنند یا نه. اما تردید نکنید که اگر منافع ما تامین نشود، ما یک لحظه هم در برجام باقی نخواهیم ماند.

...بنا به هر دلیلی، شخصیتی مثل ترامپ حرفهایی می زند که با مفاد برجام تضاد دارد. ما نه تنها انتظارمان این نیست که کشورهایی مثل فرانسه و اتحادیه اروپا از او دنباله‌روی کنند و توافق بین‌المللی خودشان را نادیده بگیرند، بلکه انتظار داریم که آنها این کم گذاشتن را جبران کنند."

محمود سریع القلم استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر حوزه توسعه- در کتاب "عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران" به این پرسش پاسخ می دهد که اساسا نباید از خصوصا دول غربی انتظار عهد و پیمان داشت. وی در این کتاب می نویسد اصولا مفاهیمی نظیر بدعهدی یا زیر قول زدن کشورها، موضوع پیچیده و غیر قابل فهمی نیست و همچنین نباید از این کشورها انتظار جوانمردی و ماندن بر سر قولهایشان را داشت چراکه در روابط بین الملل، امروزه تنها قدرت است که روابط را تعریف می کند نه وعده و قول و حتی پیمان!

از همین رو شاید نیاز باشد تا خیل عظیمی از نویسندگان و روحانیانی که چنین موضع گیری هایی نسبت به برجام و قدرت های جهانی دارند، کمی آکادمیک تر فکر کنند و پس از آن به قلم فرسایی و سخنرانی در این حوزه بپردازند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در خبری مورخ 27 شهریور 1396 با درشت نمایی سخنان آیت الله علی خامنه ای که به گفته این خبرگزاری "تیتر یک" رسانه های جهان شد، با تکرار همان سخنان نسبت به بدعهدی آمریکا هشدار داد. در بخشی از این سخنان آمده «آمریکا درقضیه برجام هر روز یک 'شرارت' و یک 'شیطنت' نشان می‌دهد که نشانگر صحت گفته‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی است که آمریکا را شیطان بزرگ می خواند و حقیقتا رژیم ایالات متحده، خبیث‌ ترین شیطان‌ها است. وی تاکید کرد: هرحرکت غلط نظام سلطه درقضیه برجام با عکس ‌العمل جمهوری اسلامی روبه رو خواهد شد.»

پاسخ آیت الله خامنه ای به "بدعهدی آمریکا" البته تلاش می کند تا "قدرت" جمهوری اسلامی را در عرصه بین الملل به رخ بکشد. در همین سخنان آنچنان که پیدا است، جمهوری اسلامی در مقابل این بدعهدی ها، دست به دامان قانون و احقاق حق از مجرای حقوق بین الملل نمی شود. در هیچ کدام از سخنان و گفته ها و نوشته های مسئولین و قلم به دستان جمهوری اسلامی نیز، هیچ یک سخنی از اقامه دعوی در دادگاه های بین المللی آنچنان که محمد مصدق حقوقدان و نماینده مجلس شورای ملی- انجام داد نمی گویند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top