آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

چشم اندازاقتصادی ادامه مذاکرات برگزیت در 2018

عضویت در اتحادیه اروپا از زمان پیوستن بریتانیا به اتحادیه اقتصادی اروپا در ۱۹۷۳ موضوعی مجادله برانگیز بوده است که درنهایت به همه پرسی 23 ژوئن 2016 انجامید.

11 روز قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تاریخچه

در پاییز سال 2015 میلادی برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پارلمان اروپا به تصویب رسید. جنبش برگزیت (Brexit) از همان زمان با شعارها و انگیزه ­های راست­ گرایانه و ناسیونالیستی شکل گرفت و خروج این کشور از اتحادیه را برای منافع ملی مفید می­ دانست. طرفداران این جنبش معتقدند كه با جدا شدن بریتانیا، این کشور قادر خواهد بود به يكي از سرسخت‌ترين حاميان تجارت آزاد در هر جاي دنيا تبدیل شود.

رفراندوم در ۲۳ ژوئن سال 2016 میلادی انجام شد و بر خلاف پیش ­بینی­ ها، بیش از 17 میلیون نفر به عدم حضور در اتحادیه اروپا و 16 میلیون نفر به ماندن در این اتحادیه رأی دادند. در روزهای اولیه پس از برگزاری همه ­پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، شوک‌های روانی و قیمتی به بازار وارد شد و ارزش پوند در برابر سایر ارزها به صورت بی­ سابقه ای سقوط کرد اما این آثار موقتی بود و طی هفته ­های پس از آن فروکش کرد. آثار میان ­مدت و بلندمدت این تصمیم به نحوه و زمان­ بندی خروج این کشور از اتحادیه بستگی دارد.

 

آثار خروج بریتانیا بر روابط منطقه ­ای در اروپا

اتحادیه اروپا مهم ­ترین شریک تجاری بریتانیاست و حدود نیمی از مبادلات این کشور با اعضای این اتحادیه است. تا قبل رای مردم به خروج از اتحادیه، عضویت این کشور در اتحادیه اروپا سبب کاهش هزینه مبادلات کالا و خدمات می ­شد و آثار مثبتی بر صادرکنندگان بریتانیایی داشت.

خروج این کشور از اتحادیه آثار اقتصادی و سیاسی متعددی دارد که بررسی ابعاد آن نیازمند زمان بیشتر و نحوه خروج است اما به طور کلی می ­توان گفت شدت آثار خروج بریتانیا از اتحادیه تا حد زیادی به روابط جدید این دو شریک تجاری بستگی دارد.

 

مخالفت اسکاتلند با برگزیت

بر اساس گزارش ­ها، نتیجه همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برای اسکاتلندی­ ها خوشایند نبوده است؛ چرا که اغلب مردم این بخش از بریتانیا به همراه ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه رای داده بودند و در حال حاضر هم خروج از اتحادیه را تصمیم درستی برای آینده بریتانیا نمی ­دانند. برخی تحلیلگران معتقدند خروج از اتحادیه ممکن است سرآغاز خشونت‌های تازه در ایرلند شمالی شود.

 

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

بر اساس پيش بينی موسسه «اوراسيا گروپ» انگليس که به دليل چالش ­های ناشی از چگونگی خروج از اتحاديه اروپا سال خوبی را پشت سر نگذاشت، در ۲۰۱۸ وضعيت به مراتب بدتري خواهد داشت. در اين سال مذکرات نفس ­گير برگزيت و چالش‌ هاي سياسي داخلي براي انگليسي‌ ها مشکل‌ساز خواهد بود. بر اساس نظرسنجی این موسسه، 55 درصد از پاسخ ­گویان معتقدند «ترزا می» نخس ت­وزیر این کشور می­ تواند در مذاکرات موفق عمل کند. 30 درصد بر این باورند وی با فرد دیگری از حزب جایگزین خواهد شد و 15 درصد احتمال می­ دهند انتخابات زودهنگام برگزار شود.

مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال 2018 از 22 و 23 مارس آغاز خواهد شد و در 29 مارس 2019 با رای­ گیری در خصوص اجرایی شدن «ماده ۵۰ پیمان لیسبون»، رویه قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد و در دیرترین حالت تا ۳۱ مارس ۲۰۱۹، بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

 

آثار خروج بریتانیا از اتحادیه

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آثار کوتاه­ مدت، میان ­مدت و بلندمدتی بر بریتانیا، اتحادیه اروپا و کل جهان خواهد گذاشت. در کوتاه ­مدت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ایجاد شوک‌ های روانی و قیمتی به بازار خواهد کرد. در میان مدت، برگزیت می‌ تواند واکنش دولت‌ ها و مردم کشورهای دیگر اروپایی را برانگیزد و آنها نیز خواهان همه‌ پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا شوند. در این صورت واحد پول مشترک اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گرفت و این امر می‌ تواند ماهیت یورو را تغییر دهد و با کاهش سرمایه‌ گذاری در این منطقه، رکود اقتصادی را با خود برای اروپا به همراه بیاورد.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top